Start arrow Tutoriale i inne arrow Historia Photoshopa arrow Pierwsza książka o Photoshopie?

Menu witryny
Start
Tutoriale i inne
Spis zawartości
Szukaj w serwisie
Zajrzyj co nowego
Photoshop Sklep
Ranking stron
Ankiety
Autor witryny
Cherub
Galeria Fotodesign
Galeria Dark Fantasy
Oferta obróbki zdjęć
Kontakt
Regulamin
Login

Hasło

Pamiętaj
Zapomniałeś hasła?

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w swojej przeglądarce.

Komunikat

Strona internetowa cherub.pl z powodu swojego wieku przeszła na emeryturę i nie jest już aktualizowana.

Zapraszamy na nową stronę dla użytkowników Photoshopa.

powered_by.png, 1 kB
Pierwsza książka o Photoshopie?
piątek, 19 sierpień 2005

Pierwsza książka o Photoshopie?

Pierwsze wydanie książki na polskim rynku, jakie udało mi się znaleźć to Adobe Photoshop dla początkujących wydawnictwa PLJ.

Książka napisana przez Piotra Chodorka została wydana w 1994 roku i odnosi się do wersji Photoshop2.

Jak stare jest to wydanie, choć upłynęło bagatela 10 lat, przedstawię kilka fragmentów z opisu powyższej książki, dotyczącego instalaci programu.

cytat

...Podstawowe wady tego programu to pamięciożerność i powolność pracy. Zlikwidowanie ich wymaga sprzętu z procesorem i486 lub Pentium oraz pamięci rzędu 16 MB RAM...

...Minimalna konfiguracja sprzętowa wymagana przez ten program to komputer kompatybilny z IBM PC, z procesorem i386, pamięć 4 MB RAM oraz 9 MB wolnego miejsca na dysku twardym...

...Dyskietkę instalacyjną, oznaczoną jako pierwszą, wkładamy do stacji dysków. W środowisku Windows w Program Manager otwieramy podmenu File i używamy komendy Run. W oknie dialogowym wpisujemy a:\ pssetup, klikamy w przycisk OK...

koniec cytatu

Spora część dzisiejszych użytkowników Photoshopa pewnie nie miała możliwości takiej instalacji tego programu, jednak tak to się zaczynało.Kolejnym z pierwszych wydań dotyczących Photoshopa, jakie ukazały się na polskim rynku była Photoshop 3 Biblia.

Jest to bodajże pierwsze wydanie z serii Biblia. Wydane również przez wydawnictwo PLJ ukazało się w 1995 roku.

Autorem książki jest Deke McClelland. Zadebiutował on właśnie tą książką w wydaniu pierwszym, które ukazało się na wystawie Macworld w Bostonie w sierpniu 1993 roku. Wówczas tylko jeden sprzedawca Quantum Books sprzedał ponad 500 egzemplarzy książki w ciągu niespełna trzech dni. Był to rekord wystawy i wydanie pierwsze Photoshop 3 Biblia cieszyło się największym zainteresowaniem.

W Polsce ukazało się drugie wydanie tej książki, które było przez autora zaktualizowane i dodatkowo zawierało 200 stron nowego materiału.Na ryku polskim ciężko znaleźć jakiekolwiek wydania książek pod wersję Photoshopa 1 i raczej takich chyba nie ma. Osobiście do dzisiaj takiej nie znalazłem. Spowodowane to może być tym, iż pierwsza wersja programu ukazała się na światowym rynku w postaci oprogramowania dołączanego do sprzedaży skanerów.

Na dobre wydawnictwa ruszyły z drukowaniem książek pod wersję trzecią Photoshopa i od tej wersji możemy już znaleźć sporą część książek.
Na pewno argumentem przemawiającym na popularność tych wydań był fakt, iż od wersji trzeciej Photoshopa nośnikiem programu była płyta CD. Wcześniejsze wersje ukazywały się na dyskietkach.Jedno z najbardziej znanych wydawnictw na polskim rynku, jakim jest Helion, swoją pierwszą książkę do Photosohopa wydało w kwietniu 1997 roku. Było to Photoshop 3 autorów Elaine Weinmann i Petera Lourekas w tłumaczeniu Macieja Paska.


Grafika i zawartość są chronione prawem autorskim - Cherub Gallery 2005-2020