Start arrow Tutoriale i inne arrow Tutoriale arrow Retuszowanie za pomocą Stempla

Menu witryny
Start
Tutoriale i inne
Spis zawartości
Szukaj w serwisie
Autor witryny
Cherub
Galeria Fotodesign
Galeria Dark Fantasy
Kontakt
Regulamin

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w swojej przeglądarce.

powered_by.png, 1 kB
Retuszowanie za pomocą Stempla
wtorek, 18 grudzień 2007

Retuszowanie za pomocą narzędzia Clone Stamp (Stempel)

Materiał pochodzi z książki Adobe Photoshop CS3/CS3 PL. Oficjalny podręcznik i został zamieszczony dzięki uprzejmości wydawnictwa Helion.

Narzędzie Clone Stamp (Stempel) zastępuje piksele fragmentu obrazu pikselami pochodzącymi z innego obszaru. Korzystając z tego narzędzia można nie tylko usunąć niepożądane obiekty, ale także wypełnić brakujące obszary uszkodzonej fotografii.
Na początek wypełnimy oddarty narożnik fotografii pikselami trawy sklonowanymi z innego fragmentu obrazu.

W przyborniku zaznacz narzędzie Clone Stamp (Stempel).

Na pasku opcji otwórz paletę z predefiniowanymi ustawieniami pędzla i wybierz duży pędzel o miękkich krawędziach, np. Soft Round 75 (Łagodny okrągły 75 piks). Następnie sprawdź, czy opcja Aligned (Wyrównane) jest zaznaczona.

stempel

Przesuń wskaźnik narzędzia nad fotografię, mniej więcej na wysokości górnego końca oddarcia, ale nad trawą. Następnie przytrzymaj wciśnięty klawisz Alt (Windows) lub Option (Mac OS), tak by wskaźnik przybrał postać „celownika”, i kliknij, aby pobrać próbkę do klonowania. Zwolnij klawisz Alt (lub Option).

stempel

Rozpoczynając od górnego brzegu oddartego narożnika, przeciągnij narzędzie nad małym obszarem górnej części brakującego kawałka.

stempel

Zwróć uwagę na krzyżyk celownika po prawej stronie narzędzia stempla. Wskazuje on źródłowy obszar obrazu, który jest powielany podczas malowania.

Zwolnij przycisk myszy, przesuń wskaźnik nad inny obszar brakującego rogu i rozpocznij ponownie klonowanie.

Zwróć uwagę, że krzyżyk nie pojawił się teraz nad pierwotnym punktem próbki zaznaczonym w punkcie 3., ale pozostaje w tej  samej relacji na płaszczyźnie do wskaźnika narzędzia Clone Stamp (Stempel), w jakiej był w momencie wykonania pierwszego pociągnięcia. Dzieje się tak dlatego, że opcja Aligned (Wyrównane) została zaznaczona. Celownik pobierający próbkę do powielenia jest w takim przypadku ustawiany względem aktualnej pozycji pędzla.

Uwaga: Kiedy opcja Aligned (Wyrównane) jest zaznaczona, podczas każdego pociągnięcia celownik i pędzel zachowują tę samą relację na płaszczyźnie (odległość i kierunek), jaką miały w momencie wykonania pierwszego pociągnięcia. Położenie oryginalnej próbki nie jest brane pod uwagę.

Kontynuuj klonowanie do chwili, aż cały brakujący narożnik fotografii zostanie wypełniony. Aby nowy fragment trawy łączył się w naturalny sposób z resztą obrazu, możesz spróbować zdefiniować nową próbkę (punkt 3.) i zacząć malowanie od nowa. Wypróbuj też klonowanie bez zaznaczania opcji Aligned (Wyrównane).

Kiedy uznasz wynik za zadowalający, zapisz plik poleceniem File/Save (Plik/Zapisz).


Grafika i zawartość są chronione prawem autorskim - Cherub Gallery 2005-2020