Start arrow Tutoriale i inne arrow Bridge, Lightroom, Camera RAW arrow Lightroom 5 z nową korektą i pędzlem

Menu witryny
Start
Tutoriale i inne
Spis zawartości
Szukaj w serwisie
Autor witryny
Cherub
Galeria Fotodesign
Galeria Dark Fantasy
Kontakt
Regulamin

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w swojej przeglądarce.

powered_by.png, 1 kB
Lightroom 5 z nową korektą i pędzlem
poniedziałek, 10 czerwiec 2013

Firma Adobe wydała finalną wersję „cyfrowej ciemni” — Lightroom 5 — której betę można było testować od czerwca.

Lightroom 5 wprowadza przede wszystkim podobny do „łatki” w Photoshopie pędzel do retuszu. Dzięki temu przy obróbce fotografii nie będziemy już ograniczeni do możliwości „kółka”, ale będziemy mogli usuwać obiekty „zamalowując” je, a następnie wybierając źródło, którym zostanie wypełniony dany obszar. Aby przyspieszyć pracę, można skorzystać z możliwości „łatania” kilku obszarów na raz. Dzięki trybowi wizualizacji plamek nie ma ryzyka, że przegapimy wady zdjęcia, które nie są dobrze widoczne na zwykłym podglądzie.

Kolejną nowością jest filtr kołowy — nowe narzędzie, które pozwala nałożyć niektóre lub wszystkie efekty na dowolny, okrągły lub eliptyczny obszar. Wbrew pozorom, taki sposób pracy pozwoli na więcej, niż tylko ciekawe winiety.

W tej wersji programu znalazła się także zaawansowana korekta perspektywy, znana to jako Upright. Narzędzie znajduje się w panelu z ustawieniami korekcji obiektywu. Upright sam znajdzie poziom horyzontu, wyprostuje obiekty zakrzywione przez perspektywę lub sprawi, że wszystkie linie pionowe będą naprawdę pionowe, a poziome rzeczywiście poziome. Jednak aby samemu zdecydować, które linie mają być równoległe, najlepiej skorzystać z Photoshopa CS6.

W kolejnej wersji Lightroom nie będzie trzeba zabierać ze sobą całej kolekcji zdjęć. Dzięki „inteligentnym podglądom” (2540-pikselowe, stratne kopie w formacie DNG) będzie można komfortowo pracować z mniejszymi kopiami zdjęć, które nie tracą tylu danych, co używane w poprzednich wersjach JPEG. Metadane edycji zostaną zsynchronizowane z oryginałami później. Inteligentne kopie zostaną w bibliotece nawet jeśli oryginały przeniesione zostaną na zewnętrzny dysk. Oszczędność miejsca jest ogromna — zamiast mających kilkanaście lub kilkadziesiąc MB RAW-ów przechowujemy jedynie 1,4 MB kopię.

Wersję testową programu można pobrać dla WindowsOS X, trzeba jednak mieć na uwadze, że Adobe wymaga zalogowania się na swojej stronie przed pobraniem. Pełna wersja Ligntroom 5 kosztuje 125,19 €, posiadacze poprzedniej wersji mogą kupić aktualizację za 72,57 €. Program jest dostępny również w ramach Creative Cloud.

źródło: dobreprogramy.pl


Grafika i zawartość są chronione prawem autorskim - Cherub Gallery 2005-2021