Menu witryny
Start
Tutoriale i inne
Spis zawartości
Szukaj w serwisie
Autor witryny
Cherub
Galeria Fotodesign
Galeria Dark Fantasy
Kontakt
Regulamin

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w swojej przeglądarce.

powered_by.png, 1 kB
PSD 01/2008 (24)
niedziela, 16 grudzień 2007


PSD Photoshop 01/2008 (24)psd 01/2008 (24)

Spis treści

Rysowanie piórem - recepta na portret
Katarzyna Koleta

Spotkałam się niejednokrotnie z przekonaniem, że Photoshop nie nadaje się do malowania. Dziś mam zamiar udowodnić, że to nieprawda, na dodatek używając w tym celu tylko trzech typów pędzli oraz kilku prostych opcji. Zapraszam!

Catching the Moon - Illustrator i Photoshop
Zuzanna Patocka

Dzisiaj stworzymy obrazek po części bazując na już istniejącym projekcie – materiału promocyjnego Dolce&Ga- bbana. Wykorzystamy postać z kampanii reklamowej umieszczając ją w zupełnie nowym, metafizycznym świecie. Zamiast umierania na pierwszym planie i odgrywania scen rodem z rewolucji burżuazyjnej, zaproponujemy jej nowe zajęcie – łapanie gasnących gwiazd o brzasku. Taki zabieg nazywa się subwersją, czyli inaczej dekontekstualizacją. W naszym przypadku polega ona na zaproponowaniu zupełnie odmiennej, a wręcz kontrastowej semantyki – poranek, granica dnia i nocy w wielu kulturach odbierana jest jako początek nowego życia, podczas gdy pani na obrazie D&G widocznie żegna się ze światem. Korzystając z tego, że zostało nam jeszcze parę chwil, by ją uratować, otwórzmy Ilustratora i zabierzmy się do pracy!

Fotorealistyczny portret elfa - zastosowanie końcówek pędzla w przygotowaniu różnych materii
Tymoteusz Chliszcz

W poniższym tutorialu pokażę jak narysować w programie Photoshop fotorealistyczny portret elfa trzymającego magiczną kulę. Zademonstruję jak uzyskać za pomocą końcówek pędzla różne materie: ubrania, włosów, twarzy szkła. Jednocześnie możecie zaobserwować powstawanie nastrojowej świątecznej ilustracji, która przedstawia psotliwego elfa zwiastującego nadchodzącą zimę.

Czy monitor LCD może zastąpić CRT - tak, pod warunkiem, że jest to monitor Eizo...

Czy tego chcemy, czy nie, kończy się pewna epoka – wszyscy czołowi producenci monitorów dawno już zakończyli produkcję CRT-ków. Te zaś, które są od wielu lat użytkowane, nieuchronnie zbliżają się do kresu swojego żywota. Nadeszła pora, by zastąpić je monitorami LCD. I tu wiele osób stawia sobie pytanie, czy rzeczywiście monitor LCD jest w stanie w pełni zastąpić naszego wysłużonego CRT-ka?

Na granicach galaktyk - filtry w działaniu
Krzysztof Kopciowski

Wiele obrazów możemy od początku do końca stworzyć w Photoshopie nie sięgając po żadne referencyjne materiały. W tym tutorialu poznamy szereg różnych technik, dzięki którym możemy uzyskać fotorealistyczne zdjęcie odległych galaktyk, korzystając tylko i wyłącznie z filtrów Photoshopa oraz jednej, okrągłej końcówki pędzla. Siłą rzeczy recepta jest bardzo gęsta, ale zasada bardzo przejrzysta.

Znaki zodiaku – bliźnięta
Tomasz Sarna

Bliźnięta to kolejny znak zodiaku, który posłuży nam do treningu maskowania, wycinania i wykorzystywania w praktyce warstw korekcyjnych. Zobaczycie, że opcja blend if jest nieoceniona podczas montażu zdjęć szczególnie, kiedy zależy nam na czasie. W tym właśnie przykładzie zobaczycie, że czasem nie potrzeba wiele czasu do stworzenia całkiem ciekawej ilustracji.

Pani mikołajowa - retusz zdjęcia

Niejednokrotnie bywa tak, że po wykonaniu zdjęcia aparatem cyfrowym efekt, który widzimy na ekranie kom- putera odbiega od ideału. W tym artykule przeprowadzimy retusz zdjęcia ze szczególnym naciskiem na obróbkę skóry tak, aby wyglądała ona aksamitnie i gładko, jak z okładki czasopisma o modzie. Nauczymy się, jak przygotować zdjęcie do obróbki oraz jak usunąć niedoskonałości skóry z jej powierzchni. Wybielimy także zęby i za pomocą rozmycia jednej z warstw uzyskamy gładkość skóry. Uzyskaną fotografię wykorzystamy także do wykonania prostego projektu elektronicznej kartki świątecznej.

Lampa błyskowa - przekleństwo czy błogosławieństwo fotografa
Andrzej Petelski

Pamiętacie sytuację, gdy po powrocie ze zdjęć, na których uwiecznialiście np. ślub i wesele, i po wyświetleniu efektów Waszej pracy na monitorze macie ochotę wyć i walić głową w ścianę? Jak kusi Was, aby chwycić lampę błyskową i machnąć ją przez okno? Jak przewalacie domową apteczkę w poszukiwaniu butelki Nervosolu? Spokojnie. Weźcie kilka głębszych oddechów i zastanówcie się, co zrobiliście źle. Dlaczego pomimo użycia na ciemnej sali lampy błyskowej efekty pracy są tragiczne. Czy zawiniła lampa, czy też znać dały o sobie Wasze umiejętności? Przyznam ze skruchą, że sam przeżywałem takie momenty, a słowo flesz przez bardzo długo wzbudzało we mnie uczucie odrazy i panicznego lęku. Ale wierzcie mi – nie musi tak być. Proponuję, abyśmy w tym artykule wspólnie zmierzyli się z problemem stosowania lamp błyskowych. A nuż z tego coś fajnego wyjdzie...

Świąteczna naklejka - prosto z plotera tnącego
Sebastian Mozer

W tym tutorialu nauczymy się przygotować profesjonalną naklejkę do wycięcia na ploterze tnącym. Taka grafika musi być zawsze przygotowana w krzywych. Najlepiej jest to robić w programie Illustrator bądź CorelDraw, ze względu na kompatybilność tego softu z ploterem. Praca nie przysporzy nam wielu problemów jeśli będziemy się trzymać kilku podstawowych zasad i nie zapomnimy o dokładnym sprawdzeniu obrysu projektu. Do dzieła.

Paint Shop Pro - dla kogi i do czego się przyda

Ostatnio znacznie rozwinęła się technologia związana z aparatami cyfrowymi; urządzenia te znacznie staniały i stały się niezwykle popularne. Coraz częściej, nawet telefony komórkowe ze średniej półki wyposażone są w cyfrówkę pozwalającą robić zdjęcia przyzwoitej jakości, czego konsekwencją jest liczne grono ludzi zajmujących się fotografią. Potrzebują oni odpowiedniego oprogramowania – przyjaznego w obsłudze, pozwalającego na szybkie uzyskanie ciekawych efektów i niedrogiego. W odpowiedzi na te wymagania powstała nowa wersja Corel Paint Shop Pro. Postaramy się przybliżyć temat nieco mniej zorientowanym fotoamatorom i zachęcić do sprawdzenia możliwości aplikacji profesjonalistów. W przykładach zostały przedstawione ciekawsze efekty i funkcje programu.

Studio graficzne - za darmo

Cena sprzętu komputerowego i oprogramowania dla wielu osób jest olbrzymią barierą w założeniu własnej firm graficznej. A gdyby tak nowoczesnego MACa i software dostać za darmo? A za formalności związane z rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej zapłacić ok. 200 zł? Takie możliwości dają dotacje UE. Jak je zdobyć?

Test konsumencki - tablet dla Ciebie

Producenci tabletów prześcigają się w tworzeniu coraz to wygodniejszych, lepszych i ładniejszych modeli. Zwiększają rozdzielczość, zmniejszają wielkość, pracują nad lepszym designem. Na co jednak zwrócić uwagę? Czy rzeczywiście musisz mieć tablet A4, może do Twoich potrzeb wystarczy mniejszy model? Czy rozmiar piórka odgrywa ważną rolę? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w przeprowadzonym przez nas teście, a testować będziemy tablety firmy Aiptek oraz Genius.

Materiały na CD

CD1 - multimedialny kurs Photoshop Lightroom część II. CD2 - zdjęcia Royalty Free, filmy instruktażowe i pliki źródłowe do tutoriali.

Grafika i zawartość są chronione prawem autorskim - Cherub Gallery 2005-2021