Menu witryny
Start
Tutoriale i inne
Spis zawartości
Szukaj w serwisie
Autor witryny
Cherub
Galeria Fotodesign
Galeria Dark Fantasy
Kontakt
Regulamin

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w swojej przeglądarce.

powered_by.png, 1 kB
Wyostrzanie w Lightroom
wtorek, 25 marzec 2008

Wyostrzanie obrazu i redukcja szumu.

Materiał pochodzi z książki Sekrety cyfrowej ciemni Scotta Kelbyego. Edycja i obróbka zdjęć w programie Adobe Photoshop Lightroom i został zamieszczony dzięki uprzejmości wydawnictwa Helion.

Program Photoshop Lightroom oferuje kilka prostych narzędzi, umożliwiających wyostrzanie zdjęć i usuwanie szumu. Piszę
„prostych”, gdyż rzeczywiście nie są one zbyt wyrafinowane w obsłudze, a ich działanie w obydwu dziedzinach pozostawiasporo do życzenia. Większość prac związanych z wyostrzaniem obrazu znacznie lepiej jest przeprowadzić w PhotoshopieCS2 lub CS3, podobnie zresztą jak korekcję szumu: zarówno sam Photoshop, jak i dostępne moduły rozszerzające jegofunkcjonalność (tzw. pluginy) oferują znacznie większe możliwości w zakresie odszumiania obrazu. Jeśli nie dysponujeszPhotoshopem, to nie masz wyjścia: musisz skorzystać z narzędzi oferowanych przez program Lightroom (choć na Twoim miejscu już zacząłbym odkładać na nowiutkiego Photoshopa CS3…).

Krok 1.

Przewiń zestaw paneli po prawej stronie modułu Develop (Przetwarzanie) w dół i odszukaj panel o nazwie Detail (Szczegóły), w którym znajduje się suwak Amount (Wartość), zaznaczony na rysunku poniżej. Nic dodać, nic ująć: za całe wyostrzanie obrazu w programie Lightroom odpowiada tylko ten jeden suwak. Standardowa wartość wyostrzania wynosi 25%, lecz uzyskany przy takim ustawieniu efekt jest stosunkowo subtelny — żeby rzeczywiście dostrzec skutki działania tego suwaka, należy solidnie przesunąć go w prawą stronę. Zanim to jednak zrobisz, zalecam podjęcie pewnych przygotowań. Po pierwsze, kliknij ikonę powiększenia 1:1 w panelu Navigator (Nawigator), znajdującym się w górnej części zestawu paneli po lewej stronie okna programu, dzięki czemu łatwiej będzie Ci oszacować efekt wyostrzania. Po drugie, kliknij ikonę dzielonego podglądu „przed/po” na pasku narzędzi programu. Będziesz mógł wówczas wygodnie porównać uzyskany efekt z oryginalnym zdjęciem.

wyostrzanie w Lightroom

Krok 2.

W celu zwiększenia ostrości obrazu kliknij i przeciągnij suwak Amount (Wartość) w sekcji Sharpening (Wyostrzanie) w prawą
stronę (na pokazanym przykładzie przesunąłem go aż do końca, do wartości 100%, dzięki czemu na podglądzie After (Po)pokazanym na rysunku widoczny jest efekt wyostrzania). Raz jeszcze podkreślam, że nigdy nie wyostrzam zdjęć przy użyciu narzędzi w programie Lightroom — za każdym razem używam do tego Photoshopa w wersji CS2 lub CS3, a samo wyostrzanie przeprowadzam tuż przed zakończeniem pracy ze zdjęciem. W porównaniu do pojedynczego suwaka dostępnego w programie Lightroom, Photoshop (zgodnie z tym, co napisałem we wstępie) oferuje znacznie bardziej zaawansowane narzędzia do wyostrzania obrazu, które pozwalają kontrolować wszystkie ważne aspekty tego procesu.

wyostrzanie w Lightroom

Krok 3.

Jeśli często zdarza Ci się fotografować przy dużej wartości parametru ISO lub jesteś zmuszony do wykonywania zdjęć w bardzo
kiepskich warunkach oświetleniowych, to istnieje spora szansa, że wiele spośród Twoich zdjęć zawiera sporą ilość szumu (szum może mieć postać monochromatycznego ziarna lub gąszczu czerwonych, zielonych i niebieskich kropek — bywa też, że na jednym zdjęciu można dostrzec obydwa rodzaje szumu). Tuż pod suwakiem Amount (Wartość) w sekcji Sharpening (Wyostrzanie) — oczywiście w panelu Detail (Szczegół) — znajdziesz sekcję Noise Reduction (Redukcja szumu), a w niej dwa suwaki, oznaczone na rysunku poniżej. Na ile skuteczne są te suwaki? Delikatnie mówiąc, nie spisują się rewelacyjnie. Podobnie jak w przypadku wyostrzania, szum znacznie lepiej zniwelować w programie Photoshop CS2 lub CS3, lecz oczywiście jeśli chcesz wypróbować skuteczność programu Lightroom w tym zakresie, to do dzieła! Rozpocznij od wyświetlenia zdjęcia w skali 1:1, dzięki czemu będziesz mógł łatwiej oszacować skuteczność redukcji szumu (przy mniejszym powiększeniu naprawdę trudno jest go dostrzec). Zdjęcie pokazane na rysunku poniżej przedstawia mojego kolegę, Matta Kloskowskiego, podczas wykładu w Tokio. Fotografia ta jest bardzo silnie zaszumiona.

wyostrzanie w Lightroom

Krok 4.

Zanim przystąpisz do korekcji szumu, powinieneś włączyć dzielony podgląd typu „przed/po”, gdyż bardzo ułatwia on oszacowanie skuteczności korekcji. W celu zmniejszenia ziarnistości obrazu przesuń suwak Luminance (Jasność) w prawą stronę (jak na rysunku), aż ilość szumu ulegnie wyraźnemu zmniejszeniu lub zostanie on zlikwidowany całkowicie. Jeśli zamiast
typowego, monochromatycznego ziarna, zdjęcie jest wypełnione  czerwonymi, zielonymi i niebieskimi punktami (lub na zdjęciuwidoczne są obydwa rodzaje szumu, tak jak w opisywanym przypadku), to spróbuj przesunąć w prawą stronę suwak Color (Kolor). W celu zmniejszenia szumu na przykładowym zdjęciu musiałem przesunąć obydwa suwaki solidnie w prawą stronę (patrz rysunek). Korygując szum przy użyciu tych suwaków, powinieneś zwrócić uwagę na dwie rzeczy: po pierwsze, usunięcie szumu ma swoją cenę; najczęściej odbywa się ono bowiem kosztem rozmycia detali obrazu. Warto zwrócić na to uwagę podczas korekcji zdjęcia. Po drugie, podczas korekcji często dochodzi do zmniejszenia nasycenia barw, co może negatywnie odbić się na jakości i wyrazistości zdjęcia.

wyostrzanie w Lightroom
Grafika i zawartość są chronione prawem autorskim - Cherub Gallery 2005-2021