Menu witryny
Start
Tutoriale i inne
Spis zawartości
Szukaj w serwisie
Autor witryny
Cherub
Galeria Fotodesign
Galeria Dark Fantasy
Kontakt
Regulamin

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w swojej przeglądarce.

powered_by.png, 1 kB
Camera Raw 4.0 - Krzywe
niedziela, 16 listopad 2008

Materiał pochodzi z książki Photoshop CS3/CS3 PL. Prosto do celu i został zamieszczony dzięki uprzejmości wydawnictwa Helion.

Camera Raw 4.0 Krzywe parametryczne

W zakładce Tone Curve (Krzywa tonalna) okna Camera Raw wprowadzono nowy rodzaj krzywej. Jest ona zwana krzywą parametryczną Parametric (Parametryczny) i stanowi alternatywę dla krzywej punktowej Point (Punkt) znanej z poprzednich wersji programu. Krzywa parametryczna wyposażona jest w cztery suwaki, które służą do kontrolowania jej kształtu. Możesz korzystać z tych suwaków, zamiast ustawiać jasność obrazu za pomocą suwaka Brightness (Jasność) z zakładki Basic (Podstawowe).

Krzywe parametryczne

Suwak Highlights (Swiatła). Przyciemnia lub rozjaśnia najjaśniejsze rejony obrazu. Jego działanie zostaje łagodnie  wygaszone mniej więcej w momencie, gdy jasność spada do poziomu 40-procentowej szarości. Możesz zmienić zakres tonów, na które oddziałuje ten suwak, przesuwając prawy trójkątny uchwyt umieszczony pod polem wykresu.

Suwak Lights (Jasne). Przyciemnia lub rozjaśnia pośrednie tony obrazu, koncentrując swe działanie na jaśniejszych  obszarach z tego zakresu.

Suwak Darks (Ciemne). Przyciemnia lub rozjaśnia pośrednie tony obrazu, koncentrując swe działanie na ciemniejszych obszarach z tego zakresu.
Środkowy uchwyt umieszczony pod polem wykresu wyznacza punkt, w którym kończy się działanie suwaka Darks, a zaczyna działanie suwaka Lights. Przesuwając ten uchwyt, zmieniasz „pogląd” okna Camera Raw na to, gdzie przebiega granica między tonami jasnymi a ciemnymi. Powinieneś poważnie rozważyć rezygnację z używania suwaka Brightness (Jasność) z zakładki Basic (Podstawowe) na rzecz suwaków Lights (Jasne) oraz Darks (Ciemne), ponieważ pozwalają one ustawić jasność obrazu
znacznie precyzyjniej.

Krzywe parametryczne

U góry: obraz oryginalny. U dołu: efekt użycia krzywej parametrycznej pokazanej wyżej.

Suwak Shadows (Cienie). Przyciemnia lub rozjaśnia najciemniejsze rejony obrazu. Jego działanie zostaje wygaszone mniej więcej na poziomie 60-procentowej szarości. Możesz zmienić zakres tonów, na które oddziałuje ten suwak, przesuwając lewy trójkątny uchwyt znajdujący się pod polem wykresu.
Używam niekiedy krzywej parametrycznej, gdy chcę zwiększyć kontrast w jasnych albo w ciemnych obszarach obrazu. Aby zwiększyć kontrast cieni, przesuń suwak Shadows (Cienie) w lewo, a Darks (Ciemne) w prawo.
Za pomocą trójkątnych uchwytów pod oknem krzywej wyreguluj, na jaki dokładnie zakres tonów będą oddziaływać te suwaki. Aby zwiększyć kontrast w jasnych rejonach obrazu, przesuń suwak Highlights (Światła) w prawo, a Lights (Jasne) w lewo.


Krzywe parametryczne

Po lewej: obraz oryginalny. Po prawej: w ciemnych obszarach obrazu wzmocniono kontrast, obniżając wartość parametru Shadows (Cienie) i zwiększając wartość parametru Darks (Ciemne)

Jeśli umiesz się posługiwać tradycyjną wersją krzywych przy edycji obrazu (krzywe te w oknie Camera Raw noszą nazwę krzywych punktowych — Point, w polskiej wersji programu Punkt), to krzywa parametryczna będzie Ci się wydawać krokiem wstecz. Wszystko, co można zrobić przy użyciu krzywej parametrycznej — i jeszcze więcej, a przy tym łatwiej i z większą precyzją — może też być zrobione za pomocą zwykłej, czyli punktowej krzywej. Ponieważ sam jestem pasjonatem edycji za pomocą krzywych (tych zwykłych), to korzystanie z krzywych parametrycznych wydaje mi się frustrujące niczym próby oddychania pod wodą. Trzeba jednak przyznać, że krzywe parametryczne to wygodny etap pośredni pomiędzy edycją za pomocą suwaka Brightness (Jasność) a edycją za pomocą krzywej o pełnych możliwościach — Point (Punkt). Należy je polecać tym użytkownikom, którzy jeszcze nie w pełni oswoili się z krzywymi punktowymi.Grafika i zawartość są chronione prawem autorskim - Cherub Gallery 2005-2021