Start arrow Tutoriale i inne arrow Tutoriale arrow Kadrowanie, skalowanie, zmiana rozdzielczości

Menu witryny
Start
Tutoriale i inne
Spis zawartości
Szukaj w serwisie
Autor witryny
Cherub
Galeria Fotodesign
Galeria Dark Fantasy
Kontakt
Regulamin

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w swojej przeglądarce.

powered_by.png, 1 kB
Kadrowanie, skalowanie, zmiana rozdzielczości
niedziela, 04 marzec 2007


Materiał udostępniony dzięki uprzejmości wydawnictwa Helion.

Kadrowanie, skalowanie, zmiana rozdzielczości

Najczęściej wykonywane przez fotografów zadania to kadrowanie i skalowanie. Dzieje się tak dlatego, że nie zawsze zdjęcie jest wykonane w taki sposób, jak fotograf chciałby je widzieć docelowo. Z myślą o późniejszym ponownym kadrowaniu zdjęcia fotograf celowo nadkłada nieco zapasu, aby na przykład uniknąć efektu paralaksy. Warto zawsze zabezpieczyć się, dodając nieco przestrzeni z każdej strony kadru.

Istnieje kilka różnych sposobów kadrowania w Photoshopie. Zaczniemy od najprostszego, a następnie omówimy jeszcze szybsze i prostsze.

1. W programie Photoshop naciśnij klawisz C, aby uruchomić narzędzie do kadrowania (możesz je również wybrać z menu).

2. Kliknij wewnątrz zdjęcia i przeciągnij ramkę kadrowania, zaznaczając taki obszar fotografii, jaki docelowo ma być widoczny. Obszar, który zostanie odcięty, będzie widoczny jako przyciemniony. Nie musisz uważać, aby ramka idealnie odpowiadała oczekiwanym rozmiarom, gdyż możesz ją później dopasować, przeciągając punkty znajdujące się po bokach i w jej rogach.

3. Możesz również zmienić orientację ramki kadrowania. W tym celu umieść kursor myszy poza ramką kadrowania w pobliżu jej dowolnego rogu i poczekaj, aż przyjmie on postać skierowanych w dwie strony zaokrąglonych strzałek. Teraz możesz kliknąć myszą i obrócić ramkę kadrowania o dowolny kąt.

kadrowanie i skalowanie

4. Po dopasowaniu ramki kadrowania naciśnij klawisz Enter. Zdjęcie zostanie przycięte do nowych rozmiarów.

Często będziesz chciał przyciąć zdjęcie do określonego rozmiaru. Na przykład wtedy, gdy zechcesz je wydrukować i umieścić w ramce. Dlatego warto dowiedzieć się, jak wykadrować zdjęcie do zdefiniowanego wcześniej rozmiaru. W tym celu:

1. Wybierz zdjęcie, które chcesz wykadrować w taki sposób, aby zmieściło się w ramce o określonym rozmiarze (najczęściej spotykane rozmiary ramek to 9×13 cm, 10×15 cm oraz 15×20 cm). Po naciśnięciu klawisza C lub wybraniu z palety narzędzi narzędzia do kadrowania w górnej części obszaru roboczego pojawi się pasek narzędziowy pozwalający definiować  ustawienia wybranego narzędzia. Na pasku narzędziowym widoczne są pola Szerokość (Width) i Wysokość (Height).

kadrowanie i skalowanie

2. W polach Szerokość (Width) i Wysokość (Height) wprowadź wymiary, do których chcesz wykadrować zdjęcie, wraz z jednostką miar (może to być centymetr, oznaczany skrótem cm, lub cal). Możesz wprowadzić wartości samodzielnie lub użyć jako szablonu fotografii o takich wymiarach, do jakich chcesz dostosować nowe zdjęcie. W tym celu otwórz tę fotografię,  wybierz narzędzie do kadrowania i na pasku narzędziowym kliknij przycisk Pierwszy plan (Front Image). Program automatycznie umieści szerokość, wysokość i rozdzielczość tego zdjęcia w odpowiednich polach paska narzędziowego narzędzia kadrowanie (Crop). Teraz możesz powrócić do kadrowanego zdjęcia.

3. Po wprowadzeniu wartości w tych polach kliknij lewym przyciskiem myszy w obrębie zdjęcia, które masz zamiar kadrować, a następnie przeciągnij ramkę kadrowania. Przeciągając ramkę, zauważysz, że jest ona ograniczona do układu poziomego lub pionowego i widoczne są jedynie punkty skalowania w narożnikach obszaru kadrowania.

4. Gdy skończysz rysować ramkę, kliknij poza jej obszarem. Teraz możesz ją przesunąć, przeskalować za pomocą jednego z narożnych punktów lub obrócić. Możesz to robić za pomocą myszy lub klawiszy na klawiaturze. Gdy zdjęcie jest wykadrowane zgodnie z Twoimi oczekiwaniami, naciśnij klawisz Enter.

Możesz zamienić miejscami wartości w polach Szerokość (Width) i Wysokość (Height). Wystarczy, że klikniesz znajdujący się pomiędzy tymi polami przycisk oznaczony dwiema skierowanymi w przeciwne strony strzałkami.

Często gdy pracujesz nad jakiś projektem, zależy Ci, aby wszystkie zdjęcia zostały wykadrowane do takiego samego rozmiaru. Jeśli tych zdjęć jest dużo, wprowadzanie wartości dla każdego z nich będzie czasochłonne i monotonne. Możesz jednak stworzyć własne ramki kadrowania, które będziesz następnie wybierał z listy i nakładał na zdjęcie. Taka technika pozwoli Ci zaoszczędzić sporo cennego czasu.

1. Uruchom narzędzie kadrowania i wybierz z menu Okno/Ust. Narzędzia (Window/Tool Presets). Na ekranie pojawi się paleta Ust. Narzędzia (Tool Presets). Może ona zawierać domyślne ustawienia oferowane przez program Photoshop. Jeśli nie będą Ci one potrzebne, możesz przeciągnąć je do kosza (ikona kosza znajduje się w dolnej części palety).

2. W polach Szerokość (Width) i Wysokość (Height) wprowadź wartości dla domyślnego rozmiaru ramki, a następnie kliknij przycisk Utwórz nowe ustawienie narzędzia (New Tool Preset) znajdujący się na dolnym pasku palety Ust. narzędzia (Tool Presets) (obok ikony kosza).

kadrowanie i skalowanie

3. W oknie dialogowym Nowe ustawienia narzędzia (New Tool Presets), które się pojawi, wpisz nazwę dla wybranego ustawienia i kliknij przycisk OK. Na palecie Ust. narzędzia (Tool Presets) pojawi się nowa ramka o wprowadzonych przez Ciebie rozmiarach.

kadrowanie i skalowanie

Jeśli utworzona przez Ciebie lista predefiniowanych ustawień jest długa, możesz zmieniać kolejność poszczególnych ustawień. Wystarczy, że chwycisz pozycję na liście, przeciągniesz w dół lub w górę i upuścisz w nowym miejscu.

Predefiniowane ustawienia możesz wybierać z palety Ust. narzędzia (Tool Presets), ale również z listy, która pojawi się po kliknięciu ikony narzędzia z lewej strony palety narzędziowej. Po wybraniu interesującej Cię pozycji z listy odpowiednie  ustawienia pojawią się w polach Szerokość (Width), Wysokość (Height) i Rozdzielczość (Resolution).

Nie zawsze jednak chcesz wykadrować fragment zdjęcia. Czasem interesuje Cię pozostawienie kadrowania w takiej formie, w jakiej ono jest, a jedynie zmniejszenie lub zwiększenie rozmiaru całego zdjęcia.

Pamiętaj, że zanim zaczniesz zmieniać rozmiar zdjęcia, warto wyświetlić linijki poziome i pionowe. Możesz to łatwo zrobić, naciskając kombinację klawiszy Ctrl+R (ponowne naciśnięcie tej samej kombinacji powoduje ukrycie linijek).

kadrowanie i skalowanie

Aby zmienić rozmiar zdjęcia:

1. Wybierz z menu Obrazek/Wielkość obrazka (Image/Image Size). Na ekranie pojawi się okno dialogowe Rozmiar obrazka (Image Size), w którym w sekcji Rozmiar dokumentu (Document Size) widoczna jest szerokość, wysokość i rozdzielczość zdjęcia.

kadrowanie i skalowanie

Aparaty cyfrowe wykonują przeważnie zdjęcia w rozdzielczości 72 ppi (ang. points per inch), co pozwala ograniczyć do  niezbędnego minimum ich rozmiar. Taka rozdzielczość jest całkowicie wystarczająca, jeśli zdjęcia będą przeznaczone do publikacji w sieci WWW i oglądania na monitorze komputera. Jeśli jednak zamierzasz je drukować, to musisz zwiększyć ich
rozdzielczość. W przeciwnym razie wydruk będzie słabej jakości.

2. Jeśli będziesz chciał drukować zdjęcie, musisz zwiększyć jego rozdzielczość. Niestety, jeśli po prostu wpiszesz w polu Rozdzielczość (Resolution) nową wartość (na przykład 300 ppi, czyli taką, z jaką domyślnie zapisywane są zdjęcia ze skanera), to po ponownym próbkowaniu zdjęcie straci na jakości (będzie rozmyte). Dlatego należy pamiętać, aby usunąć zaznaczenie pola
wyboru Metoda ponownego próbkowania (Resample Image). Wtedy przy zmianie rozdzielczości automatycznie zmieniany jest rozmiar obrazka, przez co jest on dostosowany do nowych ustawień. Dzięki temu nie stracisz nic na jakości zdjęcia.

kadrowanie i skalowanie

3. Po wprowadzeniu nowej wartości rozdzielczości kliknij przycisk OK. Zdjęcie zmieni swój rozmiar, nie tracąc przy tym nic na jakości. Chociaż w okienku zdjęcie wygląda tak samo jak przed zmianą rozmiaru, to na skali linijek widać jego nowy rozmiar.

Grafika i zawartość są chronione prawem autorskim - Cherub Gallery 2005-2021