Menu witryny
Start
Tutoriale i inne
Spis zawartości
Szukaj w serwisie
Autor witryny
Cherub
Galeria Fotodesign
Galeria Dark Fantasy
Kontakt
Regulamin

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w swojej przeglądarce.

powered_by.png, 1 kB
Tworzenie rzęs
wtorek, 20 maj 2008


Modyfikacja końcówki Pędzla w celu utworzenia rzęs


Materiał pochodzi z książki Photoshop CS3 PL (Autor: Anna Owczarz-Dadan) i został zamieszczony dzięki uprzejmości wydawnictwa Helion.


1. Otwórz zdjęcie, na którym chcesz utworzyć efekt przedłużonych i zagęszczonych rzęs.2. Uaktywnij narzędzie Pędzel (Brush).

3. W palecie Pędzle (Brushes) kliknij strzałkę, aby uzyskać dostęp do menu palety, a następnie na rozwiniętej liście wybierz opcję Wyzeruj pędzle (Reset Brushes). Dzięki temu w palecie przywrócone zostaną domyśle końcówki pędzli.4. Następnie kliknij opcję Kształt końcówki pędzla (Brush Tip Shape).

5. Ponieważ chcemy uzyskać efekt cyfrowych rzęs, skorzystamy z końcówki Dune Grass. Kliknij jej miniaturę.6. Upewnij się, że żadna z opcji znajdujących się po lewej stronie palety nie jest zaznaczona.

7. Ustaw długość rzęs za pomocą suwaka Średnica (Diameter).

8. Teraz w zależności od zdjęcia, jakim dysponujesz, musisz tak dostosować kąt nachylenia rzęs, aby wyglądały one jak najbardziej naturalnie. Zrobisz to za pomocą opcji Kąt (Angle) lub pola Ustaw kąt i zaokrąglenie pędzla (Set the brush angle and roundness). Tak naprawdę nie ma tutaj żadnej reguły. Umieść kursor nad strzałką i przesuwaj go w odpowiednim kierunku. Aby zmienić zaokrąglenie Pędzla, umieść kursor nad jedną z czarnym kropek na obręczy koła i przesuwaj go do środka lub na zewnątrz.9. Następnie za pomocą suwaka Odstępy (Spacing) ustaw odstęp pomiędzy śladami pozostawianymi przez Pędzel, czyli w omawianym przykładzie odstęp między jedną a drugą rzęsą. Im gęstsze mają być rzęsy, tym mniejszą wartość wybieramy.

10. Kliknij opcję Dynamika kształtu (Shape Dynamics). Za pomocą dostępnych w panelu opcji możesz ustalić sposób, w jaki będzie zmieniał się ślad pozostawiany przez Pędzel w trakcie kolejnych pociągnięć. Za pomocą suwaka Wahanie rozmiaru (Size Jitter) możesz określić dynamikę zmiany średnicy końcówki Pędzla podczas kolejnych pociągnięć. Dzięki temu rzęsy będą raz dłuższe, raz krótsze. Pozwoli to uzyskać bardziej naturalny efekt. Ja ustaliłam wartość około 20%. Pozostałe opcje ustaw tak jak na rysunku. Z pozostałych opcji panelu możemy bowiem skorzystać wówczas, gdy tworzymy rzęsty za pomocą tabletu.11. Zaznacz opcję Wygładzanie (Smoothing). Końcówka pędzla została przygotowana, a więc nie wahaj się jej użyć.

12. Wybierz jedno z oczu i kliknij przy krawędzi górnej powieki lub przesuń wzdłuż niej kursorem. W ten sposób tworzysz pierwsze rzęsy. Rób to do momentu, w którym kąt nachylenia rzęs będzie odpowiedni.13. Dopasuj kąt nachylenia i dokończ tworzenie rzęs.Ćwiczenie miało na celu jedynie pokazanie Ci w jaki sposób można utworzyć końcówkę za pomocą, której można utworzyć efekt cyfrowych rzęs. Aby ten efekt był realistyczny, należy wykonać kilka dodatkowych czynności. Jedna z nich polega na dopasowaniu kształtu rzęs do powieki. Możesz to zrobić za pomocą polecenia Przekształcenie swobodne (Free Transform), o którym będzie mowa w dalszej części książki. Ponadto możesz wpływać na stopień widoczności rzęs, zmieniając stopień
krycia śladu pozostawianego przez narzędzie Pędzel (Brush). Zrobisz to w polu Krycie (Opacity), znajdującym się na pasku opcji. A oto, jak wyglądałby końcowy efekt ćwiczenia po zastosowaniu na obrazie wszystkich niezbędnych czynności.

Grafika i zawartość są chronione prawem autorskim - Cherub Gallery 2005-2021