Start arrow Tutoriale i inne arrow Tutoriale arrow Wyostrzanie w przestrzeni Lab

Menu witryny
Start
Tutoriale i inne
Spis zawartości
Szukaj w serwisie
Autor witryny
Cherub
Galeria Fotodesign
Galeria Dark Fantasy
Kontakt
Regulamin

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w swojej przeglądarce.

powered_by.png, 1 kB
Wyostrzanie w przestrzeni Lab
sobota, 28 październik 2006

Dwuetapowe wyostrzanie w przestrzeni Lab.

Materiał pochodzi z książki Photoshop. Księga kanałów obrazu (Rozdział 6) i został zamieszczony dzięki uprzejmości wydawnictwa Helion.

W jaki sposób uniknąć szumu i przekłamań barw podczas dwukrotnego wyostrzania obrazu – dzięki zaletom przestrzeni Lab.

Oto kolejna sztuczka, której nauczyłem się od Dana Margulisa (niekwestionowanego króla przestrzeni Lab). Sposób ten umożliwia niesłychanie efektywne wyostrzenie obrazu (poprzez dwukrotne nałożenie filtra Unsharp Mask (Maska wyostrzająca) przy dwóch różnych zestawach ustawień) i pozwala przy tym uniknąć wszelkich niepożądanych efektów ubocznych, związanych z przekłamaniami barw.

Sztuczka ta sprawdza się tak dobrze dzięki temu, że proces wyostrzania za każdym razem dotyczy wyłącznie kanału jasności obrazu (w którym przechowywane są wszelkie informacje o detalach i kontraście zdjęcia). Kanały koloru nie są wyostrzane w ogóle, przez co można pozwolić sobie na znacznie odważniejsze ustawienia niż w przypadku obrazu RGB, a mimo wszystko nadal uniknąć niepożądanych skutków.

Krok 1

Skonwertuj zdjęcie na tryb Lab.

Wczytaj zdjęcie, które chcesz poddać dwuetapowemu procesowi wyostrzania. Wydaj polecenie Image>Mode>Lab Color (Obrazek>Tryb>Kolor Lab) w sposób pokazany na zdjęciu.

wyostrzanie Lab

Krok 2

Naciśnij Ctrl+Alt+1, aby wczytać kanał jasności w postaci zaznaczenia.

Kolejny etap wyostrzania polega na wczytaniu kanału jasności w postaci zaznaczenia (przypominam, że edytowane zdjęcie powinno być w trybie Lab, który charakteryzuje się tym, że cała informacja o kontraście obrazu zawarta jest w kanale Lightness (Jasność), zaś informacja o kolorach zakodowana w kanałach a oraz b).

wyostrzanie Lab

Krok 3

Odwróć uzyskane zaznaczenie i ukryj jego krawędzie.

Gdy zaznaczenie zostało już utworzone, trzeba je odwrócić. Rozwiń menu Select (Zaznacz) i wybierz polecenie Inverse (Odwrotność) lub po prostu naciśnij Ctrl+Shift+I. Kiedy zaznaczenie zostanie odwrócone, trzeba będzie je zachować, lecz jednocześnie ukryć jego krawędzie w taki sposób, by nie przeszkadzało ono w dalszym wyostrzaniu („maszerujące mrówki” mogą utrudniać oszacowanie efektów wyostrzenia). Naciśnij zatem Ctrl+H .

wyostrzanie Lab

Krok 4

Wyświetl paletę Channels (Kanały) i wskaż kanał jasność.

Gdy zaznaczenie zostanie ukryte, wyświetl paletę Channels (Kanały) i kliknij kanał Lightness (Jasność), aby wybrać go do dalszej edycji. Wyostrzanie będzie obejmowało tylko obszar zaznaczenia i dotyczyć będzie wyłącznie kanału jasności. Dzięki temu będzie można uniknąć wyostrzenia kanałów zawierających informację o kolorze, co zazwyczaj kończy się wachlarzem skutków ubocznych. Największą zaletą tej metody jest możliwość ustawienia znacznie bardziej intensywnych parametrów wyostrzania, niż to ma miejsce w przypadku tradycyjnych technik tego typu.

wyostrzanie Lab

Krok 5

Zastosuj filtr Unsharp Mask (Maska wyostrzająca).

Teraz można już przystąpić do pierwszego etapu wyostrzania przy użyciu filtra Unsharp Mask (Maska wyostrzająca). Znajdziesz go w menu Filter>Sharpen (Filtr>Wyostrzanie).

wyostrzanie Lab

Krok 6

Przeprowadź pierwszy etap wyostrzania.

Gdy na ekranie pojawi się okno dialogowe Unsharp Mask (Maska wyostrzająca), zmień ustawienia parametru Amount (Wartość) na 500%, parametrowi Radius (Promień) nadaj wartość 1 piksela, zaś wartość parametru Threshold (Próg) ustal na 2. Po kliknięciu przycisku OK zaznaczone fragmenty kanału jasności zostaną bardzo silnie wyostrzone.

wyostrzanie Lab

Krok 7

Drugi etap: Pozostaw parametr Amount (Wartość) na poziomie 500% i stopniowo zwiększ wartość parametru Radius (Promień).

Druga dawka wyostrzania ponownie wymaga zastosowania filtra Unsharp Mask (Maska wyostrzająca). Parametr Amount (Wartość) może pozostać bez zmian, na poziomie 500%, lecz suwak Radius (Promień) należy przesunąć do końca w lewą stronę, a następnie powoli zwiększać jego wartość, aż na zdjęciu pojawi się efekt wyostrzania w postaci wyraźnie podkreślonych kształtów i konturów obiektów. Efekt ten szczególnie dobrze widać na twarzy postaci. Dwuetapowy proces wyostrzania najlepiej sprawdza się przy obrazach o wysokiej rozdzielczości; w przypadku takich właśnie zdjęć wartość parametru Radius (Promień) podczas drugiego etapu powinna wynosić pomiędzy 15 a 30 pikseli.

wyostrzanie Lab

Krok 8

Zmniejsz wartość parametru Amount (Wartość) do około 50-50% i kliknij przycisk OK.

Gdy uda ci się dobrać właściwą wartość parametru Radius (Promień), o czym będą świadczyły odpowiednio zarysowane kontury twarzy (lub innego obiektu, który stanowi główny motyw zdjęcia), zmniejsz wartość parametru Amount (Wartość) do około 50-60% (albo sprawdź sam, jaka wartość będzie w tym przypadku odpowiednia) i kliknij przycisk OK.

wyostrzanie Lab

Krok 9

Anuluj zbędne już zaznaczenie i wyświetl zespolony kanał Lab.

Naciśnij Ctrl+D, aby anulować niepotrzebne już zaznaczenie (nie zapomnij tego zrobić — przypominam, że cały proces wyostrzania dotyczył jedynie zaznaczonych fragmentów zdjęcia, a zaznaczenie to jest nadal aktywne). Kliknij kanał Lab w palecie Channels (Kanały) lub po prostu naciśnij Ctrl+~ , żeby wyświetlić kolorową fotografię.

wyostrzanie Lab

K
rok10

Porównanie zdjęcia przed i po zastosowaniu dwuetapowego procesu wyostrzania.

Oto porównanie zdjęcia przed i po zastosowaniu dwuetapowego procesu wyostrzania w przestrzeni Lab: na obrazku u góry pokazane jest zdjęcie przed wyostrzeniem, dolny obrazek zaś ilustruje efekt opisanej przed chwilą techniki.

wyostrzanie Lab

Grafika i zawartość są chronione prawem autorskim - Cherub Gallery 2005-2021