Menu witryny
Start
Tutoriale i inne
Spis zawartości
Szukaj w serwisie
Autor witryny
Cherub
Galeria Fotodesign
Galeria Dark Fantasy
Kontakt
Regulamin

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w swojej przeglądarce.

powered_by.png, 1 kB
Winiety w Lightroom
środa, 19 sierpień 2009

Materiał pochodzi z książki Adobe Photoshop Lightroom 2. Oficjalny podręcznik i został zamieszczony dzięki uprzejmości wydawnictwa Helion.


Usuwanie lub dodawanie winiet

Winietowanie to zjawisko, które skutkuje obniżeniem jasności lub nasycenia kolorów w kierunku brzegów obrazu. Winieta stanowi zazwyczaj przypadkowy efekt, spowodowany przez połączenie długości ogniskowej, typu obiektywu i użytych filtrów. Kontrolki Lens Correction (korekcja obiektywu) na panelu Vignettes (winiety) umożliwiają korekcję niepożądanego winietowania. Z drugiej strony jednak efekt ten może również zostać wykorzystany kreatywnie do skierowania uwagi na środek obrazu. Aby na obrazie zastosować kreatywne efekty winietowania, możesz skorzystać z kontrolek Post-Crop (po wykadrowaniu).

1. Ustaw poziom powiększenia na Fit (dopasuj). Zauważysz, że niebo jest nieco ciemniejsze bliżej brzegów obrazu. Takie samo przyciemnienie przy brzegach zachodzi także, choć jest mniej widoczne, na zacienionych obszarach w dolnych rogach zdjęcia.

2. W prawej grupie paneli przewiń w dół lub zwiń inne panele, jeśli trzeba, a następnie rozwiń panel Vignettes.

3. W ramce Lens Correction przeciągaj suwak Amount (ilość) w prawo, aż winietowanie w rogach obrazu wyda się skorygowane. My ustawiliśmy wartość +20.

Winiety w Lightroom

Teraz dodamy winietę post-crop, kreatywny efekt, którego można użyć w celu skierowania uwagi widza na środek obrazu lub jako obramowanie fotografii, co wykorzystamy podczas kolejnego ćwiczenia.

4. W ramce kontrolek Post-Crop ustaw Amount na –80, Midpoint (punkt środkowy) na 0, Roundness (zaokrąglenie) na –100, a Feather (wtapianie) na 20.

Winiety w Lightroom

5. Jeśli wolisz cieńszą ramkę, spróbuj ustawić Amount na +60 (opcjonalnie).

Uwaga: Omawiany w ćwiczeniu przykład prezentuje skrajne efekty zastosowania funkcji winietowania Post-Crop. W przypadku Twoich własnych zdjęć zacznij od eksperymentowania z niewielkimi odchyleniami od wartości domyślnych, aby odkryć efekty, które poprawią wygląd Twoich fotografii.

Grafika i zawartość są chronione prawem autorskim - Cherub Gallery 2005-2021