Menu witryny
Start
Tutoriale i inne
Spis zawartości
Szukaj w serwisie
Autor witryny
Cherub
Galeria Fotodesign
Galeria Dark Fantasy
Kontakt
Regulamin

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w swojej przeglądarce.

powered_by.png, 1 kB
Camera Raw 4.0 - Red Eye
piątek, 07 listopad 2008

Materiał pochodzi z książki Photoshop CS3/CS3 PL.Prosto do celu  i został zamieszczony dzięki uprzejmości wydawnictwa Helion.

Camera Raw 4.0 - Narzędzie Red Eye (Usuwanie efektu czerwonych oczu)

Firma Adobe dodała do okna Camera Raw narzędzie do usuwania efektu czerwonych oczu, działające podobnie do analogicznego narzędzia z Photoshopa. Aby go użyć, kliknij i przeciągnij myszą, zakreślając ramkę wokół każdego obszaru obrazu, w którym występuje takie niepożądane zaczerwienienie. Gdy zwolnisz przycisk myszy, Photoshop zawęzi ramkę tak, by obejmowała tylko czerwone oko.
Jeśli uzyskane w ten sposób prostokątne zaznaczenie nie obejmuje właściwego obszaru, będziesz musiał poprawić ramkę, przeciągając myszą jej boczne krawędzie i dopasowując w ten sposób rozmiar i położenie prostokąta.

UWAGA

Jak uniknąć efektu czerwonych oczu

Efekt czerwonych oczu jest powodowany przez użycie flesza zamontowanego na aparacie, a więc umieszczonego
blisko obiektywu. Światło wyemitowane w rozbłysku flesza odbija się od dna oka (które zachowuje się jak czerwono zabarwione lustro) i wpada do obiektywu. Są dwa sposoby, by tego uniknąć: 1) używaj osobnej lampy błyskowej, umieszczonej co najmniej pół metra od aparatu — wtedy światło odbije się od dna oka pod takim kątem, że nie będzie mogło dostać się do obiektywu; 2) używaj aparatu z fleszem redukującym efekt czerwonych oczu, który działa tak, że przed właściwym błyskiem flesza następuje jeszcze jeden błysk, powodujący zwężenie się źrenicy fotografowanej osoby. W ten sposób mniej światła dostaje się do oka i mniej się go również odbija w stronę obiektywu aparatu w chwili, gdy następuje właściwy rozbłysk.

Po zdefiniowaniu obszaru, w którym występuje defekt, możesz ustawić suwaki parametrów Pupil Size (Rozmiar źrenicy) oraz Darken (Ciemniej), aby wyregulować zasięg edycji. Ustawienia te będą stosowane na ostatnio zaznaczonym przez Ciebie prostokątnym obszarze. Aktywny obszar możesz poznać po tym, że ramka wokół niego jest czerwona i przerywana. Aby  uaktywnić inną prostokątną ramkę, kliknij ją po prostu, mając nadal wybrane narzędzie Red Eye (Usuwanie efektu czerwonych oczu).

Rozmiar źrenicy

Parametr Pupil Size (Rozmiar źrenicy) decyduje o tym, jak duży będzie obszar poddany edycji. Suwak ten bywa przydatny, gdy czerwony kolor nie zajmuje całej powierzchni tęczówki, lecz tylko jej część. W tej sytuacji dobrze jest zmniejszyć wartość parametru Pupil Size, jeśli bowiem będzie ona zbyt wysoka, to narzędzie zupełnie odbierze kolor oku (a może zdarzyć się i tak, że również powiece). Z kolei zbyt niska wartość parametru Pupil Size może spowodować pozostawienie czerwonej obwódki na krawędziach tęczówki.

Suwak Darken (Ciemniej)

Za pomocą suwaka Darken (Ciemniej) ustalamy, jak jasna ma być tęczówka oka. Przesunięcie suwaka w lewo uwidoczni więcej szczegółów tęczówki, przesunięcie go w prawo uczyni tęczówkę bardzo ciemną. Domyślne ustawienie wartości parametru Darken na 50 jest odpowiednie dla większości obrazów.

Jeśli uznasz, że prostokątne ramki utrudniają Ci oglądanie obrazu, możesz wyłączyć opcję Overlay (Pokaż nakładkę) sąsiadującą z parametrem Darken (albo wcisnąć V; ten skrót klawiszowy pozwala szybko wyświetlać i chować ramki). Gdyby nie spodobał Ci się efekt edycji narzędziem Red Eye (Usuwanie efektu czerwonych oczu), możesz go usunąć, likwidując ramki utworzone tym narzędziem. Można to zrobić, naciskając przycisk Clear All (Wyczyść wszystko) lub też uaktywniając jedną z ramek i naciskając klawisz Delete. Możesz również kliknąć ramkę z wciśniętym klawiszem Alt (Windows) lub Option (Mac OS) — to także spowoduje jej zlikwidowanie.
Wolę używać narzędzia Red Eye (Usuwanie efektu czerwonych oczu) w Camera Raw niż w Photoshopie, bo w oknie Camera Raw mogę dopasowywać wartości parametrów Pupil Size (Rozmiar źrenicy) oraz Darken (Ciemniej) już po utworzeniu ramki, obserwując efekt na podglądzie. Analogiczne parametry w Photoshopie muszą być ustawione, zanim jeszcze klikniesz obraz, by go retuszować. Poruszanie suwakami nie wpływa bowiem na wygląd obszaru już klikniętego.Grafika i zawartość są chronione prawem autorskim - Cherub Gallery 2005-2021