Menu witryny
Start
Tutoriale i inne
Spis zawartości
Szukaj w serwisie
Autor witryny
Cherub
Galeria Fotodesign
Galeria Dark Fantasy
Kontakt
Regulamin

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w swojej przeglądarce.

powered_by.png, 1 kB
Korekta w Camera Raw
niedziela, 14 grudzień 2008

Materiał pochodzi z książki Zaklęcia Photoshopa. Edycja zdjęć i został zamieszczony dzięki uprzejmości wydawnictwa Helion.

Korekcja aberracji chromatycznych

Metodę, którą za chwilę zaprezentuję, uważam za średnio skuteczną, ale w wielu sytuacjach wystarczającą. Polega ona na użyciu dwóch suwaków Napraw czerwony/niebieskozielony (Fix Red/Cyan Fringe) lub Napraw niebieski/żółty (Fix Blue/Yellow Fringe). Za chwilę krok po kroku pokażę, jak je wykorzystać. Jeśli jednak efekt nie będzie satysfakcjonujący, pamiętaj, że zawsze możesz anulować tę czynność, zapisać zdjęcie bez poddawania go korekcji w dowolnym formacie (korzystając z przycisku Zapisz (Save)) i po otworzeniu w Photoshopie poddać korekcji.
Otwórz zdjęcie w oknie Camera Raw. Dopasuj rozmiar widoku w oknie podglądu, tak abyś mógł dokładnie obejrzeć obraz. W tym celu najpierw uaktywnij narzędzie Lupka (Zoom). Następnie kliknij w oknie podglądu, aby powiększyć widok. Naciskając klawisz spacji, możesz przesuwać obraz w oknie podglądu. Obejrzyj zdjęcie dokładnie pod kątem występowania w nim aberracji chromatycznych. Jeśli występują w obrazie, kliknij zakładkę Szczegół (Detail). Ustaw suwak Ilość (Amount) na 0, aby wyłączyć wyostrzanie.

korekta w camera raw

Następnie kliknij ikonę zakładki Korekcja obiektywu (Lens Correction). Aby usunąć aberracje chromatyczne, skorzystaj z  suwaków Napraw czerwony/niebieskozielony (Fix Red/Cyan Fringe) lub Napraw niebieski/żółty (Fix Blue/Yellow Fringe).
Początkowo każdy z nich znajduje się w pozycji 0. Należy ustawić je tak, by aberracje znikły. Pierwszy z nich służy do korekcji otoczek w kolorach czerwonym i niebieskozielonym, drugi — obwódek niebieskich i żółtych. Suwaki przesuwamy, naciskając jednocześnie klawisz Alt. To ułatwi ocenę tego, jak bardzo w prawo lub w lewo powinniśmy przesunąć odpowiedni suwak. W omawianym przykładzie mamy do czynienia z otoczkami w kolorze zielonym, więc przesuwam Napraw  czerwony/niebieskozielony (Fix Red/Cyan Fringe) w prawą stronę.

korekta w camera raw

Aberracje zostały usunięte za pomocą suwaka Napraw czerwony/niebieskozielony (Fix Red/Cyan Fringe).

Korekcja winietowania

Winietowanie to wada obrazu polegająca na niedoświetleniu brzegów kadru. Wskutek tego na jego rogach i brzegach występują ciemne ślady. Aby usunąć lub zredukować efekt winietowania, użyj suwaków Ilość (Amount) i Punkt środkowy (Midpoint) znajdujących się także na zakładce Korekcja obiektywu (Lens Correction) okna Camera Raw.

Otwórz obraz RAW w oknie Camera Raw. Kliknij ikonę Korekcja obiektywu (Lens Correction).

korekta w camera raw

Aby rozjaśnić rogi obrazka, należy przeciągnąć suwak Ilość (Amount) w prawo (4.37). Aby przyciemnić rogi obrazka, należy przeciągnąć suwak w lewo. Suwak Punkt środkowy (Midpoint) pozwala natomiast określić, na jakim obszarze wokół rogów fotografii ma występować efekt uzyskany za pomocą suwaka Ilość (Amount). Przeciągnięcie suwaka Punkt środkowy (Midpoint) w lewo nada wybraną intensywność winietowania większemu obszarowi wokół rogów. Przeciągnięcie go w prawo ograniczy winietowanie do mniejszego obszaru wokół rogów. Efekt winiety został usunięty.

korekta w camera raw

korekta w camera raw

Korekcja szumów

W fotografii możemy spotkać się z szumem będącym skutkiem ustawienia wysokiej czułości ISO (szum luminancji) oraz z kolorowym szumem, który pojawia się na zdjęciach nawet wtedy, gdy fotografujemy w całkiem dobrych warunkach oświetleniowych (wytwarzany jest przez sam aparat — niektóre modele po prostu tak już mają). Na szczęście, Camera Raw potrafi sobie z nimi poradzić.

Otwórz obraz RAW w oknie Camera Raw. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest obejrzenie obrazu pod kątem występowania w nimi szumów kolorowego i luminancji. W tym celu kliknij pole zmiany widoku i wybierz w nim opcję 100%. Umieść kursor w oknie podglądu i, naciskając lewy przycisk myszy, przesuwaj go i obejrzyj zdjęcie pod kątem występowania w nim szumów. Jeśli w obrazie występują szumy, kliknij ikonę zakładki Szczegół (Detail).

korekta w camera raw

Powiększanie widoku w oknie podglądu do 100% w celu odnalezienia szumów i uzyskanie dostępu do suwaków, które mogą je usunąć.

Za pomocą suwaka Kolor (Color) skoryguj kolorowy szum. Wystarczy przesunąć suwak w prawo. Jeśli szum widoczny jest szczególnie w ciemnych partiach obrazu, pozbądź się go za pomocą suwaka Luminacja (Luminance). Wystarczy przesunąć go w prawo. Jednak tutaj zachowaj czujność. Przesuwaj suwak ostrożnie. Jego użycie często powoduje delikatne rozmycie zdjęcia.

korekta w camera raw

Prawdę powiedziawszy, usuwanie szumów w Camera Raw nie daje najlepszych efektów. Oczywiście, możesz spróbować. Przedstawiłam tę metodę, ponieważ moim obowiązkiem jest poinformowanie o takiej możliwości. Jednak mnie efekty nie
zachwycają. Sama korzystam z programów Neat Image lub Noiseware Professional, które spisują się naprawdę rewelacyjnie i do tej pory — odpukać — jeszcze mnie nie zawiodły. Polecam.Grafika i zawartość są chronione prawem autorskim - Cherub Gallery 2005-2021