Start arrow Tutoriale i inne arrow Tutoriale arrow Konwersja i osadzanie profilu

Menu witryny
Start
Tutoriale i inne
Spis zawartości
Szukaj w serwisie
Autor witryny
Cherub
Galeria Fotodesign
Galeria Dark Fantasy
Kontakt
Regulamin

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w swojej przeglądarce.

powered_by.png, 1 kB
Konwersja i osadzanie profilu
czwartek, 29 styczeń 2009

Materiał udostępniony dzięki uprzejmości wydawnictwa Helion.

Konwersja i osadzanie profilu

Kiedy skanujesz zdjęcie lub rejestrujesz je za pomocą aparatu cyfrowego, a następnie otwierasz je w konkretnej przestrzeni roboczej, kolory obrazu są powtórnie mapowane, co oznacza, że wartości numeryczne pikseli w poszczególnych kanałach barwnych ulegają zmianie, by dostosować się do ograniczeń koloru w roboczej przestrzeni barwnej.

W użyciu znajduje się wiele różnych przestrzeni RGB stosowanych przez poszczególne monitory, laptopy, drukarki i inne urządzenia RGB. Możesz również zachować lub wczytać określone profile z innych źródeł. Możesz także utworzyć własny profil, korzystając z Adobe Gamma, kolorymetru lub spektrofotometru wraz z towarzyszącym im programowaniem.

Wielokrotnie będziesz musiał przygotować kilka wersji tego samego obrazu przeznaczonych do prezentacji w różnych warunkach. Dla przykładu załóżmy, że zamierzasz wydrukować zdjęcie na archiwalnej drukarce atramentowej, a jego drugą wersję umieścić w Internecie. Zastosuj i osadź profile w zdjęciach w następujący sposób:

1. Przed otwarciem zdjęcia wybierz Edit/Color Settings (Edycja/Ustawienia koloru).
2. W polu Working Spaces (Przestrzenie robocze) dotyczącym RGB wybierz Adobe RGB (1998).
3. Otwórz zdjęcie i powiel je (wybierając Image/Duplicate (Obraz/Powiel)). Nadaj zdjęciu nazwę, tak by móc je rozpoznać jako obraz do wydruku.
4. Wybierz Edit/Convert to Profile (Edycja/Konwertuj do profilu). Pojawi się pokazane poniżej okno dialogowe Convert to Profile (Konwertuj do profilu). W polu Destination Space (Przestrzeń docelowa) wybierz z rozwijanego menu ProPhoto RGB. Kliknij OK.

profile

5. Kliknij oryginalne zdjęcie. Powiel je ponownie.
6. Wybierz Edit/Convert to Profile (Edycja/Konwertuj do profilu). Kliknij włącznik Profile (Profil) i wybierz sRGBIEC61966-2.1 z rozwijanego menu. Kliknij OK.
7. Zachowaj oba zdjęcia z osadzonymi profilami. Wybierz File/Save As (Plik/zapisz jako). Zaznacz opcję Embed Color Profile (Kolor: Profil ICC).Grafika i zawartość są chronione prawem autorskim - Cherub Gallery 2005-2021