Start arrow Tutoriale i inne arrow Tutoriale arrow Korekta tłumienia światła

Menu witryny
Start
Tutoriale i inne
Spis zawartości
Szukaj w serwisie
Autor witryny
Cherub
Galeria Fotodesign
Galeria Dark Fantasy
Kontakt
Regulamin

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w swojej przeglądarce.

powered_by.png, 1 kB
Korekta tłumienia światła
środa, 21 luty 2007

Materiał pochodzi z książki
Photoshop. Restauracja i retusz. Wydanie III i został zamieszczony dzięki uprzejmości wydawnictwa Helion.

Korekta tłumienia światła

Użycie zewnętrznej lampy błyskowej powoduje tyle samo problemów związanych z cieniami i tłumieniem flesza, ile ich rozwiązuje. Zdjęcie poniżej pokazuje jeden z problemów naświetlania fleszem, w którym lampa błyskowa nie obejmuje dokładnie całego przedmiotu na zdjęciu, powodując lekkie niedoświetlenie dolnej części obrazu.W tym przykładzie za pomocą Photoshopa idealnie połączysz słabo oświetlone zdjęcie z jego jaśniejszą wersją, w rezultacie otrzymując obraz widoczny poniżej.1. Aby rozjaśnić dolną część obrazu oraz krawędzie zdjęcia, dodaj warstwę dopasowania Levels (Poziomy), kliknij OK i zmień jej tryb mieszania na Screen (Mnożenie odwrotności). Odwróć maskę warstwy za pomocą polecenia Image/Adjustment/Invert (Obrazek/Dopasuj/Odwrotność) lub naciśnij klawisze Ctrl+I (Mac OS: Cmd+I) — w ten sposób ukryjesz efekt rozjaśnienia. Obraz będzie wyglądał tak, jakbyś nic na nim nie zmieniał.O
dwracając maskę, ukryjesz zmiany.

2. Włącz narzędzie Gradient i upewnij się, że kolor narzędzia jest biały. Na pasku opcji wybierz gradient Foreground to Transparent (Kolor narzędzia do przezroczystości), zakreślony na zrzucie poniżej. Praca z tym typem gradientu pozwoli Ci na połączenie kilku gradientów na jednej masce warstwy, dzięki czemu rozjaśnisz więcej niż tylko jeden fragment zdjęcia.Wybór gradientu Foreground to Transparent (Kolor narzędzia do przezroczystości).

3. Uruchom tryb pełnego ekranu naciskając klawisz F. Upewnij się, że narzędzie Gradient jest włączone, kliknij i przeciągnij kursorem od dołu obrazu aż do poziomu pasa zawodników w drugim rzędzie. Następnie nanieś jeden gradient od lewej strony obrazka aż do ramienia pierwszego stojącego zawodnika, i kolejny analogicznie — od prawej strony aż do zawodnika stojącego najbardziej na zewnątrz.Gradient Foreground to Transparent (Kolor narzędzia do przezroczystości) pozwala łączyć kilka gradientów na jednej masce. Aby zobaczyć maskę, kliknij ją, przytrzymując klawisz Alt (Mac OS: Option). Ponowne takie kliknięcie przywróci widok obrazka.

Wskazówka:

Jeśli używasz narzędzia Gradient, łatwiej jest pracować w trybie pełnego ekranu, z obrazkiem pomniejszonym na tyle, by widzieć zarówno obrazek, jak i obszar roboczy. Jeśli zachodzi taka potrzeba, zacznij rysować gradient poza obrazkiem, by w ramach zdjęcia znalazła się tylko jego część, dzięki czemu wybrany fragment ulegnie bardzo subtelnemu rozjaśnieniu lub przyciemnieniu.

4. Skopiowanie warstwy dopasowania jeden lub więcej razy wzmocni efekt rozjaśnienia.Powielenie warstwy dopasowania wzmacnia efekt rozjaśnienia.


Grafika i zawartość są chronione prawem autorskim - Cherub Gallery 2005-2020