Start arrow Tutoriale i inne arrow Bridge, Lightroom, Camera RAW arrow Camera Raw 4.0 - Różne zmiany

Menu witryny
Start
Tutoriale i inne
Spis zawartości
Szukaj w serwisie
Autor witryny
Cherub
Galeria Fotodesign
Galeria Dark Fantasy
Kontakt
Regulamin

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w swojej przeglądarce.

powered_by.png, 1 kB
Camera Raw 4.0 - Różne zmiany
niedziela, 16 listopad 2008

Materiał pochodzi z książki Photoshop CS3/CS3 PL. Prosto do celu i został zamieszczony dzięki uprzejmości wydawnictwa Helion.

Camera Raw 4.0 Różne zmiany

P dla podglądu. Aby włączyć opcję podglądu Preview (Podgląd) widoczną w górnej części okna Camera Raw, wystarczy teraz nacisnąć klawisz P. Tak jak w poprzednich wersjach, podgląd dotyczy tylko ustawień w aktywnej zakładce. Aby ocenić efekt całościowej edycji, przeprowadzonej w różnych zakładkach, musisz przełączać się pomiędzy opcjami Image Settings (Ustawienia obrazu) (obraz przed edycją) oraz Custom Settings (Ustawienia niestandardowe) (obraz po edycji). Obie te opcje znajdziesz w bocznym menu, rozwijanym po kliknięciu ikony umieszczonej po prawej stronie nazwy zakładki.

Otwórz jako „inteligentny” obiekt. Obrazy edytowane w Camera Raw mogą być obecnie otwierane w Photoshopie jako „inteligentne” obiekty — Smart Objects. Otwórz okno Workflow Options (Opcje obiegu pracy), klikając robocze parametry obrazu (podane w formie tekstowej poniżej okna z podglądem Twojego obrazu), i włącz opcję Open in Photoshop as Smart Objects (Otwórz w programie Photoshop jako obiekty inteligentne). Spowoduje to, że przycisk Open Image (Otwórz obraz) w prawym dolnym narożniku okna Camera Raw zostanie przemianowany na przycisk Open Object (Otwórz obiekt).Po otwarciu obrazu za pomocą przycisku Open Object (Otwórz obiekt) możesz wybrać polecenie Layer/Smart Objects/New Smart Object via Copy (Warstwa/Inteligentne obiekty/Nowy obiekt inteligentny z kopii), aby uzyskać identyczną warstwę, która może jednak zostać poddana odmiennej edycji w Camera Raw. Kliknij dwukrotnie miniaturkę warstwy na palecie Layers (Warstwy) w Photoshopie, aby otworzyć okno Camera Raw dla danego obrazu. Mając już w dokumencie kilka warstw z różnymi ustawieniami Camera Raw, można utworzyć maski warstw w taki sposób, by ukryć pewne obszary wyższych warstw, a odsłonić obszary warstw położonych niżej. W rezultacie uzyskasz w swoim dokumencie połączenie różnych ustawień okna Camera Raw.
Technika ta przydaje się szczególnie wtedy, gdy niebo na Twoim obrazie wymaga innych ustawień w oknie Camera Raw niż reszta zdjęcia, aby uzyskać jak najlepszy efekt.

Uwaga:

„Inteligentne” obiekty?

To, że otworzyłeś obraz jako inteligentny obiekt, wcale nie oznacza, że cokolwiek w Photoshopie stanie się prostsze, niż było. Wręcz przeciwnie, łatwo jest użyć niewłaściwego polecenia i tym bardziej wszystko zagmatwać.
Wybranie polecenia Layer/Duplicate Layer (Warstwa/Powiel warstwę), gdy aktywna jest warstwa typu Smart Object  (Inteligentny obiekt), powoduje powstanie drugiej, identycznej warstwy, która współdzieli wszystkie ustawienia wprowadzone

dla warstwy macierzystej w oknie Camera Raw. Edycja ustawień którejkolwiek z tych dwóch warstw w Camera Raw spowoduje identyczne zmiany także na drugiej warstwie.
Wybranie polecenia Layer/Smart Object/Convert to Smart Object (Warstwa/Inteligentne obiekty/Konwertuj na obiekt  Inteligentny) w takiej samej sytuacji spowoduje zagnieżdżenie jednego inteligentnego obiektu w drugim. W tymprzypadku dwukrotne kliknięcie na warstwie nie udostępnia już ustawień Camera Raw.

Aktualizacja podglądu DNG. Masz teraz możliwość odświeżenia poglądu JPEG osadzonego w pliku DNG. Po odświeżeniu podgląd będzie odzwierciedlać zmiany wprowadzone w oknie Camera Raw. To zaś oznacza, że również inne aplikacje korzystające z tego podglądu będą wyświetlać obraz z wprowadzoną edycją — na przykład Microsoft iView lub Extensis Portfolio. Aby dokonać aktualizacji podglądu, wybierz polecenie Update DNG Previews (Uaktualnij podglądy DNG) z bocznego menu okna Camera Raw.Nowe możliwości Camera Raw zostały wprowadzone w odpowiedzi na postulaty zgłaszane przez środowiska zawodowych fotografów (a jak poważnie Adobe traktuje tę grupę, świadczy powstanie Photoshop Lightroom). Nie znaczy to jednak, że amatorzy fotografii nie mogą z powodzeniem korzystać z tej samej oferty. Dla niektórych będzie to oznaczało możliwość dokonania całościowej edycji obrazu — od początku do końca — bez włączania Photoshopa. Jest tu z pewnością sporo do przyswojenia, a nad niektórymi rzeczami będziesz musiał jeszcze chwilę pomyśleć, zanim włączysz je do swego repertuaru środków. Na pierwszy rzut oka niektóre narzędzia mogą wydawać się podobne do siebie, a przez to mało przydatne, kiedy jednak przetestujesz je na większej liczbie obrazów, każde z nich z pewnością znajdzie swoje zastosowanie. Sądzę, że wkrótce opracujesz sobie taką kombinację ulubionych narzędzi edycyjnych, która pozwoli Ci osiągnąć dowolny cel w Camera Raw.Grafika i zawartość są chronione prawem autorskim - Cherub Gallery 2005-2021