Start arrow Tutoriale i inne arrow Tutoriale arrow Selektywne wyostrzanie

Menu witryny
Start
Tutoriale i inne
Spis zawartości
Szukaj w serwisie
Autor witryny
Cherub
Galeria Fotodesign
Galeria Dark Fantasy
Kontakt
Regulamin

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w swojej przeglądarce.

powered_by.png, 1 kB
Selektywne wyostrzanie
piątek, 13 marzec 2009

Materiał pochodzi z książki Warstwy. Wykorzystaj najpotężniejsze narzędzie Photoshopa i został zamieszczony dzięki uprzejmości wydawnictwa Helion.

Selektywne wyostrzanie

Za pomocą warstw możemy wyostrzyć jedynie te obszary na zdjęciu, którym wyostrzanie jest najbardziej potrzebne

OK, możemy to powiedzieć otwarcie. Do wyostrzenia zdjęcia nie potrzeba Nobla z fizyki. Jest ono tak naprawdę bardzo proste, więc nie będę go komplikował terminologią techniczną. Moim zdaniem, najprostsze formy wyostrzania wyglądają najlepiej. Jednak nie wszystkie fragmenty potrzebują (bądź powinny) być wyostrzane. Czasami potrzebujemy wyostrzyć jedynie wybrane fragmenty zdjęcia i właśnie wtedy przydaje się opisywana tu technika. Mając do dyspozycji jedną warstwę i maskę warstwy, uzyskujemy ogromną dozę kontroli nad procesem wyostrzania.

KROK 1.: OTWÓRZ ZDJĘCIE, KTÓRE WYMAGA WYOSTRZENIA

Zacznij od otwarcia zdjęcia, które wymaga wyostrzenia. Ponownie korzystam z okazji do pokazania jednego z moich synów. No i co mam powiedzieć? Jestem tatą i piszę książki. Na moim miejscu robiłbyś to samo. No i to nie jest to samo co pokazywanie zdjęć cioci Zosi czy wujka Wieśka. Tak czy siak, mamy tu zdjęcie Justina, a opisywanej techniki użyłem w rzeczywistości, przygotowując to zdjęcie do druku.

Selektywne wyostrzanie

KROK 2.: POWIEL WARSTWĘ I ZASTOSUJ NA NIEJ FILTR SMART SHARPENING (INTELIGENTNE WYOSTRZANIE)

Powiel warstwę Background (Tło), tak by w palecie Layers (Warstwy) mieć dwie kopie zdjęcia. Następnie kliknij menu Filter (Filtr) i wybierz Sharpen/Smart Sharpen (Wyostrzanie/Inteligentne wyostrzanie). Mamy tu zdjęcie o dość niskiej rozdzielczości,więc ustawię parametr Amount (Wartość) na poziomie 50%, a Radius (Promień) jako jeden piksel. Gdyby było to zdjęcie o wyższej rozdzielczości (150 ppi lub więcej), użyłbym ustawienia 75% – 85% dla parametru Amount (Wartość). Jeśli chodzi o parametr Remove (Usuń), zawsze ustawiam go jako Lens Blur (Rozmycie soczewkowe). Włączam także przełącznik More Accurate (Dokładniej), ponieważ zwykle poprawia to jakość wyostrzenia. Po wprowadzeniu wszystkich ustawień kliknij OK,by wykonać wyostrzenie.

Selektywne wyostrzanie

KROK 3.: POWIEL WYOSTRZONĄ WARSTWĘ I WYOSTRZ JĄ MOCNIEJ

Dobra, na razie wykonaliśmy pierwsze podejście do wyostrzania mające na celu wyostrzenie całego zdjęcia. Teraz chciałbym posunąć się nieco dalej, tak by naprawdę przyciągnąć uwagę do oczu, ale nie chciałbym ponownie wyostrzać reszty zdjęcia. Oto, co należy zrobić: powiel wyostrzoną warstwę, tak by w palecie Layers (Warstwy) znajdowały się trzy warstwy. Ponownie uruchom Smart Sharpen (Inteligentne wyostrzanie) i ponownie ustaw parametr Amount (Wartość) na poziomie 50%. Zatwierdź, klikając OK. Zobaczysz, że teraz zdjęcie zostało wyostrzone zbyt agresywnie. W moim przykładzie na skórze zaczyna pojawiać się faktura, co zawsze zdradza przesadne wyostrzenie. Ale nie przejmuj się; zaraz rozwiążemy ten problem.

Selektywne wyostrzanie

KROK 4.: DO NADMIERNIE WYOSTRZONEJ WARSTWY DODAJ MASKĘ WARSTWY I WYPEŁNIJ JĄ KOLOREM CZARNYM

Kliknij ikonę Add layer mask (Dodaj maskę warstwy) na dole palety Layers (Warstwy), dodając do górnej warstwy (tej, którą nadmiernie wyostrzyliśmy) maskę warstwy. Następnie wciśnij Ctrl+I (Command+I), aby odwrócić białą maskę, wypełniając ją kolorem czarnym zamiast białego. Powoduje to ukrycie całego efektu wyostrzania warstwy, która była wyostrzana dwukrotnie, i odkrycie efektu tworzonego przez znajdującą się pod spodem warstwę wyostrzoną tylko raz. Podpowiedź: Ciągle korzystam z tego chwytu, więc warto to przeczytać. Jeśli klikając ikonę Add layer mask (Dodaj maskę warstwy), przytrzymasz klawisz Alt (Option), maska zostanie automatycznie wypełniona kolorem czarnym zamiast białego.

Selektywne wyostrzanie

KROK 5.: ZAMALOWUJĄC MASKĘ WARSTWY NA BIAŁO, ODKRYJESZ OBSZARY, KTÓRE WYMAGAJĄ SELEKTYWNEGO WYOSTRZENIA
 
Wybierz narzędzie Brush (Pędzel) (B), a następnie w próbniku pędzli ustaw małą końcówkę o miękkich krawędziach. Upewnij się, że wybranym kolorem narzędzia jest kolor biały, a następnie zacznij zamalowywać maskę nad obszarami zdjęcia, które powinny zostać selektywnie wyostrzone. W tym przykładzie zamalowałem oczy, zwracając na nie uwagę, włosy oraz częściowo usta. Wielką zaletą opisywanej techniki jest to, że jeśli osiągane rezultaty nie wyglądają dobrze, możesz zawsze przycisnąć
klawisz X, by zamienić kolory narzędzia i tła i ponownie zamalować maskę na czarno, ukrywając wyostrzenie. Tak czy siak, dysponujesz daleko posuniętą kontrolą nad wyostrzaniem zdjęcia. Za jaką cenę zapytasz? Zaledwie dwóch warstw.


Selektywne wyostrzanie


Grafika i zawartość są chronione prawem autorskim - Cherub Gallery 2005-2021