Start arrow Tutoriale i inne arrow Tutoriale arrow Zastępowanie kolorów

Menu witryny
Start
Tutoriale i inne
Spis zawartości
Szukaj w serwisie
Autor witryny
Cherub
Galeria Fotodesign
Galeria Dark Fantasy
Kontakt
Regulamin

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w swojej przeglądarce.

powered_by.png, 1 kB
Zastępowanie kolorów
środa, 11 czerwiec 2008

Materiał pochodzi z książki Photoshop CS3 PL i został zamieszczony dzięki uprzejmości wydawnictwa Helion.

Narzędzie Zastępowanie kolorów (Color Replacement) pozwala zmieniać kolor elementów znajdujących się w oknie obrazu bez naruszania ich tekstury.Obraz na górze to oryginał, obraz na dole przedstawia możliwości narzędzia Zastępowanie kolorów (Color Replacement). Wybrany element obrazu (bluza chłopca) został pomalowany na kolor pomarańczowy. Tekstura nie została naruszona.

Narzędzie Zastępowanie kolorów (Color Replacement) możesz uaktywnić, stosując kombinację klawiszy Shift+J lub klikając w Przyborniku jego ikonę.Posługiwanie się nim jest bardzo proste. Wystarczy je uaktywnić, zaznaczyć odpowiednie do naszych potrzeb opcje znajdujące się na pasku opcji, ustawić odpowiedni kolor narzędzia w Przyborniku (będzie to kolor, którym będziesz malować po obszarze obrazka) i z wciśniętym lewym przyciskiem myszy rozpocząć przesuwanie kursora po obrazie.

Zamiana koloru wybranego elementu obrazu

1. Uaktywnij narzędzie Zastępowanie kolorów (Color Replacement).
2. Ustaw jako kolor narzędzia ten kolor, którym chcesz pomalować wybrany obszar
obrazu.

Zajmujemy się teraz ustawieniem poszczególnych parametrów znajdujących się na pasku opcji
narzędzia.3. W polu Tryb (Mode) pozostaw wartość Kolor (Color), ponieważ tylko wtedy przesuwanie po obrazie kursorem spowoduje nakładanie na powierzchnię obrazu nowego koloru. Ustawienie pozostałych wartości uniemożliwi Ci zapoznanie się z efektem zmiany koloru bez naruszenia tekstury. Tak naprawdę pozostałe własności bardziej przeszkadzają, niż pomagają.

4. Wybierz metodę pobierania kolorów. Kliknij przycisk Once, aby nowo wybrany kolor był umieszczany w obszarze, w którym występuje kolor, jaki kliknąłeś kursorem, po raz pierwszy umieszczając go w oknie obrazu. Kliknij przycisk Continuous, aby próbki kolorów były pobierane przez cały czas przeciągania myszą. W związku z tym będziesz mógł zastąpić kolor całego obszaru obrazu wybranym przez siebie kolorem. Kliknij przycisk Background Swatch, jeśli chcesz kolorować tylko te obszary, które zawierają kolor ustawiony jako aktualny kolor tła.

5. Ogranicz (Limits) — zaznaczając opcję Nieciągłe (Discontiguous), sprawisz, że za każdym razem, gdy pod kursorem znajdzie się próbkowany kolor, będzie on przez program zastępowany. Wybierz opcję Ciągłe (Contiguous), aby zastąpić kolor całego obszaru, który aktualnie ma taką barwę jak kolor znajdujący się pod kursorem. Polega to na tym, że klikając w pewnym miejscu obszaru i naciskając lewy przycisk myszy, próbkujesz kolor, który znajduje się pod kursorem. Jeśli nie zwolnisz przycisku myszy i będziesz przesuwać kursorem po obszarze obrazu, nowym kolorem będzie zastępowany ten obszar obrazu, który jest w kolorze pobranej próbki. Zaznaczenie opcji Szukanie krawędzi (Find Edges) wywoła ten sam efekt, który został opisany powyżej, z tą jednak różnicą, że zostaną zachowane i uwydatnione krawędzie obszaru, który aktualnie ma taką barwę jak kolor znajdujący się pod kursorem.

6. Za pomocą opcji Tolerancja (Tolerance) określ, jak dalece mogą różnić się od siebie poszczególne kolory, tak aby program uznawał je jeszcze za tę samą barwę. Im większa wartość, tym większy zakres kolorów będziesz mógł poddać zmianie.

7. Opcja Wygładzanie (Anti-alias). Zaznaczenie jej pozwoli złagodzić krawędź przejścia między kolorem oryginalnym a zmienionym.

8. Ustal rozmiar końcówki narzędzia Zastępowanie kolorów (Color Replacement). Robimy to tak samo jak w przypadku narzędzia Pędzel (Brush). Możesz zatem zrobić to np. za pomocą klawiszy [ i ].

9. Kliknij w miejscu, gdzie znajduje się kolor, który chcesz zastąpić.10. Z wciśniętym lewym przyciskiem myszy przeciągnij kursorem po obszarze, którego kolor ma zostać zmieniony.Jeśli okaże się, że cały niepożądany kolor nie został do końca zastąpiony nowym kolorem, spróbuj zwiększyć wartość parametru Tolerancja (Tolerance).

Zastosowanie narzędzia Zastępowanie kolorów (Color Replacement) do białego koloru nie wywoła pożądanego efektu. Narzędzie nie daje możliwości zastępowania koloru białego innym. Nie przyniesie to oczekiwanego rezultatu także wtedy, gdy zechcesz zamalować obszar dowolnego koloru kolorem czarnym. Nie stanie się bowiem czarny, lecz będzie wyglądał jak obraz
w skali szarości. Ma to jednak uzasadnienie - wspominałam wcześniej, że narzędzie Zastępowanie kolorów (Color Replacement) zastępuje kolor, pozostawiając niezmienioną teksturę. Kolor czarny jest najciemniejszym spośród dostępnych, pokrywa więc każdy inny. Tekstura stałaby się więc niewidoczna.


Grafika i zawartość są chronione prawem autorskim - Cherub Gallery 2005-2021