Start arrow Tutoriale i inne arrow Tutoriale arrow Wygładzanie obrazu

Menu witryny
Start
Tutoriale i inne
Spis zawartości
Szukaj w serwisie
Autor witryny
Cherub
Galeria Fotodesign
Galeria Dark Fantasy
Kontakt
Regulamin

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w swojej przeglądarce.

powered_by.png, 1 kB
Wygładzanie obrazu
czwartek, 03 grudzień 2009


Materiał pochodzi z książki Photoshop CS4/CS4 PL. Biblia i został udostępniony dzięki uprzejmości wydawnictwa Helion.

Wygładzanie obrazu

Obraz z pikselizacją (na przykład plik GIF pobrany z internetu lub zeskanowany lineart) możesz wygładzić, wykorzystując polecenie Image Size (Rozmiar obrazu). Powiększanie obrazów z użyciem tego polecenia odbywa się poprzez interpolację, czyli „odgadnięcie” danych wymaganych do powiększenia obrazu — czego skutkiem jest rozmycie. Nie jest to na ogół pożądany efekt, ale w tym przypadku możesz go spożytkować.

Po otworzeniu niedoskonałego obrazu wybierz polecenie Image/Image Size (Obraz/Rozmiar
obrazu), a następnie zwiększ obraz do 200 procent jego pierwotnego rozmiaru (w rozwijanymmenu obok pól z wpisaną szerokością i wysokością możesz zmienić jednostkę z pikseli i cali na procenty). Wybierz opcję Bicubic (Dwusześcienna) lub Bicubic Smoother (Dwusześcienna (wygładzanie)) dla ustawienia Resample Image (Przeprowadź ponownie próbkowanie obrazu), a następnie kliknij OK. Ponownie kliknij polecenie Image/Image Size (Obraz/Rozmiar obrazu), lecz tym razem zmniejsz rozmiar obrazu o 50 procent i wybierz opcję Bicubic Sharper (Dwusześcienna (wyostrzanie)) dla ustawienia Resample Image (Przeprowadź ponownie próbkowanie obrazu).Zauważ, że wszystkie te miejsca, w których występowała pikselizacja lub efekty blokowe, są teraz dużo gładsze. Dzieje się tak dlatego, że interpolacja zastosowana przy podwajaniu rozmiaru obrazu powoduje zmieszanie pikseli i wygładzenie przejść między nimi.Swoje rysunki powinieneś skanować przynajmniej w rozdzielczości 600 dpi z zastosowaniem ustawienia Line Art (lub odpowiednika) w programie obsługującym Twój skaner. W zeskanowanym dokumencie wyczyść wszystkie przypadkowe kreski i piksele, a następnie odpowiednio zmniejsz rozdzielczość obrazu.

Kilkukrotne wykonanie tej procedury może być koniecznością w przypadku szczególnie „pikselowatych” obrazów — pamiętaj jednak, że powoduje to pogorszenie ogólnej jakości obrazu. Najlepsze efekty osiągniesz poprzez zastosowanie tej techniki w połączeniu z rozmyciem, zwiększeniem kontrastu poleceniem Levels (Krzywe) oraz wyostrzeniem przy użyciu poleceń Unsharp Mask (Maska wyostrzająca) i Smart Sharpen (Inteligentne wyostrzenie).

Grafika i zawartość są chronione prawem autorskim - Cherub Gallery 2005-2021