Start arrow Tutoriale i inne arrow Tutoriale arrow Podkreślanie wybranych kolorów

Menu witryny
Start
Tutoriale i inne
Spis zawartości
Szukaj w serwisie
Autor witryny
Cherub
Galeria Fotodesign
Galeria Dark Fantasy
Kontakt
Regulamin

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w swojej przeglądarce.

powered_by.png, 1 kB
Podkreślanie wybranych kolorów
piątek, 20 marzec 2009

Materiał pochodzi z książki Warstwy. Wykorzystaj najpotężniejsze narzędzie Photoshopa i został zamieszczony dzięki uprzejmości wydawnictwa Helion.

Podkreślanie wybranych kolorów

Potrzebne wtedy, gdy potrzebujemy wzmocnić jedynie wybrany kolor wchodzący w skład zdjęcia

Bardzo często trafimy na zdjęcia, w których jeden z kolorów nie robi takiego wrażenia jak wtedy, gdy robiliśmy zdjęcie. Jedną z zalet warstwy dopasowania Hue/Saturation (Barwa/Nasycenie) jest to, że możemy jej użyć w odniesieniu do wybranego koloru, a nie całego zdjęcia. Dodatkowo fakt, że możemy ukryć wprowadzone zmiany za pomocą maski warstw, bardzo pomaga w utworzeniu wyrazistych zdjęć.

KROK 1.: OTWÓRZ ZDJĘCIE, W KTÓRYM JEDEN Z KOLORÓW NIE JEST TAK WYRAZISTY, JAK BYĆ POWINIEN

Otwórz zdjęcie, w którym jeden z kolorów nie ma takiej siły wyrazu, jak powinien. W tym przykładzie bluszcz na ścianie nie jest tak zielony, jakim wydawał się być, gdy wykonywałem zdjęcie.KROK 2.: DODAJ WARSTWĘ DOPASOWANIA HUE/SATURATION (BARWA /NASYCENIE). WYBIERZ KOLOR Z MENU EDIT (EDYCJA)

Kliknij ikonę Create new fill or adjustment layer (Utwórz nową warstwę wypełnienia lub korekcyjną) na dole palety Layers (Warstwy) i dodaj warstwę dopasowania Hue/Saturation (Barwa/Nasycenie). W menu rozwijanym Edit (Edycja) okna dialogowego wybierz kolor, który chcesz wzmocnić. W tym przypadku instynkt mówi, że należy wybrać zielenie. A jednak w przypadku liści i traw zwykle zawierają one bardzo wiele komponentu żółtego, dlatego wybrałem Yellows (Żółcie). Oczywiście sposób jest tak samo skuteczny przy innych kolorach, więc jeśli chcesz, by jakiś przedmiot stał się bardziej niebieski, wybierz zamiast tego Blues (Niebieskości). Teraz zwiększ ustawienie Saturation (Nasycenie), a zobaczysz, ze żółcie staną się o wiele bardziej żywe. Po zakończeniu kliknij OK.KROK 3.: ZAMALUJ MASKĘ WARSTW, BY UKRYĆ EFEKT EDYCJI NA RESZCIE ZDJĘCIA

Problem polega na tym, że wszystkie inne elementy zdjęcia, które były żółte/zielone, staną się również bardziej intensywne. Oznacza to, że w tym przypadku ściany, woda i prawie wszystko inne stało się zbyt nasycone. Ponieważ jednak warstwa dopasowania Hue/Saturation (Barwa/Nasycenie) ma przyłączoną do niej maskę warstwy, wystarczy wybrać narzędzie Brush (Pędzel) (B), następnie w próbniku pędzli wybrać miękką końcówkę i wcisnąć X, by zamienić kolor narzędzia na czarny.
Teraz możesz ukryć efekt działania dopasowania, malując na masce warstwy. Dzięki temu warstwa dopasowania  podkreślająca kolor działa jedynie na bluszcz.

Grafika i zawartość są chronione prawem autorskim - Cherub Gallery 2005-2021