Start arrow Tutoriale i inne arrow Bridge, Lightroom, Camera RAW arrow Kadrowanie i obracanie w Lightroom

Menu witryny
Start
Tutoriale i inne
Spis zawartości
Szukaj w serwisie
Autor witryny
Cherub
Galeria Fotodesign
Galeria Dark Fantasy
Kontakt
Regulamin

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w swojej przeglądarce.

powered_by.png, 1 kB
Kadrowanie i obracanie w Lightroom
czwartek, 13 sierpień 2009

Materiał pochodzi z książki Adobe Photoshop Lightroom 2. Oficjalny podręcznik i został zamieszczony dzięki uprzejmości wydawnictwa Helion.


Kadrowanie, obracanie i odwracanie obrazów


Crop Overlay (nakładka kadrowania) to narzędzie, które pozwala w łatwy sposób poprawiać kompozycję kadru, odcinać niechciane detale przy brzegach, a także prostować obraz.

1. Jeśli nie wyświetliłeś jeszcze widoku Loupe (lupa) w module Develop (przetwarzanie), naciśnij klawisz D lub wybierz polecenie View/Go To Develop (widok/przejdź do modułu przetwarzania), aby przełączyć się do niego teraz. Aby uzyskać więcej miejsca do pracy, ukryj pasek taśmy filmowej oraz lewą grupę paneli.
2. Kliknij przycisk narzędzia Crop Overlay, znajdujący się bezpośrednio pod panelem Histogram, lub naciśnij klawisz R. Na obraz wyświetlany w widoku Loupe została naniesiona nakładka kadrowania, natomiast w prawej grupie paneli pojawiły się powiązane z nią kontrolki.

kadrowanie

3. Z menu Aspect (proporcje) wybierz opcję Original (oryginalne). Jeśli na przycisku blokady wyświetla się ikonka otwartej kłódki, kliknij ten przycisk, aby ją zamknąć. Zamknięta kłódka zablokuje proporcje obrazu podczas kadrowania.
4. Przeciągnij lewy górny uchwyt nakładki kadrowania w dół i w prawo. W trakcie przeciągania zauważysz, że prostokąt kadru zmienia swoje rozmiary względem środka, a obraz przemieszcza się tak, że jego wykadrowana część znajduje się zawsze w środku widoku Loupe.
Zwolnij przycisk myszy, kiedy horyzont mniej więcej pokryje się z linią wyznaczającą dwie trzecie wysokości zdjęcia, tak jak pokazano na poniższym rysunku.

kadrowanie

5. Kliknij poza prostokątem nakładki kadrowania i przeciągnij myszą, aby obrócić zdjęcie. W trakcie przeciągania pojawiają się dodatkowe linie siatki, pomagające wyprostować obraz. Zwolnij przycisk myszy, kiedy horyzont wyrówna się do siatki.
6. Kliknij wewnątrz prostokąta nakładki kadrowania i przeciągnij myszą, aby przesunąć obraz. Zwróć uwagę, że możesz przeciągać obraz tylko do położenia, w którym jego krawędź pokryje się z krawędzią prostokąta kadru, co odróżnia tę opcję od działania analogicznego narzędzia w Photoshopie.
7. Zmniejsz jeszcze bardziej rozmiar prostokąta nakładki kadrowania przez przeciągnięcie prawego dolnego uchwytu w górę i w lewo. Przeciągnij obraz, aby przemieścić go do takiego położenia, w którym horyzont pokryje się z poziomą linią siatki, tak jak pokazano na poniższym rysunku.

kadrowanie

8. Aby zakończyć pracę w trybie kadrowania, naciśnij klawisz R lub kliknij ponownie przycisk narzędzia Crop Overlay. Wykadrowany obraz jest wyświetlany w widoku Loupe. W dowolnej chwili możesz powrócić i poprawić kadrowanie, klikając przycisk narzędzia Crop Overlay. Całe zdjęcie stanie się ponownie widoczne, więc będzie można znów dowolnie zmieniać rozmiar prostokąta kadrowania i przesuwać obraz.
9. Wybierz polecenie Photo/Flip Horizontal (zdjęcie/odwróć w poziomie). To polecenie jest użyteczne wówczas, gdy odwrócona w poziomie kompozycja wygląda ciekawiej, lub kiedy pasuje lepiej do układu strony, na której zdjęcie ma być zamieszczone.

Grafika i zawartość są chronione prawem autorskim - Cherub Gallery 2005-2021