Start arrow Tutoriale i inne arrow Tutoriale arrow Podkreślanie głębi ostrości

Menu witryny
Start
Tutoriale i inne
Spis zawartości
Szukaj w serwisie
Autor witryny
Cherub
Galeria Fotodesign
Galeria Dark Fantasy
Kontakt
Regulamin

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w swojej przeglądarce.

powered_by.png, 1 kB
Podkreślanie głębi ostrości
piątek, 20 marzec 2009

Materiał pochodzi z książki Warstwy. Wykorzystaj najpotężniejsze narzędzie Photoshopa i został zamieszczony dzięki uprzejmości wydawnictwa Helion.

Podkreślanie głębi ostrości

Głębia ostrości stanowi kolejny wspaniały sposób na zwrócenie uwagi oglądającego na główny motyw zdjęcia

Na wypadek, gdybyś się jeszcze nie połapał, ten rozdział jest poświęcony sposobom poprawiania wyglądu zdjęć. Jest to zresztą jeden z naszych głównych celów przy edycji zdjęć cyfrowych. Chcemy, by zdjęcie wyglądało tak, jak to, co widzieliśmy w chwili jego wykonywania. Mała głębia ostrości stanowi kolejne z narzędzi prowadzących do osiągnięcia tego celu poprzez rozmycie odległego tła. Dla przykładu, jeśli patrzylibyśmy na zdjęcie pięknego kwiatu, koncentrowalibyśmy się na jego pięknie, a nie na tle. Opisana technika pomoże rozwiązać ten problem.

KROK 1.: ZACZNIJ OD OTWARCIA ZDJĘCIA, KTÓRE MA ZATŁOCZONE I W DODATKU ZBYT OSTRE TŁO

Otwórz zdjęcie z zatłoczonym tłem. Czasami, gdy główny motyw jest bardzo wyraźny, również tło jest ostre, tak, że odwraca ono naszą uwagę od reszty zdjęcia. W większości przypadków możemy wykonać zdjęcie z szeroko otwartą przysłoną, uzyskując pożądany efekt, ale czasami nie jest to możliwe. Przekonasz się również, że jest to typowy problem aparatów kompaktowych.KROK 2.: POWIEL WARSTWĘ TŁA I ZASTOSUJ NA NIEJ FILTR GAUSSIAN BLUR (ROZMYCIE GAUSSOWSKIE)

Powiel warstwę Background (Tło), wciskając klawisze Ctrl+J (Command+J). Otwórz menu Filter (Filtr) i wybierz Blur/Gaussian Blur (Rozmycie/Rozmycie gaussowskie). Parametr Radius (Promień) zależy całkowicie od zdjęcia i od tego, jak duże rozmycie ujdzie Ci na sucho. Zazwyczaj chcesz rozmyć zdjęcie w takim stopniu, by nadal widzieć, co na nim jest, lecz by było to nieostre. Zazwyczaj korzystam z ustawienia 4 – 5 pikseli dla zdjęć o niskiej rozdzielczości, takich jak prezentowane tutaj. Przy zdjęciach o wysokiej rozdzielczości wypróbuj ustawienie 10 – 15 pikseli. Zatwierdź przyciskiem OK.KROK 3.: DODAJ MASKĘ WARSTWY I MALUJĄC KOLOREM CZARNYM, ODKRYJ NIEROZMYTĄ STOPĘ DZIECKA

Ponownie kliknij ikonę Add layer mask (Dodaj maskę warstwy) znajdującą się na dole palety Layers (Warstwy), by dodać maskę do warstwy, którą przed chwilą rozmyliśmy. Następnie wybierz narzędzie Brush (Pędzel) (B), a w próbniku pędzli
wybierz miękką końcówkę. Upewnij się, że czerń jest kolorem narzędzia, i zacznij odkrywać nierozmytą wersję głównego motywu zdjęcia. Zależnie od motywu, możesz potrzebować skorzystać z mniejszego pędzla i powiększyć obraz, żeby lepiej widzieć krawędzie. W tym przypadku musiałem tak właśnie postąpić, by precyzyjnie zamalować obszar pomiędzy stopą dziecka i zegarkiem. Może to zająć parę minut, ale rezultat jest warty wysiłku, a cały zabieg czyni zdjęcie o wiele mocniejszym.

Grafika i zawartość są chronione prawem autorskim - Cherub Gallery 2005-2021