Start arrow Tutoriale i inne arrow Inne arrow Creative Suite 3 - garnitur szyty na miarę

Menu witryny
Start
Tutoriale i inne
Spis zawartości
Szukaj w serwisie
Autor witryny
Cherub
Galeria Fotodesign
Galeria Dark Fantasy
Kontakt
Regulamin

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w swojej przeglądarce.

powered_by.png, 1 kB
Creative Suite 3 - garnitur szyty na miarę
piątek, 30 marzec 2007

Na tę chwilę graficy, webdesignerzy oraz cała rzesza użytkowników zajmujących się cyfrowym przetwarzaniem obrazu czekali od długich miesięcy - premiera trzeciej wersji pakietu Creative Suite firmy Adobe stała się faktem.
Należałoby jednak raczej powiedzieć - pakietów - gdyż, inaczej niż to miało miejsce w przypadku poprzedniego wydania, CS3 dostępny będzie nie w dwóch, ale aż w sześciu konfiguracjach, zasadniczo różniących się zawartością. Owo zróżnicowanie wygląda bardzo ciekawie z punktu widzenia profesjonalnego użytkownika - w zależności od potrzeb otrzymuje on kompletny zestaw produktów, przeznaczonych do konkretnych zadań (grafika i DTP, projektowanie stron WWW, edycja i post-produkcja wideo). Niewątpliwą zaletą CS3 jest też oczekiwana integracja narzędzi Adobe z aplikacjami Macromedii.

Użytkownik chcący nabyć pakiet Creative Suite 2 miał do wyboru dwie opcje - zestaw standardowy - złożony z programów Bridge, VersionCue, Stock Photos, InDesign, Photoshop i Illustratora, albo Premium, rozszerzony o aplikacje Acrobat 7.0 Pro i GoLive.

Creative Suite 3 jest bardziej wyspecjalizowane, producent przewidział bowiem aż 6 wydań zestawu: Design Standard, Design Premium, Web Standard, Web Premium, Production Premium oraz Master Collection. Pierwszy z wymienionych - Adobe Creative Suite 3 Design - przeznaczony jest dla użytkowników związanych profesjonalnie z grafiką, składem i wydawnictwami. Kolejny pakiet przygotowany jest specjalnie z myślą o użytkownikach tworzących treści publikowane w witrynach WWW. Production Premium to odmiana pakietu przeznaczona dla użytkowników związanych z produkcją wideo, a Master Collection to kompletne wydanie CS3, oferujące pełen zestaw podstawowych aplikacji, dodatkowych programów i usług.

Ich szczegółowe porównanie prezentujemy poniżej:

creative suite 3

Szef Adobe, Bruce Chizen, określił wprowadzenie najnowszej wersji pakietu "największym wydarzeniem w 25-letniej historii firmy". O wadze, jaką firma przywiązuje do tego faktu, świadczy fakt, iż oficjalnej prezentacji CS3, jaka odbędzie się dziś w Nowym Jorku, towarzyszyć nawet będzie internetowa relacja na żywo. Będzie ją można obejrzeć o 22.00 naszego czasu na stronie firmy Adobe.com.

Integracja

Po przejęciu przez Adobe firmy Macromedia, która zyskała uznanie za produkcję takich aplikacji jak Flash, Dreamweaver czy Fireworks, naturalnym było, iż kolejna wersja Creative Suite zintegruje aplikacje obu firm. I tak się stało - Flash i Dreamweaver są obok m.in. Photoshopa, Illustratora najczęściej występującymi pozycjami w różnych wydaniach zestawu. Integracja idzie dalej - każdy główny komponent oferuje możliwość importu plików w macierzystych formatach innych aplikacji pakietu. Jak zapewnia producent, pliki Photoshopa czy Illustratora importowane do Dreamweavera są automatycznie optymalizowane na potrzeby projektów stron WWW. Dokumenty mogą być również w całości lub częściowo eksportowane do pliku XHTML i otwarte następnie w Dreamweaverze.

creative suite 3

Jednak to właśnie Photoshop - flagowa aplikacja Adobe - jest głównym elementem wspólnym dla wszystkich wydań trzeciego CS-a. Jest to, dodajmy, jedyny składnik pakietu, który dostępny będzie w dwóch wersjach, Standard i Extended. W trakcie testów pakietu znaleźliśmy w Photoshopie sporo ciekawych nowości, do których należą m.in.:

- nowe narzędzie zaznaczania Quick Selection oraz narzędzie modyfikacji powierzchniowej vanishing Point,
- niedestruktywne filtry, tzw. Smart Filters. W poprzednich wydaniach Photoshopa, aby porównać wygląd edytowanego obrazu po zastosowaniu dowolnego efektu z obrazem przed modyfikacją filtrem, należało cofnąć się na palecie Historia lub usunąć efekt za pomocą opcji Wstecz. Po dodaniu niedestruktywnego filtra, aby porównać widoki, można ukrywać go jednym kliknięciem na palecie warstw.
- narzędzie redukcji efektu czerwonych oczu (wcześniej, aby usunąć czerwone refleksy oczu fotografowanych osób, należało stosować mniej lub bardziej złożone kombinacje efektów i modyfikacji obrazu),
- opcje automatycznego dopasowywania (auto align) i łączenia (auto blend) warstw - przydatne np. do tworzenia obrazów panoramicznych z dwóch lub więcej fotografii.

My mogliśmy zapoznać się z możliwościami rozszerzonej wersji edytora, który oprócz wymienionych wyżej funkcji, oferuje ponadto obsługę grafiki trójwymiarowej, import obrazów 3D (np. U3D, OBJ, DAE, 3DS, Google Earth) z możliwością modyfikacji, w tym edycji tekstur i oświetlenia, możliwość importu animacji i plików wideo Flash, MPEG-4, QuickTime, AVI (w momencie importu animacji wyświetlana zostaje dobrze znana z np. Premiere Pro linia czasu "timeline") oraz narzędzia pomiarowe (w menu głównym obecna jest dodatkowa grupa narzędzi pod nazwą Analysis).

creative suite 3

Ciepłe słowa należą się także programistom Adobe za optymalizację interfejsu Photoshopa, który oferuje teraz większą elastyczność w dostosowywaniu przestrzeni roboczej. Takie opcje, jak minimalizowanie oraz autoukrywanie palet (podobne do autoukrywania paska zadań Windows) przypadną do gustu posiadaczom monitorów o krótszych przekątnych.

Nie można niestety tego powiedzieć o prędkości instalowania pakietu, która wlecze się koszmarnie długo. Zapomnijmy też o umilaniu sobie czasu przeglądaniem stron internetowych czy pracą z pakietem Office w trakcie instalacji - CS3 każe bowiem zamykać przeglądarkę i aplikacje pakietu Microsoftu.

creative suite 3

Koncern Adobe opublikował niedawno oświadczenie, w którym czytamy, że obecne wersje najważniejszych firmowych produktów nie zostaną zaktualizowanie pod kątem współpracy z Windows Vista. Użytkownicy tego systemu będą więc musieli poczekać na kolejne edycje takich popularnych programów jak Photoshop, Illustrator czy Dreamweaver, które będą bezproblemowo współpracowały z Vistą. Można z tego wnioskować, że praca z aplikacjami CS3 w nowym Windows jest bezproblemowa. Nie jest to do końca prawdą, gdyż zaobserwowaliśmy pewne problemy z aktualizacją oprogramowania - aby zainstalować CS3 w Viście musieliśmy najpierw usunąć wcześniejsze edycje programów Adobe. W Windows XP nie odnotowaliśmy takich kłopotów.

Centrum urządzeń

Z niektórymi elementami CS3 (a dokładnie z Flashem, Dreamweaverem, Photoshopem, Illustratorem i Bridge'm i After Effects) jest zintegrowany moduł Device Central, który umożliwia podgląd i kontrolę materiałów zaprojektowanych z myślą o telefonach komórkowych. Dzięki niemu każdy film wideo, obraz czy dokument HTML może zostać wyświetlony na wirtualnym wyświetlaczu komórki i przetestowany pod kątem zgodności z danym urządzeniem. Należy bowiem wspomnieć, iż Device Central dysponuje wbudowaną biblioteką ok. 200 modeli urządzeń różnych producentów, z dokładnym wyszczególnieniem możliwości i ograniczeń każdego urządzenia. Moduł Device Central oferuje również opcje symulacji oświetlenia ekranu komórki.

creative suite 3

Słowo o Production Premium

Production Premium to nic innego jak zaktualizowany zestaw Production Studio. Jak łatwo zauważyć, Adobe oferuje tylko jedno wydanie tego zestawu, podczas gdy Creative Suite Production Studio dostępne było w wersjach standardowej i rozszerzonej. Uwagę zwraca też fakt, że na liście aplikacji wchodzących w skład Production Premium zabrakło edytora audio/miksera Adobe Audition - został on zastąpiony narzędziem Soundbooth, o podobnej funkcjonalności. Oprócz opcji profesjonalnej obróbki dźwięku oferuje on także funkcje łączenia obrazu z dźwiękiem, przydatne do produkcji teledysków. Warto w tym miejscu wspomnieć także o komponencie o nazwie Dynamic Link, dostępnym jedynie w wydaniach Production Premium i Master Collection, który eliminuje konieczność renderingu materiałów multimedialnych w trakcie ich wymiany pomiędzy modułami Premiere Pro, After Effects i Encore DVD.

Co ciekawe, w pakiecie Production Premium dla systemu Mac OS X znajdzie się ponownie program do montażu wideo Premiere Pro, który Adobe wycofała w 2003 r. z Production Studio dla tej platformy. Rezygnacja z rozwoju tej aplikacji w wydaniu "makowym" nastąpiła z powodów finansowych oraz rosnącej konkurencji ze strony Apple i produkowanego przez tę firmę oprogramowania Final Cut Pro. Producent zdecydował się jednak przywrócić Premiere Pro dla Mac OS X do łask z uwagi na rosnący udział komputerów z logiem jabłka w rynku komputerów osobistych oraz przesiadkę firmy Apple na procesory Intela.

creative suite 3

Użytkownicy Mac OS X nie będą mogli skorzystać jedynie z dwóch komponentów CS3, a mianowicie obecnych w wydaniu Production Premium i Master Collection programów OnLocation i Ultra. Pierwszy z nich służy do śledzenia i bezpośredniego nagrywania materiału wideo w formatach DV i HDV na twardy dysk komputera, a drugi - do stosowania tzw. klucza chromatycznego.

Dostępność

Nie sposób wymienić tu wszystkich nowości, oferowanych przez nowe wydania komponentów CS3. Dość wspomnieć, że Illustrator dysponuje nową funkcją szybkiego wprowadzania różnych kombinacji kolorów do projektu (Live Color); Dreamweaver wyposażony jest w opcje sprawdzania zgodności tworzonych witryn w różne przeglądarki internetowe, oferuje integrację z internetowym forum CSS Advisor oraz bibliotekę komponentów Spry Framework; Fireworks umożliwia szybkie tworzenie prototypowych wersji stron WWW i zapisywanie ich w postaci plików PNG oraz obsługuje wreszcie hierarchiczną strukturę warstw; we Flashu znajdziemy nowe narzędzia rysownicze, nacisk na wykorzystanie możliwości Action Script 3.0, możliwość importu natywnych plików Fireworks; Premiere Pro umożliwia authoring materiałów zapisywanych na płytach Blu-ray i bezpośredni eksport projektu do programu Encore...

Pakiety CS3 Web i CS3 Design do sprzedaży powinny trafić już w kwietniu br., natomiast Production Studio i Master Collection - w trzecim kwartale 2007 r. Spolszczone wersje zestawów powinny trafić do sklepów w ciągu kilku tygodni po premierze wydań obcojęzycznych. Każda z podstawowych aplikacji CS3 będzie też dostępna jako osobny produkt.

creative suite 3

Warto dodać, iż kilka dni temu w serwisie aukcyjnym Amazon pojawiły się informacje o cenach różnych wersji pakietu CS3, zgoła odmienne od tych, które prezentujemy w tabeli: CS3 Design Standard miałby kosztować 1269 euro, Design Premium - 1999 euro, Web Standard - 999 euro, Production Premium - 1999 euro, a Master Collection - 2799 euro.

Artykuł udostępniony dzięki uprzejmości serwisu PC World Komputer

Grafika i zawartość są chronione prawem autorskim - Cherub Gallery 2005-2021