Start arrow Tutoriale i inne arrow Inne arrow CS4 wykorzysta procesor graficzny

Menu witryny
Start
Tutoriale i inne
Spis zawartości
Szukaj w serwisie
Autor witryny
Cherub
Galeria Fotodesign
Galeria Dark Fantasy
Kontakt
Regulamin

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w swojej przeglądarce.

powered_by.png, 1 kB
CS4 wykorzysta procesor graficzny
czwartek, 25 wrzesień 2008

Firma Adobe wydała wersję pakietu Creative Suite 4, który potrafi do realizacji swoich funkcji wykorzystywać procesor karty graficznej. W jego skład wchodzą takie aplikacje jak Photoshop, After Effects i Premiere Pro.

Jest to kolejny krok w upowszechnianiu się GPGPU (General-purpose computing on graphics processing units), czyli wykonywania typowych zadań za pomocą procesorów graficznych, które obecnie posiadają całkiem spore możliwości w porównaniu z procesorami głównymi. Programy Premiere Pro i After Effects obsługują tylko układy GPU z rodziny Quadro firmy Nvidia. Natomiast nowy Photoshop potrafi wykorzystać każdy układ obsługujący technologię Shader Model 3.0.

Wykorzystanie układów GPU jest możliwe w pakiecie Adobe dzięki użyciu OpenGL. Dzięki niemu Photoshop CS4 pozwala na wykonywanie w czasie rzeczywistym takich operacji jak obracanie, zoom, panoramowanie. Procesor graficzny wykonuje także antialiasing tekstów i obiektów, podgląd w trybie malowania, tonowe mapowanie HDR czy konwersję kolorów. Efekty przerzucenia części pracy z CPU na GPU są naprawdę dobre i pozwalają znacznie przyspieszyć wiele operacji.

Nvidia planuje wydanie pluginów dla Adobe Creative Suite 4, które wykorzystywałyby jej własny język CUDA zamiast OpenGL. Taki plugin opracowała już firma Elemental Technologies, pozwala on na kompresję materiałów wideo HD w czasie rzeczywistym.

żródło: dobreprogramy

Grafika i zawartość są chronione prawem autorskim - Cherub Gallery 2005-2021