Start arrow Tutoriale i inne arrow Czasopisma arrow PSD Starter Kit 02/2007

Menu witryny
Start
Tutoriale i inne
Spis zawartości
Szukaj w serwisie
Autor witryny
Cherub
Galeria Fotodesign
Galeria Dark Fantasy
Kontakt
Regulamin

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w swojej przeglądarce.

powered_by.png, 1 kB
PSD Starter Kit 02/2007
poniedziałek, 23 kwiecień 2007

PSD Starter Kit 02/2007Starter Kit 02/2007

Spis treści

Dziewczyna w kapeluszu - wiosenny kolaż
Marzena Kamasa

W poniższym tutorialu pokażę, jak zrobić grafikę, która znajduje się na okładce tego magazynu. Efekt końcowy jest wynikiem inwencji twórczej autora, dotyczy to szczególnie retuszu niedoskonałości oraz doboru wartości użytych przy dopasowaniu koloru poszczególnych warstw obrazka. Podobnie jest z metodami użytymi do wydzielania obiektów z tła (np. jest wiele metod wydzielania włosów z tła). Każdy musi znaleźć odpowiednią metodę do kontrastu obiekt-tło, czasem łącząc maski z 2 kanałów; niekiedy przy wydzielaniu jednej postaci potrzebne jest połączenie kilku masek i różnych technik.

Grafiki jednobarwne - wykorzystanie trichromii
cherub

W kolejnym materiale wykonamy jednobarwną grafikę, którą uzyskamy mieszając ze sobą trzy kolory. W tym celu posłużymy się opcją Trichromia, która daje lepszą charakterystykę barw niż tradycyjne zastosowanie dwóch kolorów. Ale to w etapie końcowym procesu edycyjnego. Wcześniej zastosujemy redukcję barw trybem Kolor Lab, posłużymy się filtrem do wydzielania obiektów i poznamy tworzenie warstw z selekcji fragmentów obrazu. Główne elementy grafiki połączymy ze sobą, uzupełniając je teksturami o zmienionym trybie mieszania. Wszystkie te zastosowania pozwolą nam uzyskać klimatyczną grafikę o specyficznej barwie i strukturze.

Kolorowanie zdjęć czarno - białych
Tomasz Rybak

Już trochę trudno sobie wyobrazić życie, gdy aparat robił tylko czarno-białe zdjęcia. Kiedyś to była norma. Niektórzy ludzie w tamtych czasach starali się kolorować zdjęcia, aby lepiej wyglądały. My też zajmiemy się kolorowaniem zdjęć, jednak metodami dużo nowocześniejszymi i cyfrowymi jednocześnie. Prawdopodobnie macie w swoich zbiorach jakieś stare czarno-białe zdjęcie, które chcielibyście ożywić. A nawet jeśli nie, to poćwiczcie na zdjęciu, które zostało dołączone do pisma na płycie CD. Od razu chciałbym uprzedzić, że nie da się pokolorować czegoś, co jest całkiem czarne, ani czegoś, co jest całkiem białe. Ale możemy za to ożywić całą gamę szarości. I tym się właśnie zajmiemy.

Magia barw - oświetlanie obrazu
cherub

Na wielu galeriach internetowych możemy zaobserwować ciekawe klimatycznie fotografie o bardzo interesującej kolorystyce obrazu. Wbrew pozorom uzyskanie takich efektów nie jest trudnym zastosowaniem. W poniższym materiale zapoznamy się z kilkoma krokami za pomocą, których uzyskamy ciekawą kolorystykę barwną fotografii. Głównym zastosowaniem będzie użycie dwóch filtrów, Rozmycie gaussowskie (Gaussian Blur) i Efekty świetlne (Lightings Effects). W pierwszym etapie nadamy miękkości obrazowi a następnie wykonamy niepowtarzalny efekt oświetleniowy dobierając wedle własnych potrzeb jego barwę i przestrzeń oświetlanego obrazu.

Zmiana koloru - reinkarnacja samochodu
Tomasz Rybak

Chciałoby się czasem zaśpiewać: Zmieniać kolory każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej. W niniejszym warsztacie nauczymy się zmieniać kolory. Dodatkowo przekonamy się, jak świetne są maski. Łatwo się domyśleć, że niniejszy warsztat jest przeznaczony dla początkujących użytkowników Photoshopa (z wyjątkiem trzeciego sposobu!). Wspomniany program oferuje nam wspaniałą możliwość zmieniania naszych zdjęć. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przekonać się, jak będzie wyglądał, gdybyśmy zmienili kolor naszego samochodu albo bluzki kogoś znajomego. Już za moment poznamy techniki bezpieczne dla zdjęć, które nie działają destrukcyjnie. Chwytajmy czym prędzej byka za rogi, bo przecież jesteśmy cyfrowymi Ursusami.

Zmiana koloru - reinkarnacja samochodu
Tomasz Rybak

Chciałoby się czasem zaśpiewać: Zmieniać kolory każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej. W niniejszym warsztacie nauczymy się zmieniać kolory. Dodatkowo przekonamy się, jak świetne są maski. Łatwo się domyśleć, że niniejszy warsztat jest przeznaczony dla początkujących użytkowników Photoshopa (z wyjątkiem trzeciego sposobu!). Wspomniany program oferuje nam wspaniałą możliwość zmieniania naszych zdjęć. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przekonać się, jak będzie wyglądał, gdybyśmy zmienili kolor naszego samochodu albo bluzki kogoś znajomego. Już za moment poznamy techniki bezpieczne dla zdjęć, które nie działają destrukcyjnie. Chwytajmy czym prędzej byka za rogi, bo przecież jesteśmy cyfrowymi Ursusami.

HDR kolorografia, inaczej o Brzydkim Kaczątku
Andrzej Petelski

Jakże często buszując po internecie natrafiamy na przecudnej urody fotografie. Kolory na tych zdjęciach zdają się krzyczeć i wyrywać z ramek – tak bardzo są soczyste – mamy wrażenie, że lada moment zaczną ściekać po monitorze. A szczegóły na zdjęciach? – aż w oczy kłują! Ocho! – myślimy sobie – to robota zawodowców! Czyżby? Tylko? Chcecie mi powiedzieć, że trzeba być uznanym fotografikiem, korzystać ze sprzętu za kilkanaście tysięcy i mieć lata praktyki, żeby robić podobne zdjęcia? Nic podobnego! Mam nadzieję, że uda mi się przekonać Was, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby Wasze prace zachwycały oglądających. Chcecie spróbować?

Barwy kolorów, czy Photoshop to widzi?
Krzysztof Kopciowski

Zacznijmy od początku. Barwy, tak jak je postrzegamy, nie istnieją obiektywnie. Są one efektem wrażeń psychicznych powstających w naszych umysłach. Oznacza to, że nie można uchwycić barw w jednakowym, niezmiennym opisie ich natury. Czasami możemy odnieść wrażenie, że mówiąc o barwach posługujemy się mało precyzyjnymi uproszczeniami. Zadajmy sobie kilka pytań. Czy barwa jest tym samym czym jest kolor? Czy czarno-biały obrazek jest rzeczywiście złożony tylko z czerni i bieli? Przecież nazywamy tak obrazy, na których wyraźnie możemy zaobserwować szary kolor. Czy przejście miedzy odcieniami barw jest ciągłe, czy skokowe? Który kolor symbolizuje żałobę: czerń, czerwień? Nad tymi wszystkimi wątpliwościami czuwa nasz mózg, który wcale nam nie ułatwia zadania. Nie zapominajmy również o komputerze, który wymusza na nas trochę odmienny sposób myślenia o barwach.

Zaczarowany las dodaj trochę magii otaczającej nas przyrodzie
Krzysztof Cichoń

Wielu z nas, przeglądając różne fotografie w internecie bądź w domowych kolekcjach, natrafia często na takie, które przyciągają naszą uwagę. Na pierwszy rzut oka nie przedstawiają nic szczególnego, ale wtedy zaczyna działać nasza wyobraźnia i wtedy zdajemy się dostrzegać w nich coś więcej. Spróbujemy przekształcić właśnie takie niepozorne zdjęcie w emanujący magią obraz. Przedstawiona w ćwiczeniu technika może mieć zastosowanie w wielu projektach, które starają się wydobyć ze zdjęcia cały jego artyzm.

Bilet na koncert - przygotowanie do druku
Michał Tomczak

W tym ćwiczeniu dowiemy się, jak odpowiednio przygotować do druku projekt Bilet na koncert. Nauczymy się wybierać odpowiedni profil kolorów i przygotowywać projekt do druku w Photoshopie. Poza tym wykorzystamy narzędzie Prostokąt (Rectangle Tools) [U] oraz Mapa gradientu (Gradient Map) Obrazek>Dostosuj>Mapa gradientu (Image>Adjustments>Gradient Map).

O rozdzielczości rzecz krótka
Krzysztof Kopciowski

Rozdzielczość jest jednym z tych określeń, które mogą doprowadzić do nieporozumień nawet specjalistów z różnych branż. Jest to też podstawowy atrybut cyfrowego obrazu, którego prawidłowe zrozumienie gwarantuje sprawną i bezkonfliktową pracę. Co więcej – wszelką naukę programów graficznych powinniśmy rozpocząć od zaznajomienia się właśnie z tym bazowym pojęciem.

Mroczny zaułek - barwa tajemnicy
Dariusz Kocurek

W niniejszym tutorialu pokażemy jak szybko i prostymi technikami zmienić pszczyńską uliczkę w mroczny i tajemniczy zaułek.

Własna kartka Wielkanocna
Paweł Sobczyk

Zajęci porządkami i całym zamieszaniem związanym z nadchodzącymi ważnymi dniami, często wysyłanie kartek świątecznych zostawiamy na ostatnią chwilę. Pod presją czasu kupujemy pocztówki, specjalnie im się nie przyglądając. Szybko piszemy życzenia, adresujemy koperty i wysyłamy. A może warto poświęcić jeden wieczór na przygotowanie czegoś własnego? Założę się, że nasi bliscy dużo bardziej docenią trud włożony w stworzenie własnej kartki.Tworzona przez nas kartka powinna być prosta, estetyczna oraz łatwa do wykonania i wydrukowania w warunkach domowych. Ponieważ mało kto dysponuje drukarką mającą możliwość druku obustronnego, pomyślałem, że można wydrukować wszystko na jednej stronie arkusza A4, a potem po prostu dwukrotnie go złożyć – efekt będzie w zasadzie ten sam. Złożenie takie podzieli naszą kartkę na ćwiartki. W ćwiartce pierwszej i drugiej zostaną umieszczone strony 1. i 4. Dwie ostatnie ćwiartki zostaną z kolei wypełnione przez (łączące się ze sobą) strony 2. i 3.

Efektywne serwisy WWW
Łukasz Szymański

Projektując każdą witrynę internetową trzeba zastanowić się, jaki cel chcemy osiągnąć. Czy chcemy jedynie prezentować swoje prace, oferować je potencjalnym klientom, czy wręcz tworzyć społeczność dyskutującą o interesujących nas tematach. Niezależnie jednak od tego, jaki charakter ma mieć projektowany serwis – warto sprawdzić, co w tym temacie ma do zaoferowania konkurencja…

Galeria internetowa, dobre rozwiązanie?
Jakub Mańkowski

Galeria internetowa – dobre rozwiązanie, czy raczej zły pomysł? Budowa prywatnej galerii, czy może prezentacja prac razem z innymi? Może jedno i drugie? Mam nadzieję, że przeczytanie tego artykułu pomoże Wam podjąć właściwą decyzję, więc zbudujmy od podstaw galerię. Jesteśmy naładowani szalonymi ambicjami, nic nam nie stanie na drodze – szczególnie niepowodzenia.

Virtual Photographer
Artur Mościcki

Kolor to jeden z najważniejszych atrybutów zdjęcia. Zmieniając barwy fotografii możemy praktycznie stworzyć inne zdjęcie. To właśnie dzięki zmianom kolorystycznym osiągamy ciekawe efekty specjalne bądź stworzyć unikalne dzieła fotografii. W artykule tym zaprezentujemy ciekawe przemiany kolorystyczne, do uzyskania których wykorzystamy wtyczkę Virtual Photographer. Wtyczka ta służy do podnoszenia atrakcyjności wizualnej fotografii poprzez zastosowanie zróżnicowanych, a zarazem niezwykle interesujących efektów.

2 CD w magazynie
CD1 - kurs multimedialny "Kolor w obrazie - techniki edycyjne barw" CD2 Pliki źródłowe i filmy instruktażowe oraz zdjęcia Royalty Free.

Grafika i zawartość są chronione prawem autorskim - Cherub Gallery 2005-2021