Menu witryny
Start
Tutoriale i inne
Spis zawartości
Szukaj w serwisie
Autor witryny
Cherub
Galeria Fotodesign
Galeria Dark Fantasy
Kontakt
Regulamin

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w swojej przeglądarce.

powered_by.png, 1 kB
35 sztuczek Adobe Bridge
poniedziałek, 31 lipiec 2006
Idź do
35 sztuczek Adobe Bridge
Strona 2
Strona 3

35 sztuczek Adobe Bridge.

Materiał pochodzi z książki Photoshop CS2/CS2 PL. Skuteczne rozwiązania i został zamieszczony dzięki uprzejmości wydawnictwa Helion.

Nieudokumentowana sztuczka z pokazem slajdów w programie Bridge

Oto jedna ze sztuczek, która umknęła uwadze autorów dokumentacji programu: jeśli podczas oglądania pokazu slajdów w programie Bridge — pokaz można uruchomić przy użyciu skrótu Ctrl+L (Mac OS: Command+L) — natrafisz na obraz, który chcesz otworzyć w Photoshopie CS2, to po prostu naciśnij klawisz O.

sztuczki Bridge

Błyskawiczna zmiana rodzaju podglądu

Chciałbyś może szybko zmienić sposób wyświetlania miniatur w programie Bridge? Nic prostszego: naciśnij klawisz Ctrl (Mac OS: Command) i przytrzymując go, naciśnij klawisz \ (lewy ukośnik). Hej! Nie nabijaj się z tej sztuczki! Nawet nie zdajesz sobie sprawy, ile lat czekali użytkownicy systemu Mac OS na jakikolwiek skrót, który wykorzystywałby klawisz \. Na rysunkach pokazanych poniżej zmieniłem widok miniatur z Thumbnails view (Widok miniaturek) na Filmstrip view (Widok taśmy filmowej).

sztuczki Bridge

Otwieranie foldera techniką „przeciągnij i upuść”
Chciałbyś szybko otworzyć folder ze zdjęciami w programie Bridge? Jeśli tak, to po prostu przeciągnij go bezpośrednio do panelu Preview (Podgląd). To wszystko. Tak, ja też wolałbym, żeby opis tej sztuczki był trochę dłuższy…

sztuczki Bridge

Ocenianie kilku zdjęć jednocześnie

Jeśli widzisz kilka zdjęć, którym chciałbyś nadać takie same oceny, to najpierw zaznacz je wszystkie, przytrzymując klawisz Shift lub Ctrl (Mac OS: Command), a następnie przeciągnij kursorem myszy tuż pod jedną z zaznaczonych miniatur (w miejscu, w którym znajduje się pięć niewielkich kropek). Ocena przyznana wybranemu zdjęciu zostanie automatycznie skopiowana do pozostałych fotografii.

sztuczki Bridge

Błyskawiczne tworzenie folderów

Chciałbyś utworzyć folder w programie Bridge? Nic prostszego. Przewiń zawartość panelu miniatur w dół, aż zobaczysz trochę pustego miejsca (zazwyczaj można znaleźć je tuż pod ostatnim rzędem miniatur), a następnie kliknij w tym miejscu prawym przyciskiem myszy (w Mac OS kliknij, przytrzymując klawisz Control) i z podręcznego menu, które się wówczas pojawi, wybierz polecenie NewFolder (Nowy folder). Uwaga! Jeśli nie możesz znaleźć ani odrobiny pustej przestrzeni, to przeskaluj na chwilę wielkość miniatur przy użyciu suwaka znajdującego się na dole okna programu Bridge.

sztuczki Bridge

Wyróżnianie „najlepszych z najlepszych”

Jeśli przyznałeś niektórym spośród swoich zdjęć ocenę pięciogwiazdkową (powinny to być Twoje najbardziej udane fotografie), to być może po jakimś czasie zwrócisz uwagę na to, że niektóre spośród nich są nieco lepsze niż inne „pięciogwiazdkowce”. Najlepsze z najlepszych. Takie małe arcydzieła można oddzielić od reszty bardzo dobrych ujęć, abyś mógł delektować się nimi bez przeszkód. Oto najprostszy sposób: najpierw wyświetl wszystkie pięciogwiazdkowe zdjęcia, wybierając opcję Show 5 Stars (Pokaż 5 gwiazdek) z menu Unfiltered (Niefiltrowany), znajdującego się tuż pod paskiem opcji programu Bridge. Gdy to zrobisz, naciśnij klawisz Ctrl (Mac OS: Command) i kliknij miniatury najbardziej udanych spośród „pięciogwiazdkowych” zdjęć, aby je zaznaczyć. kliknij prawym przyciskiem myszy (Mac OS: kliknij, przytrzymując klawisz Control) dowolną spośród zaznaczonych miniatur i wyświetl menu Label (Etykieta), dostępne w podręcznym menu, które się wówczas pojawi. Znajdziesz w nim polecenia umożliwiające oznaczenie zaznaczonych zdjęć różnymi kolorami (ja wybrałem czerwony). Teraz, by zobaczyć tylko najlepsze spośród zdjęć ocenionych na pięć gwiazdek, wybierz polecenie Show Red Label (Pokaż etykietę Czerwony) z menu Filtered (Filtrowany), z którym zapoznałeś się już przed chwilą (jego nazwa ulega zmianie po zastosowaniu dowolnego rodzaju filtrowania).

sztuczki Bridge

Przyznawanie zdjęciom ocen w trybie pełnoekranowym

Jest to jeden z najwygodniejszych sposobów sortowania zdjęć po skopiowaniu ich z karty pamięci aparatu. Ostrość zdjęcia można bowiem poprawnie oszacować zazwyczaj dopiero podczas przeglądania fotografii na całym ekranie. Przytrzymaj klawisz Shift i zaznacz wszystkie zdjęcia, które chcesz przejrzeć, a następnie naciśnij Ctrl+L (Mac OS: Command+L), aby rozpocząć pokaz slajdów. Naciśnięcie klawisza W spowoduje włączenie trybu pełnoekranowego, a naciśnięcie Spacji uruchamia pokaz. Podczas wyświetlania kolejnych zdjęć możesz naciskać klawisze od 1 do 5, automatycznie przyznając w ten sposób ocenę wybranemu zdjęciu. Na przykład, jeśli wyświetlone zdjęcie nie jest złe, lecz nie należy również do najlepszych, to możesz nacisnąć klawisz 3, aby przyznać mu ocenę w wysokości trzech gwiazdek. Jest to tak praktyczna i wygodna sztuczka, że gdy wypróbujesz ją po raz pierwszy, to założę się, że będziesz korzystał z niej już zawsze. Chyba, że Ci się nie spodoba — wówczas pewnie szybko o niej zapomnisz.

sztuczki Bridge

Do miniatur na przeszpiegi

Wcale nie musisz mozolnie przebijać się przez sterty metadanych EXIF, by dowiedzieć się czegoś interesującego o wybranym zdjęciu. Wystarczy, że przez chwilę przytrzymasz kursor myszy ponad miniaturą jakiejś fotografii, aby tuż obok kursora na ekranie pojawiło się niewielkie okienko podpowiedzi, zawierające informacje o formacie zdjęcia, jego rozmiarach, dacie utworzenia, dacie modyfikacji, rozdzielczości itp. Niemniej jednak sztuczka ta będzie działać jedynie wówczas, gdy włączone jest wyświetlanie okienek podpowiedzi
— naciśnij zatem Ctrl+K (Mac OS: Command+K), aby otworzyć okno dialogowe Preferences (Preferencje) programu Bridge i kliknij opcję General (Ogólne), znajdującą się na liście po lewej
stronie tego okna. W panelu po prawej stronie znajdziesz wówczas opcję Show Tooltips (Pokaż podpowiedzi) — zaznacz ją i raz jeszcze wypróbuj opisaną sztuczkę.

sztuczki Bridge

Porządkowanie widoku

Chciałbyś może ukryć wszystkie znajdujące się pod miniaturami informacje, aby móc skupić się na przeglądaniu zdjęć? Po prostu naciśnij Ctrl+T (Mac OS: Command+T) i cały ten bałagan (włącznie z nazwami plików) zostanie ukryty, pozwalając Ci cieszyć się eleganckim, niczym nieprzesłoniętym widokiem na zdjęciu. kolejne wciśnięcie tego samego skrótu spowoduje ponowne wyświetlenie wszystkich dodatkowych informacji.

sztuczki Bridge

Zmiana nazw etykiet

Choć kolory etykiet dane są przez programistów firmy Adobe „raz na zawsze”, to na szczęście możesz zmienić nazwę każdej z nich, aby ułatwić sobie katalogowanie zdjęć. Na przykład nazwę etykiety Green (Zielony) możesz zmienić na „świetne”, aby oznaczyć swoje najlepsze zdjęcia. Naciśnij Ctrl+K (Mac OS: Command+K), aby otworzyć okno dialogowe Preferences (Preferencje) programu Bridge, a następnie kliknij opcję Labels (Etykiety), znajdującą się na liście po lewej stronie tego okna. Zaznacz słowo „Green” („Zielony”) w polu tekstowym po prawej stronie zielonej kropki i wpisz „świetne”. kliknij przycisk OK, aby zamknąć okno dialogowe Preferences (Preferencje). Teraz, gdy rozwiniesz menu Label (Etykieta), będziesz mógł przekonać się, że jedną z dotychczasowych etykiet zastąpiła nowa — ta, którą przed chwilą zdefiniowałeś.

sztuczki Bridge

Resetowanie ustawień programu Bridge

Chciałbyś przywrócić wszystkie standardowe ustawienia mające wpływ na działanie programu Bridge? Nic prostszego. Zamknij program Bridge, przytrzymaj klawisze Ctrl+Alt+Shift (Mac OS: Command+Option+Shift) i ponownie uruchom Bridge. Na ekranie pojawi się okno dialogowe z pytaniem o sposób wyzerowania ustawień programu. Zaznacz opcję Reset Preferences (Wyzeruj preferencje) i kliknij przycisk OK. Wskutek tego, podczas uruchamiania programu Bridge przywrócone zostaną wszystkie „fabryczne” ustawienia.

sztuczki Bridge
Grafika i zawartość są chronione prawem autorskim - Cherub Gallery 2005-2020