Start arrow Tutoriale i inne arrow Bridge, Lightroom, Camera RAW arrow Kadrowanie i prostowanie w Lightroom

Menu witryny
Start
Tutoriale i inne
Spis zawartości
Szukaj w serwisie
Autor witryny
Cherub
Galeria Fotodesign
Galeria Dark Fantasy
Kontakt
Regulamin

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w swojej przeglądarce.

powered_by.png, 1 kB
Kadrowanie i prostowanie w Lightroom
wtorek, 25 marzec 2008

Kadrowanie i prostowanie w Lightroom.


Materiał pochodzi z książki Sekrety cyfrowej ciemni Scotta Kelbyego. Edycja i obróbka zdjęć w programie Adobe Photoshop Lightroom i został zamieszczony dzięki uprzejmości wydawnictwa Helion.

Program Photoshop Lightroom pozwala na kadrowanie i prostowanie zdjęć, a na dodatek muszę przyznać, że oferowane  przezeń narzędzia służące do prostowania obrazu należą do najlepszych, jakie kiedykolwiek widziałem. Kadrowanie — to
zupełnie inna historia. Jeśli jesteś przyzwyczajony do kadrowania przy użyciu typowych narzędzi, dostępnych w programach takich jak Adobe Photoshop CS2 lub CS3, to rozwiązania przyjęte w programie Lightroom przypuszczalnie wzbudzą Twoje zdziwienie. Kadrowanie w tym programie wygląda zupełnie inaczej niż gdziekolwiek indziej, choć oczywiście może się zdarzyć, że je polubisz… Hm, no tak: „może się zdarzyć, że je polubisz…”. Z tego zdania jasno wynika, że ja sam za nim zbytnio nie przepadam. Co prawda, sposób ten jest równie dobry jak każdy inny. Trochę zwariowany, ale działa i nie powoduje spadku jakości obrazu. Zresztą, sprawdź sam.

Krok 1.

Pokazane na rysunku, przykładowe zdjęcie sprawiło mi sporo problemów — przede wszystkim, co widać na pierwszy rzut oka,
horyzont nie jest na nim idealnie poziomy. Nie tylko „idealnie”, lecz w ogóle nie jest poziomy, prawdę mówiąc… Najlepiej będzie,jeśli skorygujemy ten mankament na samym początku, zanim jeszcze przystąpimy do dalszych poprawek. (Nawiasem mówiąc,pomimo tego, że robiąc to zdjęcie byłem w bardzo dobrym humorze, to jednak nie był to ten rodzaj humoru, spowodowany kilkoma piwami, co to, to nie. Żeby zrobić tak koślawe zdjęcie, zazwyczaj muszę wypić sześć albo siedem drinków… a to po prostu mi się nie udało. No dobrze, żartuję. Wiesz przecież, że żartuję, prawda?). W celu wyprostowania zdjęcia najpierw powinieneś kliknąć ikonę narzędzia Crop Overlay (Nakładka kadrowania), znajdującą się po lewej stronie paska narzędzi, podpodglądem zdjęcia (patrz rysunek), lub nacisnąć klawisz R.

kadrowanie i prostowanie

Krok 2.

Po kliknięciu wspomnianej ikony, wokół zdjęcia wyświetlona zostanie ramka kadrowania, a na pasku narzędzi pojawią się ikony
dotyczące kadrowania i prostowania obrazu. Program Lightroom oferuje trzy sposoby na wyprostowanie zdjęcia — postaram sięopisać je wszystkie, byś mógł wybrać coś dla siebie. Rozpocznę od mojej ulubionej metody, gdyż moim zdaniem jest ona jednocześnie najszybsza i najdokładniejsza. Kliknij ikonę narzędzia Straighten (Prostowanie), aby „zabrać” ją z paska narzędzi (patrz rysunek).

kadrowanie i prostowanie

Krok 3.

Teraz wystarczy kliknąć i przeciągnąć narzędziem Straighten (Prostowanie) wzdłuż linii horyzontu, począwszy od lewej strony do prawej, w sposób pokazany na rysunku obok. (Domyślasz się już, dlaczego najbardziej lubię właśnie tę metodę? Pozwala ona uniknąć zgadywania „na ślepo”, lecz ma też pewną wadę. Polega ona na tym, że na zdjęciu musi znajdować się jakiś punkt odniesienia, względem którego możesz nakreślić linię umożliwiającą wyprostowanie zdjęcia — w tym przypadku jest to horyzont, lecz równie dobrze może to być ściana, okiennica itd.).

kadrowanie i prostowanie

Krok 4.

Po nakreśleniu linii zdjęcie zostanie obrócone i wykadrowane w taki sposób, by uniknąć pozostawienia pustych szczelin w narożnikach fotografii. Dokładna wartość kąta obrotu podana jest na pasku narzędzi, w pobliżu ikony narzędzia Straighten (Prostowanie) — na rysunku obok została ona zakreślona czerwonym kółkiem. Teraz wystarczy tylko dwukrotnie kliknąć w dowolnym miejscu w obrębie obróconej fotografii, by zatwierdzić całą operację. Jeśli efekt prostowania nie przypadnie Ci do gustu, to kliknij przycisk Clear (Wyczyść), znajdujący się po prawej stronie paska narzędzi, aby anulować operację prostowania i „zwrócić” narzędzie Straighten (Prostowanie) na swoje miejsce. Jeśli będziesz chciał później ponowić próbę prostowania fotografii, to ponownie włącz to narzędzie i narysuj odpowiednią linię jeszcze raz. Rysunek poniżej przedstawia zdjęcie wyprostowane przy użyciu narzędzia Straighten (Prostowanie).

kadrowanie i prostowanie

Krok 5.

Druga metoda prostowania zdjęć rozpoczyna się podobnie jak poprzednia — należy kliknąć ikonę narzędzia Crop Overlay
(Nakładka kadrowania) — lecz później, zamiast interaktywnego narzędzia Straighten (Prostowanie), należy posłużyć się suwakiem o tej samej nazwie, znajdującym się tuż obok niego. Przesunięcie tego suwaka w prawą stronę powoduje obrócenie zdjęcia w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, zaś przesunięcie go w lewo — obrót w kierunku przeciwnym. Podczas zmiany położenia suwaka, na zdjęcie nałożona zostanie siatka cienkich linii, która ułatwia nadanie fotografii odpowiedniego położenia (patrz rysunek). Krótko mówiąc, jest to metoda „na oko” i zazwyczaj uciekam się do niej jedynie wówczas, gdy nie mogę skłonić narzędzia Straighten (Prostowanie) do współpracy.

kadrowanie i prostowanie

Krok 6.

Również trzeci sposób prostowania wymaga kliknięcia ikony narzędzia Crop Overlay (Nakładka kadrowania), lecz później należy przesunąć kursor ponad podgląd fotografii, poza obręb otaczającej je ramki — a ściślej rzecz biorąc ponad otaczające zdjęcie, szare tło. Kursor przybierze wówczas kształt podwójnej, zakrzywionej strzałki, co oznacza, że możesz przystąpić do obracania fotografii. Gdy klikniesz i przeciągniesz kursorem myszy w dół, to zdjęcie zostanie obrócone zgodnym z ruchem wskazówek zegara, a jeśli przeciągniesz w górę — to fotografia obrócona zostanie w przeciwnym kierunku. Niestety, podobnie jak poprzednia metoda, tak i ta opiera się na obracaniu fotografii „na oko”. Czasami rzeczywiście zdarza się, że nie ma innego wyjścia, a w takich przypadkach można z powodzeniem posłużyć się drugą lub trzecią metodą obracania obrazu, lecz na początku zawsze staram się wypróbować narzędzie Straighten (Prostowanie). Gdy skończysz, ponownie kliknij ikonę narzędzia Crop Overlay (Ramka kadrowania), aby przywrócić standardowy podgląd zdjęcia. To wszystko, jeśli chodzi o metody  prostowania zdjęć, teraz pora na kilka słów o kadrowaniu.

kadrowanie i prostowanie

Krok 7.

Program Lightroom oferuje dwa sposoby na kadrowanie fotografii. Oto pierwszy z nich. Kliknij ikonę narzędzia Crop Overlay (Ramka kadrowania), a następnie zmień rozmiary ramki w taki sposób, by zdefiniować nowe krawędzie kadru. Ponieważ zdjęcie było początkowo wyprostowane, to po włączeniu wspomnianego narzędzia ponownie wyświetlona zostanie ramka, przy użyciu
której prostowałeś fotografię. Ramka ta będzie wypoziomowana, zaś sama fotografia — odpowiednio obrócona. Taki podglądpoczątkowo bardzo rozprasza i wydaje się bardzo niewygodny, spróbuj jednak zignorować obrót fotografii i skup się nasamej ramce — przed nami ważne zadanie do wykonania!

kadrowanie i prostowanie

Krok 8.

W celu skorygowania obszaru kadrowania kliknij i przeciągnij wybrany narożnik ramki (lub jej dowolną krawędź) i przeciągnij do
wnętrza kadru. W trakcie tej operacji wnętrze ramki zostanie podzielone siatką poziomych i pionowych linii na dziewięć części, ułatwiając zastosowanie reguły „podziału na trzy” (czyż to nie genialny pomysł?). Domyślnie, ramka skalowania jest proporcjonalnie, zgodnie z rozmiarami zdjęcia (innymi słowy, proporcje jej boków podczas skalowania nie ulegają zmianie). Jeśli chciałbyś wyciąć z poziomego zdjęcia fragment o proporcjach portretowych (a nie krajobrazowych, tak jak na przykładowym rysunku), to po prostu kliknij prawy dolny narożnik ramki i przeciągnij go w górę i w lewo, pod kątem 45° — zmieni ona wówczas proporcje na pionowe. Jeśli chcesz wykadrować zdjęcie, nie przestrzegając oryginalnych proporcji fotografii, to kliknij ikonę z symbolem kłódki, znajdującą się na pasku narzędzi programu (patrz rysunek). „Otwarta” kłódka oznacza, że możesz nadać ramce kadrowania dowolne dobrane proporcje — innymi słowy, możesz dowolnie przesuwać górną, dolną lub boczne krawędzie ramki, nadając jej taki kształt, jaki tylko sobie zamarzysz. Gdy uda Ci się uzyskać pożądany efekt, naciśnij klawisz R, aby zatwierdzić całą operację i ukryć fragmenty, które znalazły się poza ramką kadrowania.

kadrowanie i prostowanie

Krok 9.

Drugi sposób na kadrowanie obrazu również wymaga kliknięcia ikony narzędzia Crop Overlay (Nakładka kadrowania), tym razem jednak później należy włączyć narzędzie Crop Frame (Ramka kadrowania), „zabierając” jego ikonę z paska narzędzi
programu — znajduje się ona tuż obok etykiety Crop (Kadrowanie). Teraz wystarczy narysować na zdjęciu ramkę kadrowaniao dowolnym kształcie (nawiasem mówiąc, po narysowaniu ramki kadrowania można dowolnie ją przesuwać — w tym celu należy kliknąć i przeciągnąć ją w obrębie fotografii). W dowolnym momencie możesz anulować proces kadrowania zdjęcia, klikając przycisk Clear (Wyczyść), znajdujący się po prawej stronie paska narzędzi programu Lightroom.

kadrowanie i prostowanie

Krok 10.

Gdy ramka kadrowania znajdzie się dokładnie tam, gdzie sobie tego życzysz, naciśnij klawisz R, aby zatwierdzić całą operację.
Rysunek poniżej przedstawia kadr, jaki wyciąłem z oryginalnego zdjęcia przy użyciu narzędzia Crop Frame (Ramka kadrowania), oczywiście po wyłączeniu blokady proporcji — dzięki czemu mogłem uzyskać panoramiczne ujęcie o nietypowym kształcie.

kadrowanie i prostowanie

Krok 11.

Naciśnij klawisz G, aby włączyć tryb Grid (Siatka) modułu Library (Biblioteka). Miniatura wykadrowanego zdjęcia zostanie
zaktualizowana, odzwierciedlając jego aktualne proporcje. W prawym dolnym rogu tej miniatury pojawi się ponadto nowa ikona(zaznaczona na rysunku poniżej; pośrodku pomiędzy dwiema innymi ikonami). Ikona ta informuje o tym, że zdjęcie zostałowykadrowane. Jeśli klikniesz tę ikonę, to automatycznie włączony zostanie moduł Develop (Przetwarzanie), a na ekraniewyświetlona zostanie ramka kadrowania nałożona na całe, oryginalne zdjęcie. Podwójne kliknięcie wspomnianej ikony również spowoduje uruchomienie modułu Develop (Przetwarzanie), lecz podgląd ramki kadrowania będzie wyłączony.

kadrowanie i prostowanie

Wskazówka:

Przed chwilą wspominałem, że podczas rysowania ramki kadrowania, wewnątrz niej wyświetlona jest siatka, ułatwiająca wykadrowanie kompozycji zgodnie z regułą „podziału na trzy”. Siatkę tę możesz wyświetlić w dowolnym momencie (lub w ogóle ją wyłączyć, zgodnie z ustawieniem domyślnym) — w tym celu wystarczy nacisnąć klawisz Q. Za każdym razem, gdy naciśniesz ten klawisz, włączone zostaną kolejne tryby wyświetlania siatki.

Krok 12.

Dzięki temu, że większość działań podejmowanych w programie Lightroom nie ma destrukcyjnego wpływu na jakość obrazu, to wszelkie ustawienia związane z kadrowaniem obrazu mogą być anulowane w dowolnym momencie, a fotografia zostanie
przywrócona do swej pierwotnej postaci. W tym celu najpierw należy kliknąć ikonę Crop Overlay (Nakładka kadrowania), a następnie przycisk Clear (Wyczyść), znajdujący się po prawej stronie paska narzędzi programu (patrz rysunek). Jak widać, zdjęcie odzyskało swą pierwotną postać — wraz z przekrzywionym horyzontem. Jeśli chciałbyś po prostu zmienić sposób kadrowania (zamiast rezygnować z modyfikacji zdjęcia), to kliknij ikonę Crop Overlay (Nakładka kadrowania), aby wyświetlić ramkę kadrowania i skorygować jej położenie i kształt. Gdy zakończysz edycję ramki, naciśnij klawisz R.

kadrowanie i prostowanie
Niezrównana metoda kadrowania zdjęć.

Podczas kadrowania zdjęcia przy użyciu narzędzia Crop Overlay (Nakładka kadrowania) fragment znajdujący się poza ramką
kadrowania jest automatycznie przyciemniany, aby ułatwić Ci wyobrażenie sobie wyglądu fotografii po zatwierdzeniu  kadrowania. Nieźle, lecz można lepiej: można przyciąć zdjęcie w taki sposób, by poza ramką kadrowania panowała  nieprzenikniona czerń. Służy do tego tryb Lights Out (Wyłączone światła). Sztuczka ta spisuje się tak znakomicie, że gdy tylkowypróbujesz ją po raz pierwszy, na pewno nie będziesz chciał wrócić do zwykłego, nudnego, szarego kadrowania… oto sposób:

Krok 1.

Jeśli chcesz rzeczywiście docenić tę sztuczkę, to najpierw przeprowadź kadrowanie w zwykły sposób, dla porównania. Wybierz dowolne zdjęcie, włącz moduł Develop (Przetwarzanie), naciśnij klawisze F5 i F6, aby ukryć pasek narzędzi i „taśmę filmową”, włącz narzędzie Crop Overlay (Nakładka kadrowania) przy użyciu klawisza R, a następnie wykadruj fotografię wedle uznania (przykładowe zdjęcie pokazane na rysunku wymagało solidnego kadrowania — łodyga kwiatu biegnie pod bardzo dziwnym kątem, a całą kompozycja w oryginale pozostawia wiele do życzenia. Wyglądało to tak, jakbym podczas fotografowania tego kwiatka był, delikatnie mówiąc, nietrzeźwy. Rany, znowu żartuję w ten sposób… ale przecież wiesz, że żartuję, prawda? Choć z drugiej strony, po dobrym drinku czasami wychodzą całkiem ciekawe kompozycje!). Tak czy owak, fragment przeznaczony do wycięcia będzie dość silnie przyciemniony. Dobrze; przypomniałeś sobie już, w jaki sposób wygląda zwykłe kadrowanie — kliknij wobec tego przycisk Clear (Wyczyść), znajdujący się po prawej stronie paska narzędzi programu, aby zresetować położenie ramki kadrowania (czyli, innymi słowy, anulować je).

kadrowanie i prostowanie

Krok 2.

Naciśnij dwukrotnie klawisz L, aby włączyć tryb Lights Out (Wyłączone światła), w którym wszystkie elementy interfejsu są ukryte, a zdjęcie wyświetlone na całkowicie czarnym tle, pośrodku ekranu. Pomimo to ramka kadrowania nadal będzie widoczna. Spróbuj teraz wykadrować zdjęcie przy użyciu narzędzia Crop Overlay (Nakładka kadrowania) i przekonaj się, jak olbrzymia różnica dzieli te dwa, wydawałoby się podobne, sposoby. Jest to moim zdaniem najlepszy sposób na wykadrowanie dowolnego zdjęcia (czego być może trudno się domyślić, patrząc na rysunek poniżej… wypróbuj jednak tę sztuczkę w praktyce, by zapomnieć o zwykłym kadrowaniu raz na zawsze).

kadrowanie i prostowanieGrafika i zawartość są chronione prawem autorskim - Cherub Gallery 2005-2020