Start arrow Tutoriale i inne arrow Tutoriale arrow Wybór przestrzeni roboczej

Menu witryny
Start
Tutoriale i inne
Spis zawartości
Szukaj w serwisie
Autor witryny
Cherub
Galeria Fotodesign
Galeria Dark Fantasy
Kontakt
Regulamin

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w swojej przeglądarce.

powered_by.png, 1 kB
Wybór przestrzeni roboczej
czwartek, 29 styczeń 2009

Materiał udostępniony dzięki uprzejmości wydawnictwa Helion.


Wybór odpowiedniej przestrzeni roboczej


Kalibracja monitora jest pierwszym etapem zarządzania kolorami. Mając skalibrowany monitor, zyskujesz pewność, że wszystkie kolory zdjęcia będą wyświetlone z najwyższą możliwą do uzyskania na używanym monitorze jakością. Następnym etapem procesu jest wybór roboczej przestrzeni barwnej, która odpowiada cechom, jakie chcesz uzyskać w końcowym obrazie.

Jak wybrać właściwą roboczą przestrzeń barwną

Robocza przestrzeń kolorów jest niezależna od monitora, na którym pracujesz. Wybierz Edit/Color Settings (Edycja/Ustawienia koloru).W oknie dialogowym Color Settings (Ustawienia koloru) znajduje się siedem domyślnych roboczych przestrzeni barwnych RGB (przestrzeń Twojego monitora oraz sześć innych popularnych przestrzeni roboczych). Jeśli w oknie dialogowym wybierzesz More Options (Więcej opcji), zestaw zostanie powiększony o przestrzenie przeznaczone do pracy w specyficznych środowiskach. Każda z tych przestrzeni barwnych ma określone cechy charakterystyczne, takie jak temperatura, gamma i punkt bieli. Domyślne ustawione przestrzenie barwne to:

sRGB IEC61966-2.1 — ze wszystkich dostępnych przestrzeni barwnych RGB (s oznacza ustandaryzowaną) jest najmniejsza. Oznacza to, że nakłada ona poważne ograniczenia na kolory dostępne w palecie Color (Kolor) Photoshopa. Przestrzeń sRGB została zaprojektowana przez Microsoft i Hewlett-Packard i charakteryzuje się ograniczoną gamą. Jest odpowiednia do wydruków na tańszych drukarkach biurowych oraz do przygotowywania zdjęć do prezentacji w sieci. Przy zastosowaniach fotograficznych i artystycznych lepiej jest pracować z przestrzenią barwną o szerszej gamie barw.

Przestrzeń sRGB jest domyślną przestrzenią roboczą w Photoshopie. Oczywiście można zmienić to ustawienie, ale większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak ważna jest to zmiana. Grupa producentów stowarzyszona w JEDA (Japan Electronic Industry Development Association), wytwarzających amatorskie aparaty cyfrowe, przyjęła standard sRGB jako domyślną przestrzeń barwną dla wielu aparatów konsumenckich. Co za tym idzie, zdjęcia z większości aparatów z niższej półki najlepiej jest otwierać, korzystając właśnie z przestrzeni sRGB. Aparaty profesjonalne nie są w ten sposób ograniczane i zazwyczaj obsługują przynajmniej jeden profil o szerszej gamie.

Adobe RGB (1998) — jest to bardzo ważna robocza przestrzeń barwna, na tyle duża, by pomieścić rysunki i większość skanowanych obrazów, pozwalając na ich dobre odwzorowanie na większości monitorów o wysokiej jakości. Punkt bieli dla Adobe RGB (1998) znajduje się na 6500 K, co daje w przybliżeniu temperaturę barwową światła dziennego około południa. Jest to również zwykle przyjmowana temperatura barwowa światła, w którym należy oglądać zdjęcia wydrukowane na papierze. Gamma dla tej przestrzeni wynosi 2,2. Adobe RGB (1998) pozwala również na konwersje do druku w CMYK o dobrej jakości, ponieważ bardzo niewielka część kolorów CMYK ulega przycięciu bądź przesunięciu w jej trakcie.
Adobe RGB (1998) stanowi dobry wybór dla większości zdjęć, które mają zostać przekonwertowane na CMYK, pomimo iż zachodzi możliwość przycięcia nasyconych zieleni i koloru niebieskiego. Jeśli zamierzasz drukować na określonym urządzeniu, wielu producentów dołącza do sterowników odpowiedni profil, który jest widoczny w menu przestrzeni roboczej RGB po wybraniu opcji More Options (Więcej opcji) z okna dialogowego Color Settings (Ustawienia koloru). Możesz otworzyć obraz w oferującej dostatecznie szeroką gamę kolorów przestrzeni roboczej Adobe RGB (1998), następnie skopiować plik,  przekonwertować go na profil urządzenia i dokonać korekcji barwnej.

Apple RGB — pierwszym monitorem przeznaczonym do grafiki był 13-calowy monitor RGB firmy Apple. W latach 1988 – 1995 pozwalał milionom użytkowników na podgląd kolorów; niemal wszystkie zdjęcia reklamowe wykonane wówczas powstały za pomocą komputerów i skanerów podłączonych do 13-calowych monitorów Apple i chociaż jakość wyświetlaczy uległa od tego czasu znacznej poprawie, profil ten nadal oddaje kolory epoki. Przestrzeń robocza Apple RGB używa punktu bieli o temperaturze 6500 K i gammy 1,8, która daje nieco płaskie wrażenie wystarczające do zastosowań drukarskich, ale ze względu na ograniczony wachlarz kolorów niezbyt użyteczne przy dzisiejszych standardach.

ColorMatch RGB — przez wiele lat monitor Radius PressView stanowił standard dla zastosowań graficznych. Chociaż nie jest już produkowany, ColorMatch RGB zapewnia dużą paletę kolorów, gammę 1,8 i punkt bieli na poziomie 5000 K, co powoduje, że niektóre zdjęcia przybierają niezdrowy żółtawy odcień. Warto skorzystać z tego profilu, jeśli pozwoli on na dobre  wyświetlenie kolorów przy zachowaniu naturalnych, miłych dla oka bieli. Jeśli zdjęcia nabiorą na ekranie żółtawego odcienia, przełącz się na Adobe RGB (1998), którego ustawienia pozwolą na wyświetlenie chłodniejszej bieli i na większości monitorów dadzą atrakcyjniejszy wygląd.
ColorMatch RGB obejmuje większość kolorów przestrzeni CMYK i nie zawiera silnie nasyconych kolorów Adobe RGB (1998). Niektórzy eksperci drukarscy używają go, ponieważ konwersja na CMYK powoduje mniejsze straty kolorów.

Color Sync RGB — wyjściowy RGB Profile — odpowiada on profilowi aktualnie ustawionemu w panelu sterowania Windows lub preferencjach na Macintoshu. Z poziomu tego panelu masz możliwość dokonania wyboru z listy profili ICC dostępnej na liście profili ICC w katalogu Directory (Windows) lub Library (Mac OS). W polskiej wersji programu opcja ta nie jest dostępna.

ProPhoto RGB — profil ten oferuje bardzo szeroką gamę kolorów, która obejmuje szeroki zakres papierów i atramentów i doskonale nadaje się do edycji zdjęć przeznaczonych do wydruku za pomocą poszerzonej gamy barw (sześć lub więcej barwnych atramentów) na drukarkach sublimacyjnych i atramentowych drukarkach fotograficznych. Z profilu tego należy korzystać, jeżeli zamierzamy zdjęcie wydrukować na wysokiej klasy drukarce atramentowej, wyposażonej w zestaw atramentów z kilkoma odcieniami cyjanu, magenty oraz w kolor czarny na błyszczącym lub matowym papierze fotograficznym.

Monitor RGB — profil ten dostosowuje roboczą przestrzeń barwną do aktualnego profilu monitora (profilu, który utworzyłeś w czasie kalibracji programowej lub sprzętowej lub który wybrałeś w panelu sterowania). Należy go stosować, jeśli pozostałe programy, z których będziesz korzystał do wyświetlania obrazu, nie obsługują zarządzania kolorem.Grafika i zawartość są chronione prawem autorskim - Cherub Gallery 2005-2021