Menu witryny
Start
Tutoriale i inne
Spis zawartości
Szukaj w serwisie
Autor witryny
Cherub
Galeria Fotodesign
Galeria Dark Fantasy
Kontakt
Regulamin

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w swojej przeglądarce.

powered_by.png, 1 kB
Usuwanie kurzu
czwartek, 03 grudzień 2009

Materiał pochodzi z książki Photoshop CS4/CS4 PL. Biblia i został udostępniony dzięki uprzejmości wydawnictwa Helion.

Usuwanie kurzu

Czynność ta jest konieczna, gdy skanowane zdjęcia są zakurzone lub kiedy sam skaner jest zakurzony. Jednym z pierwszych narzędzi, po które warto sięgnąć, by usunąć kurz, jest filtr Dust & Scratches (Kurz i rysy). Filtr ten wyszukuje piksele wyraźnie różniące się kolorysyką od otaczających je innych pikseli, a następnie rozmywa je tak, by dopasowały się do otoczenia.

Pomaga on nie tylko w usuwaniu kurzu, ale także kropek półtonowych i innych skaz (wywołanych na przykład przez włos) na zeskanowanych obrazach. Użyteczność tego filtra bywa różna w zależności od obrazu — czasami można wszystko poprawić za jednym podejściem, a czasami konieczne bywa ręczne retuszowanie narzędziem Healing Brush (Pędzel korygujący) i wykorzystanie innych technik.

Wybierz polecenie Filter/Noise/Dust & Scratches (Filtr/Szum/Kurz i rysy), aby otworzyć okno filtra (rysunek poniżej). Suwakiem Radius (Promień; o maksymalnej wartości 100 pikseli) regulujesz rozmiar obszaru, na którym będą wyszukiwane niepożądane piksele. Suwakiem Threshold (Próg) określasz, które piksele mają być zmodyfikowane — niższa wartość ogranicza działanie filtra do tych pikseli, które znacznie różnią się od sąsiednich.

Usuwanie kurzu

Podczas stosowania filtra Dust & Scratches (Kurz i rysy) najlepiej trzymać się niskich wartości ustawienia Radius — powinno wystarczyć mniej niż 16. Po znalezieniu wartości Radius (Promień), z którą filtr usuwa większość widocznych skaz, pomału zwiększaj wartość ustawienia Threshold (Próg), aż obraz zyska dostateczną szczegółowość. Na rysunku poniżej znajduje się zeskanowane zdjęcie z lat 50., na którym widać skutki upływu czasu.

Usuwanie kurzu

Zastosowałem filtr Dust & Scratches (Kurz i rysy) z ustawieniem Radius (Promień) o wartości 1 i Threshold (Próg) o wartości 14, co spowodowało usunięcie niektórych pomniejszych skaz na zdjęciu; rezultat widać na środkowym obrazku. Pozostałych większych rys i zagnieceń musiałem pozbyć się ręcznie narzędziami Healing Brush (Pędzel korygujący) i Cloning Stamp (Stempel). Na koniec  zwiększyłem kontrast i zastosowałem filtr Unsharp Mask (Maska wyostrzająca), aby częściowo choćby ograniczyć rozmycie spowodowane zastosowaniem filtra Dust & Scratches (Kurz i rysy).

Filtr Dust & Scratches (Kurz i rysy) pomaga również w redukcji prążków mory widocznych niekiedy na obrazach zeskanowanych książek i czasopism. Najlepsze rezultaty w pracy nad takimi obrazami można osiągnąć poprzez zeskanowanie ich w rozdzielczości wyższej niż konieczna, by następnie zredukować częstotliwość próbkowania. Umożliwia to rozmycie kropek półtonowych przy jednoczesnym zachowaniu szczegółów. Można wtedy zastosować filtr Dust & Scratches (Kurz i rysy) w celu dalszej redukcji mory, a na koniec wyostrzyć wybrane obszary.

Grafika i zawartość są chronione prawem autorskim - Cherub Gallery 2005-2021