Start arrow Tutoriale i inne arrow Tutoriale arrow Przygotowanie obrazów do sieci

Menu witryny
Start
Tutoriale i inne
Spis zawartości
Szukaj w serwisie
Autor witryny
Cherub
Galeria Fotodesign
Galeria Dark Fantasy
Kontakt
Regulamin

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w swojej przeglądarce.

powered_by.png, 1 kB
Przygotowanie obrazów do sieci
sobota, 24 styczeń 2009

Materiał udostępniony dzięki uprzejmości wydawnictwa Helion.

Przygotowywanie obrazów do wyświetlania w sieci

Przeglądarki internetowe (oraz programy do obsługi poczty elektronicznej wykorzystujące formaty sieciowe do wyświetlania wiadomości) korzystają z trzech podstawowych formatów plików graficznych: JPEG, GIF oraz PNG. Optymalny wygląd swoich obrazów osiągniesz, wybierając dla nich najlepszy format. Który z wymienionych formatów jest zatem „najlepszy”? To zależy od rodzaju obrazu i jego przeznaczenia.

Przepływ pracy

Pliki graficzne w dowolnym formacie końcowym najlepiej opracowywać zgodnie z poniższą procedurą.

1. Obraz optymalizuj w jego pełnym rozmiarze.
2. Zmniejsz obraz do rozmiarów odpowiednich dla jego przeznaczenia w sieci.
3. Wyeksportuj obrazy do wybranego formatu wyjściowego. Jeśli korzystasz z formatu JPEG, zapisz zdjęcia w postaci osobnych plików dla wysokiej, średniej i niskiej kompresji. W ten sposób będziesz mógł porównać rezultaty i wybrać

optymalne połączenie jakości i rozmiaru plików.

Wybieranie optymalnego formatu dla obrazów umieszczanych w sieci:


Obraz charakteryzuje się ciągłością tonalną i płynnymi przejściami kolorów.
JPEG, PNG-24

Format JPEG został zaprojektowany z myślą o uzyskaniu znakomicie wyglądających fotografii, zapisywanych w formie plików o jak najmniejszych rozmiarach. Wybierając różne stopnie kompresji, możesz osiągnąć najlepszy dla Ciebie kompromis między jakością obrazu a ilością zajmowanej przez niego pamięci. Zwykle kompresja 10 do 1 jest możliwa do przeprowadzenia bez widocznego pogorszenia wyglądu zdjęcia. Wybranie większej kompresji może powodować pojawianie się wyraźnych pikseli.
Format PNG o 24-bitowym kolorze również nadaje się do zapisywania fotografii, jednak zapisane w nim zdjęcia będą zajmować znacznie więcej pamięci niż ich odpowiedniki w formacie JPEG (przy tej samej jakości obrazu).


Obraz jest wykonany w grafice wektorowej i zawiera duże obszary jednolitych kolorów.
GIF, PNG-8

Format GIF jest optymalny dla obrazów o ograniczonym zakresie kolorów i wyraźnych krawędziach wyznaczających ich zmiany. W rezultacie ten typ plików lepiej nadaje się do zapisywania rysunków wykonanych w grafice wektorowej niż do przechowywania fotografii. To samo dotyczy formatu PNG-8 — ma on niewystarczającą głębię kolorów, by dało się uzyskać zadowalający efekt w przypadku większości zdjęć.


Kolory na obrazie muszą zostać ograniczone do określonych wartości.
GIF

Załóżmy, że chcesz, aby błękit nieba był identyczny z kolorem logo przedsiębiorstwa za każdym razem, gdy ktoś wyświetli obraz na firmowej stronie WWW. W tym przypadku idealnym rozwiązaniem jest format GIF. Pozwala on zdefiniować określoną paletę barw dla każdego obrazu z osobna, dzięki czemu łatwo uzyskać zgodność kolorów.


Obrazy są przeznaczone do długoterminowej archiwizacji.
PNG

Format PNG od początku był projektowany z myślą o zapisywaniu w nim obrazów przeznaczonych do zastosowań sieciowych. Nie dotyczą go dyskusje prowadzone obecnie nad wadami i zaletami wykorzystywania formatów JPEG i GIF na tym polu, w związku z czym wróżymy mu długi i szczęśliwy żywot.


Obrazy zawierają obszary, które muszą być przezroczyste celem uwidocznienia tła lub innych elementów strony WWW.
GIF, PNG

Te dwa formaty obsługują efekty przezroczystości. Możliwości takiej nie daje format JPEG.


Chcesz uzyskać jak najlepszą kompatybilność między urządzeniami wykorzystywanymi do wyświetlania obrazów.
JPEG

Jeśli chcesz, aby użytkownicy mogli wyświetlać Twoje zdjęcia nie tylko na swoich komputerach, ale także na telewizorach, palmtopach, telefonach komórkowych itp., powinieneś zastosować format JPEG. Jest to obecnie najpowszechniej obsługiwany typ plików.


Podsumowanie

Optymalizowanie obrazów rozpoczyna się na ekranie. Jeśli nigdy nie planujesz pokazywać swoich zdjęć w żaden inny sposób, posiadasz już wszelką niezbędną wiedzę. Jeśli natomiast chcesz uzyskać znakomicie wyglądające wydruki, optymalizacja wyglądu fotografii na ekranie jest pierwszym, bardzo ważnym krokiem.

1. Zdjęcia wykonuj w formacie RAW, jeśli tylko Twój aparat i program graficzny pozwalają na jego obsługę. Jeśli nie, skorzystaj z formatu TIFF. Jeżeli to również okaże się niemożliwe, zapisuj obrazy w postaci plików JPEG. Fotografuj, korzystając z największej rozdzielczości i głębi kolorów, jakie jesteś w stanie uzyskać na swoim aparacie. Nie bądź sknerą. Karty pamięci są tanie, zwłaszcza jeśli uwzględni się utratę jakości zdjęć powodowaną przez algorytmy kompresji wykorzystywane podczas ich zapisu.

2. Archiwizuj kopie oryginalnych, niezmodyfikowanych zdjęć. Dzięki temu będziesz potem mógł zacząć ich edycję od nowa i osiągnąć zupełnie inny efekt.

3. Optymalizuj obrazy w formacie RAW.

-Dopasuj ustawienia balansu bieli (temperaturę kolorów i tintę).
-Ustal położenie punktów bieli i czerni, korzystając z parametrów Exposure (Ekspozycja), Shadows (Cienie) oraz Highlights (Światła).
-Dopracuj wygląd pikseli leżących w tonach średnich, zmieniając kontrast i jasność.
-Za pomocą parametru Saturation (Nasycenie) popraw intensywność kolorów na zdjęciu.

4. W ramach dalszej optymalizacji plików RAW lub edycji zdjęć w formatach JPEG lub TIFF można wykonać poniższe czynności.

-Za pomocą okna dialogowego Levels (Poziomy) dopracuj wygląd pikseli w obszarach świateł, cieni i tonów średnich.
-Korzystając z narzędzia Curves (Krzywe) lub Color Balance (Balans kolorów) popraw poszczególne kanały kolorów.

5. Wyostrz obraz z użyciem filtra Unsharp Mask (Maska wyostrzająca).
6. Dopasuj rozmiar obrazu do formatu wyjściowego.
7. W razie konieczności zmodyfikuj jasność i kontrast pod kątem określonych urządzeń wyjściowych (innych platform sprzętowych, odbiorników telewizyjnych itp.).
8. Wyeksportuj obraz do odpowiedniego formatu graficznego.

Koniec końców, najistotniejszy jest właściwy wygląd zdjęć. Kiedy już zaznajomisz się z wykorzystywaniem narzędzi takich jak poziomy czy krzywe, stosuj je wedle własnego uznania. Nie sugeruj się zbytnio parametrami liczbowymi i kształtem wykresów. Najważniejsze powinno być uzyskanie znakomicie prezentujących się fotografii.


Grafika i zawartość są chronione prawem autorskim - Cherub Gallery 2005-2021