Start arrow Tutoriale i inne arrow Tutoriale arrow Narzędzie Pędzel (Brusch Tool)

Menu witryny
Start
Tutoriale i inne
Spis zawartości
Szukaj w serwisie
Autor witryny
Cherub
Galeria Fotodesign
Galeria Dark Fantasy
Kontakt
Regulamin

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w swojej przeglądarce.

powered_by.png, 1 kB
Narzędzie Pędzel (Brusch Tool)
poniedziałek, 04 maj 2009

Materiał udostępniony dzięki uprzejmości wydawnictwa Helion.

Próbnik predefiniowanych ustawień pędzla

Próbnik predefiniowanych ustawień pędzla pozwala szybko i wygodnie przełączać się pomiędzy podstawowymi ustawieniami pędzla.

1. Aby wybrać odpowiednią końcówkę pędzla, kliknij ikonę narzędzia Pędzel, po czym kliknij trójkątną ikonę rozwijania listy Pędzel, znajdującą się w pasku opcji.



2. Z przewijanej listy wybierz wzór końcówki pędzla, która Cię interesuje. Miniatury widoczne na liście pokazują kształt pędzla. Liczba umieszczona pod miniaturą określa średnicę pędzla w pikselach.

3. Aby zmienić rozmiar pędzla, przeciągnij wskaźnik suwaka Główna średnica albo podaj średnicę pędzla (w pikselach) w polu tekstowym. Kliknij przycisk Użyj rozmiaru próbki, żeby przywrócić pierwotny rozmiar pędzla, jeśli oczywiście wcześniej go zmieniałeś za pomocą suwaka Główna średnica. (Opcja ta jest niedostępna dla pędzli okrągłych).

4. Wybierz ustawienia opcji Tryb, Krycie i Przepływ, a w razie potrzeby również funkcji aerografu.



5. Ustaw kursor w oknie dokumentu, po czym kliknij i przeciągnij, żeby nałożyć kolor narzędzia za pomocą pędzla opisanego ustawionymi wcześniej parametrami.

Krycie

Opcja Krycie (dostępna dla narzędzi Pędzel, Ołówek, Pędzel historii, Artystyczny pędzel historii, Wiadro z farbą, Stempel i Stempel ze wzorkiem) określa, jak bardzo kolor narzędzia pokrywa piksele tła, gdy przeciągasz narzędziem w obszarze rysunku. Jeżeli chcesz przykryć kolor tła całkowicie, upewnij się, że suwak opcji Krycie jest ustawiony na wartość 100%. (Pędzle o łagodnych krawędziach kryją kolor tła w obrębie krawędzi tylko częściowo, żeby wywołać wrażenie miękkości pociągnięcia). Zmniejszanie wartości krycia sprawia, że kolor tła zaczyna przebijać spod koloru pędzla, tworząc efekt przezroczystości.



Przepływ

Parametr Przepływ określa tempo nakładania koloru narzędzia na tło.



Aerograf

Opcja Aerograf imituje efekt rozpylania farby aerografem. Opcja ta daje najlepsze efekty, gdy jest stosowana z pędzlem o łagodnych krawędziach i przy zmniejszonych ustawieniach krycia i przepływu.



Paleta Pędzle

Paleta Pędzle daje dostęp do mnóstwa opcji pozwalających kontrolować wygląd i cechy pędzla, którym będziesz się posługiwać. Możesz skorzystać z któregoś z predefiniowanych pędzli albo utworzyć własny wzór, zmieniając liczne dostępne parametry.

1. Jeżeli chcesz utworzyć własny pędzel o unikalnych cechach, wybierz najpierw to narzędzie. Paleta Pędzle jest umieszczona domyślnie w doku palet (po prawej stronie okna programu Photoshop). Kliknij ikonę pędzli, żeby rozwinąć tę paletę.

2. Upewnij się, że opcja Predefiniowane ustawienia pędzla jest wyróżniona kolorem niebieskim. Z przewijanej listy umieszczonej po prawej stronie okna wybierz jeden z domyślnych pędzli programu Photoshop. Jeżeli umieścisz kursor nad interesującym Cię wzorem, pojawi się pod nim etykieta informująca o aktualnych ustawieniach tego pędzla. W zależności od wybranego wzoru zmienią się widoczne po lewej stronie okna predefiniowane dla niego ustawienia.



3. Chcąc dostosować pędzel do własnych potrzeb, skorzystaj z pól wyboru widocznych po lewej stronie okna. Na dole okna palety znajdziesz pole podglądu, które na bieżąco aktualizuje wygląd pędzla. (W tym przykładzie modyfikowałem pędzel o średnicy 13 pikseli i łagodnych krawędziach, nadając mu cechy Rozpraszanie, Dynamika kształtu, Mokre krawędzie i Wygładzanie).

4. Za pomocą suwaka Główna średnica dostosuj wymiary swojego pędzla. Możesz też podać odpowiednią wartość średnicy bezpośrednio w polu tekstowym.

5. Kliknij przycisk Kształt końcówki pędzla, aby zmienić takie ustawienia narzędzia, jak Kąt, Zaokrąglenie, Twardość czy Odstępy.



6. Kliknij etykietę danej właściwości pędzla (po prawej stronie pola wyboru), żeby dostać się do funkcji pozwalających zmieniać tę właściwość.

7. W pasku opcji ustaw odpowiednie wartości Tryb, Krycie i Przepływ.

8. Jeżeli klikniesz inny pędzel widoczny na liście wzorów predefiniowanych, utracisz wszystkie wykonane dotychczas zmiany. Aby zachować ustawienia do dalszej pracy, utwórz nowe predefiniowane ustawienia narzędzia.

9. Ustaw kursor w oknie obrazu, kliknij i przeciągnij, żeby uzyskać żądaną linię.



Własne pędzle

Korzystając z opcji dostępnych po lewej stronie okna palety Pędzle, możesz zmieniać nie tylko predefiniowane ustawienia pędzli, ale także kształt ich końcówek. Efekty wymienione ponad linią podziału mają dodatkowe właściwości, które pozwalają Ci dostosować każdy z efektów do własnych potrzeb. Opcje stylu umieszczone pod linią podziału nie podlegają edycji.



1. Żeby nadać własne ustawienia efektowi przypisywanemu pędzlom, na przykład efektowi Dynamika kształtu, kliknij jego etykietę
(słowa „Dynamika kształtu”), a nie pole wyboru. Po prawej stronie okna dialogowego pojawią się właściwości danego efektu.



2. Spróbuj pozmieniać dostępne ustawienia. Pole podglądu widoczne na dole okna palety będzie na bieżąco pokazywać wpływ dokonywanych zmian.

Dynamika kształtu

Opcja Dynamika kształtu określa stopień i zakres zmienności śladów, jakie pojawiają się podczas wykonywania pociągnięć pędzlem w obszarze okna dokumentu.

Rozpraszanie

Ustawienia opcji Rozpraszanie pozwalają określać zmianę położenia śladów farby w pociągnięciu oraz kontrolować liczbę pozostawianych śladów.

Tekstura

Ustawienia tekstury pędzla pozwalają uzyskać efekt malowania na powierzchni o określonej fakturze.

Podwójny pędzel

Opcja Podwójny pędzel tworzy pociągnięcia pędzlem o podwójnej końcówce. Opcje pędzla podstawowego ustawisz w zakładce Kształt końcówki pędzla, natomiast opcje pędzla dodatkowego zdefiniujesz w zakładce Podwójny pędzel.

Dynamika koloru

Opcje efektu Dynamika koloru określają, jak zmienia się kolor narzędzia na całej długości pociągnięcia pędzlem.

Inne dynamiki

Efekt Inne dynamiki pozwala kontrolować tempo nakładania barwy oraz krycie pociągnięcia pędzlem.

Szum

Efekt Szum jest najbardziej dostrzegalny, gdy stosuje się go do pędzli o łagodnych krawędziach. Jego zadaniem jest wywołanie losowego rozrzucenia pikseli.

Mokre krawędzie

Pociągnięcie pędzlem z nałożonym efektem Mokre krawędzie jest ciemniejsze w obszarze krawędzi i nieco prześwitujące wewnątrz smugi. Efekt ten imituje nierówne rozmieszczenie farby wodnej na powierzchni kartki.

Aerograf

Stosowanie tego efektu z pędzlem o łagodnych krawędziach i niedużym lub średnim kryciem doskonale imituje użycie prawdziwego aerografu.

Wygładzanie

Wygładzanie pozwala uzyskać gładsze krzywe w każdym pociągnięciu pędzla.

Zachowaj teksturę

Opcja ta pozwala zachować jednolitą teksturę obszaru roboczego, gdy malujesz pędzlami o różnych teksturach. Dzięki tej opcji wszystkie pędzle z teksturą otrzymują ten sam wzór i tę samą skalę.

Kształt końcówki pędzla – ustawienia

Opcje narzędzia Kształt końcówki pędzla dostępne w prawej części okna palety Pędzle pozwalają na wprowadzanie jeszcze bardziej precyzyjnych zmian w kształcie końcówki pędzla.

1. Aby utworzyć własną końcówkę pędzla, wybierz któryś z domyślnych pędzli widocznych na liście pędzli predefiniowanych.  Następnie kliknij przycisk Kształt końcówki pędzla. Podaj nowe wartości parametrów Średnica, Twardość, Odstępy, Kąt i Zaokrąglenie.



Średnica

Podaj liczbę pikseli z przedziału od 1 do 2500. Gdy średnica pędzla jest tak duża, że jej rozmiar uniemożliwia przedstawienie przykładowego pociągnięcia pędzlem w naturalnych wymiarach, jej wartość jest podawana w polu Średnica.

Twardość

Przypisanie twardości wartości 100% tworzy pędzel twardy. Wszystkie niższe wartości odpowiadają pędzlom o łagodnych krawędziach. Im niższa będzie ta wartość, tym bardziej rozmyta stanie się krawędź pociągnięcia. Należy jednak pamiętać, że nawet krawędzie twardych pędzli zostaną poddane procesowi wygładzania.

Odstępy

Odstęp mierzy się jako ułamek rozmiaru pędzla. W przypadku pędzli standardowych domyślnym ustawieniem tej opcji jest 25%. Wyższe ustawienia opcji powodują powstanie przerw w smudze pozostawianej przez pędzel.

Kąt i Zaokrąglenie

Te dwie wartości pozwalają utworzyć pędzel o wymiarach przypominających stalówkę pióra do kaligrafii. Możesz wpisać je bezpośrednio w polu tekstowym albo zmienić kąt i średnicę, przeciągając w odpowiednie miejsce strzałkę wskaźnika oraz punkty wyznaczające średnicę pędzla.





Grafika i zawartość są chronione prawem autorskim - Cherub Gallery 2005-2021