Start arrow Tutoriale i inne arrow Tutoriale arrow Precyzyjne dopasowanie koloru

Menu witryny
Start
Tutoriale i inne
Spis zawartości
Szukaj w serwisie
Autor witryny
Cherub
Galeria Fotodesign
Galeria Dark Fantasy
Kontakt
Regulamin

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w swojej przeglądarce.

powered_by.png, 1 kB
Precyzyjne dopasowanie koloru
wtorek, 23 grudzień 2008

Materiał udostępniony dzięki uprzejmości wydawnictwa Helion.


Precyzyjne dopasowanie koloru

Temperatura koloru

Temperatura koloru to pojecie, które dotyczy wyglądu ciał doskonale czarnego w różnych temperaturach mierzonych w kelwinach. Wyobraź sobie kawałek metalu rozgrzewanego w piecu hutniczym. Na początku będzie świecił kolorem czerwonym, ale w miarę dalszego rozgrzewania blask stanie sie żółty, a potem biały. Światło żarowe w pomieszczeniach ma niską temperaturę koloru, czyli kolor zbliżony do pomarańczowego. Światło słoneczne ma temperaturę wyższą, a wiec jest to światło bardziej niebieskie.

Photo Filter (Filtr fotograficzny)

Jedną z korzyści robienia zdjęć cyfrowych jest to, że większość aparatów zapisuje balans bieli w chwili robienia zdjęcia i te informacje mogą być użyte do automatycznego przetworzenia obrazu o mniej więcej poprawnej kolorystyce. Można to zrobić bezpośrednio w aparacie lub za pomocą ustawienia As Shot (Jak na ujęciu) Camera Raw w czasie przetwarzania obrazu RAW. Jeśli jednak robisz zdjęcia w sposób tradycyjny, korzystając z filmów kolorowych, jedynym sposobem wyrównania wahań temperatury kolorów oświetlenia będzie użycie odpowiedniego filmu (dla światła dziennego lub żarowego) oraz, jeśli to możliwe, zastosowanie filtrów wyrównujących kolory.
Dość toporne dopasowanie kolorów możesz także wykonać w Photoshopie za pomocą dopasowania Photo Filter (Filtr fotograficzny), które znajdziesz w menu Image/Adjustments (Obraz/Dopasowania) oraz w menu warstwy dopasowania na palecie Layers (Warstwy). Photo Filter (Filtr fotograficzny) oferuje gotowy zestaw filtrów kolorów, ale jeśli zaznaczysz pole Color (Kolor) i klikniesz próbkę koloru, będziesz mógł wybrać dowolną barwę. Za pomocą suwaka Density (Gęstość ) zmodyfikujesz siłę filtra.

Fotografia 1 została wykonana na 35-milimetrowym filmie, przystosowanym do światła dziennego o temperaturze 5500 K. Temperatura w chwili zrobienia zdjęcia była wyższa, dlatego ma ono niebieski zafarb.
Aby poprawić wygląd fotografii, wybrałem Image/Adjustments/Photo Filter (Obraz/Dopasowania/Filtr fotograficzny). Kliknąłem rozwijane menu Filter (Filtr) — mogłem wybrać gotowy filtr kolorów. W tym przypadku wybrałem Warming Filter (81) (Filtr ciepły (81)) i ustawiłem suwak Density (Gęstość) na 35%.


Photo FilterGrafika i zawartość są chronione prawem autorskim - Cherub Gallery 2005-2021