Start arrow Tutoriale i inne arrow Tutoriale arrow Tworzenie efektu zmiękczenia

Menu witryny
Start
Tutoriale i inne
Spis zawartości
Szukaj w serwisie
Autor witryny
Cherub
Galeria Fotodesign
Galeria Dark Fantasy
Kontakt
Regulamin

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w swojej przeglądarce.

powered_by.png, 1 kB
Tworzenie efektu zmiękczenia
piątek, 20 marzec 2009

Materiał pochodzi z książki Warstwy. Wykorzystaj najpotężniejsze narzędzie Photoshopa i został zamieszczony dzięki uprzejmości wydawnictwa Helion.

Tworzenie efektu zmiękczenia

Za pomocą warstwy i filtra bardzo łatwo jest stworzyć efekt uzyskiwany za pomocą tradycyjnego filtra fotograficznego

Uwielbiam odtwarzać działanie tradycyjnych filtrów używanych w fotografii. Głównym powodem jest to, że nie muszę decydować o użyciu pewnych efektów w chwili wykonywania zdjęcia. Wiem, że później mogę osiągnąć równie dobry rezultat za pomocą Photoshopa. W ten sposób nie jestem skazany na efekt, który później może mi się przestać podobać.

KROK 1.: OTWÓRZ ZDJĘCIE, KTÓREMU PRZYDAŁBY SIĘ EFEKT ZMIĘKCZENIA

Zacznij od otwarcia zdjęcia, które wyglądałoby dobrze, gdybyś użył w chwili jego robienia filtra zmiękczającego. Nie każde zdjęcie się do tego nadaje. Prawdopodobnie efekt ten nie sprawdzi się w przypadku pary koni uchwyconej w trakcie finiszu łeb w łeb, ponieważ nie jest to zdjęcie „miękkie”. Z kolei portrety ludzi lub rodziców z dziećmi i zdjęcia wykonywane o poranku sprawdzają się tu doskonale.KROK 2.: POWIEL WARSTWĘ TŁA I ZASTOSUJ FILTR GAUSSIAN BLUR (ROZMYCIE GAUSSOWSKIE)

Wciśnij klawisz Ctrl+J (Command+J), aby powielić warstwę Background (Tło). Otwórz menu Filter (Filtr) i wybierz Blur/Gaussian Blur (Rozmycie/Rozmycie gaussowskie). Zwykle wybieram 10 pikseli jako ustawienie parametru Radius (Promień), ale pozwól, że wyjaśnię, na co zwracać uwagę, stosując ten efekt. Powinieneś rozmyć całe zdjęcie, ale nie na tyle, by jakikolwiek jego element stał się niemożliwy do rozpoznania. Decydując się na określoną wartość parametru Radius (Promień), uważaj wiec, by wciąż móc rozróżnić znajdujące się na nim szczegóły. Po zakończeniu kliknij OK.KROK 3.: ZMNIEJSZ KRYCIE ROZMYTEJ WARSTWY, BY POKAZAĆ ZNAJDUJĄCĄ SIĘ POD NIĄ OSTRĄ WARSTWĘ.

Po zastosowaniu filtra całe zdjęcie wydaje się rozmyte. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest zmniejszenie krycia rozmytej warstwy. Zwykle zmniejszam je do ok. 50 – 60%, co pozwala na pokazanie większej ilości ostrej warstwy znajdującej się na dole.KROK 4. (OPCJONALNY): DODAJ MASKĘ WARSTWY I MALUJ ZA POMOCĄ CZARNEGO PĘDZLA O NISKIM KRYCIU

Ten fragment jest opcjonalny i tak naprawdę zależy od konkretnego zdjęcia i od tego, czy chcesz, by niektóre jego fragmenty były ostrzejsze. Jeśli chcesz, kliknij ikonkę Add layer mask (Dodaj maskę warstwy) na dole palety Layers (Warstwy), a następnie wybierz narzędzie Brush (Pędzel) (B) i ustaw w pasku opcji jego krycie na 30%. Wciśnij klawisz X, by zmienić kolor
narzędzia na czarny, a następnie maluj na obszarach maski odpowiadających głównemu motywowi, by uczynić go nieco ostrzejszym niż cała reszta. Na tym etapie praktycznie zakończyłeś tworzenie efektu zmiękczenia. Przeczytaj jednak kolejny krok, by dowiedzieć się, jak możesz go ciekawie udoskonalić.KROK 5.: OSTATNIE KOREKTY: DODAJ WARSTWĘ DOPASOWANIA PHOTO FILTER (FILTR FOTOGRAFICZNY), BY OCIEPLIĆ ZDJĘCIE

Fajnym dodatkiem do tego efektu jest minimalne ocieplenie zdjęcia. Daje mu ono wygląd zdjęcia wykonanego w przyjemnym porannym świetle. Kliknij ikonę Create new fill or adjustment layer (Utwórz nową warstwę wypełnienia lub korekcyjną) na dole palety Layers (Warstwy), a następnie wybierz Photo Filter (Filtr fotograficzny). W menu rozwijanym Filter (Filtr) wybierz Warming Filter (81) (Filtr ciepły (81)), i zwiększ ustawienie Density (Gęstość) do 40%. Zatwierdź klikając OK. I… to już wszystko. Za pomocą jedynie dwóch dodatkowych warstw możesz bardzo fajnie wzmocnić działanie zdjęcia.

Grafika i zawartość są chronione prawem autorskim - Cherub Gallery 2005-2021