Korekcja aberracji w Lightroom |
wtorek, 25 marzec 2008 |
Korekcja skutków zjawiska aberracji chromatycznej (czyli okropnych, kolorowych obwódek).
Materiał pochodzi z książki Sekrety cyfrowej ciemni Scotta Kelbyego. Edycja i obróbka zdjęć w programie Adobe Photoshop Lightroom i został zamieszczony dzięki uprzejmości wydawnictwa Helion.
Wcześniej czy później natrafisz na kontrastową, silnie oświetloną scenę, której poprawne sfotografowanie będzie sprawiałospore trudności: kontrastowe kontury obiektów będą otoczone czerwonymi, zielonymi lub (co zdarza się najczęściej) fioletowymiotoczkami, które powstają na skutek pewnego zjawiska fizycznego, zwanego aberracją chromatyczną. Jeśli posiadasz tani, kompaktowy aparat fotograficzny (albo nawet całkiem niezłą lustrzankę z tanim obiektywem szerokokątnym), to napotkaszto zjawisko raczej wcześniej niż później (może nawet jeszcze dziś po południu). Nie przejmuj się jednak: nawet posługując siębardzo dobrym aparatem i obiektywem trudno jest ustrzec się jego skutków. Na szczęście, korekcja tego typu mankamentóww programie Photoshop Lightroom jest bardzo prosta.
Krok 1.
Oto zdjęcie wykonane niedrogim aparatem kompaktowym. Jeśli przyjrzysz mu się dokładnie, to z pewnością dostrzeżesz dziwną fioletową obwódkę, biegnącą wzdłuż krawędzi białego budynku. Takie zjawisko najczęściej występuje właśnie na krawędziach bardzo kontrastowych obiektów, a tutaj mamy do czynienia z iście gigantycznym kontrastem: biała kopuła została sfotografowana na tle bardzo ciemnych drzew i zieleni. Jeśli napotkasz tego typu problem na jednym ze swoich zdjęć, to możesz od razu skierować swoje kroki do panelu Lens Corrections (Korekcja obiektywu), znajdującego się w zestawie paneli po prawej stronie modułu Develop (Przetwarzanie).

Krok 2.
Kliknij zdjęcie, aby powiększyć wycinek z białą kopułą budynku. Dzięki powiększeniu w skali 1:1 będziesz mógł dokładnie obejrzeć kolorową otoczkę biegnącą wzdłuż krawędzi obiektu, a co za tym idzie — precyzyjnie ją skorygować. Spójrz napowiększony fragment przykładowego zdjęcia: wzdłuż krawędzi kopuły, która powinna być idealnie biała, biegnie wąski, czerwony pasek, zupełnie jak gdyby ktoś obrysował budynek czerwonym flamastrem.

Krok 3.
Gdy przekonasz się już, z jakim kolorem otoczki masz do czynienia (w tym przypadku jest to kolor czerwony), wyświetl sekcję Chromatic Aberration (Aberracja chromatyczna) panelu Lens Corrections (Korekcja obiektywu). W sekcji tej znajdują się dwa suwaki: jeden z nich nosi nazwę Red/Cyan (Czerwony/Cyjanowy), drugi zaś — Blue/Yellow (Niebieski/Żółty). Ponieważ w opisywanym przypadku otoczka ma kolor czerwony, to przesuń suwak Red/Cyan (Czerwony/Cyjanowy) w lewą stronę, w kierunku koloru czerwonego (patrz rysunek). Jak widać na powiększonym wycinku przykładowego zdjęcia, czerwona otoczkabiegnąca wzdłuż krawędzi budynku zniknęła niemal bez śladu. Oczywiście, jeśli mielibyśmy do czynienia z otoczką w kolorze niebieskim lub żółtym, to w celu jej skorygowania należałoby użyć drugiego suwaka, który trzeba przeciągnąć w kierunku „problematycznego” koloru. Zazwyczaj to wystarcza, by rozprawić się z niepożądanymi skutkami aberracji chromatycznej.

Krok 4.
Na rysunku obok pokazane jest całe zdjęcie, w powiększeniu pozwalającym zmieścić je w całości na ekranie. Zobacz, że nawetw takim rozmiarze widać zauważalną poprawę w wyglądzie krawędzi budynku — czerwona otoczka była początkowo bardzo widoczna!

Wskazówka:
Niniejsza wskazówka nie ma wprawdzie wiele wspólnego z korekcją zjawiska aberracji chromatycznej, lecz ponieważ zostało mi na stronie trochę wolnego miejsca, to postanowiłem je wykorzystać. Otóż, jeden ze sposobów na zwiększenie precyzji działania suwaków w panelach modułu Develop (Przetwarzanie) polega na zwiększeniu szerokości tych paneli. W tym celu należy kliknąć lewą krawędź zestawu paneli znajdującego się po prawej stronie okna i przeciągnąć kursorem myszy w lewo, w kierunku podglądu zdjęcia. Wraz z panelami, wydłużone zostaną znajdujące się w nich suwaki, a to oznacza, że można będzie bardziej precyzyjnie ustawić je w pożądanym miejscu. Spróbuj rozszerzyć zestaw paneli w module Develop (Przetwarzanie), a następnieprzesunąć dowolny suwak, aby przekonać się, co mam na myśli.
|
|
|