Menu witryny
Start
Tutoriale i inne
Spis zawartości
Szukaj w serwisie
Autor witryny
Cherub
Galeria Fotodesign
Galeria Dark Fantasy
Kontakt
Regulamin

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w swojej przeglądarce.

powered_by.png, 1 kB
Adobe Photoshop Lightroom
wtorek, 22 maj 2007

Adobe Photoshop Lightroom

"Jestem fotografem a nie $#@&!! informatykiem! Po co mi tu te wszystkie bajery, kiedy nie mam na to czasu ani ochoty...". Jeżeli takie myśli krążą ci po głowie za każdym razem, kiedy siadasz przed komputerem po sesji zdjęciowej to mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Ciesz się i raduj, gdyż oto w twoje ręce Adobe oddaję Photoshop Lightroom. W USA program ów kosztuje bagatela 299 dolarów za sztukę. Sporo? Myślę, że w porównaniu do oferowanych możliwości nie jest to cena za specjalnie wygórowana. Zacznijmy jednak od początku.

Adobe Photoshop Lightroom jest narzędziem służącym do przetwarzania obrazów nieskompresowanych, uzyskiwanych za pomocą cyfrowych aparatów fotograficznych. Obok Photoshopa CS3 i CS3 Extended oraz Photoshop Elements jest to jednocześnie czwarty członek rodziny Adobe Photoshop. W Lightroomie implementowana jest czwarta wersja wtyczki Adobe Camera Raw, ułatwiającej edycję oraz konwersję zdjęć z formatu RAW.

Korzystając z technologii Camera Raw program jest w stanie obsługiwać nie tylko standardowe formaty jak TIFF i JPG, ale także ponad 150 innych stosowanych w najnowszych modelach dzisiejszych aparatów cyfrowych. Jak dowiadujemy się z głównej strony producenta aplikacja pisana była z myślą o fotografach, którzy zamiast skupiać się na mozolnej obróbce zdjęć przy komputerze powinni zając się ich robieniem. I to widać od pierwszego kontaktu z programem. Liczba dostępnych opcji i narzędzi jest idealnie dobrana do szybkiego i prawnego podrasowania "fotek", łatwego ich skatalogowania, oznakowania, oceniania, odszukiwania, kopiowania, importowania, tworzenia pokazów slajdów i wszystkiego, co jest w rzeczywistości potrzebne fotografowi.

Bez zbędnych "wodotrysków"

Jak to z większością produktów Adobe'a bywa, porównywane są one do sztandarowego ich produktu - Photoshopa. I tutaj również nie obeszło się bez stwierdzeń w stylu "młodszy brat" lub "okrojona wersja", ale jeżeli podejdziemy do zagadnienia z zupełnie innej strony i potraktujemy APL jako nową jakość, to podejrzewam, że sporo osób będzie mile zaskoczonych. Czym? Przejdźmy w takim razie do meritum sprawy.

Adobe Photoshop Lightroom

Co wyróżnia Adobe Photoshop Lightroom od innych programów do fotoedycji? Otóż spośród całej gamy dostępnych dziś na rynku programów do obróbki zdjęć Adobe może z ręką na sercu stwierdzić, iż ich produkt jest "user friendly". Interfejs nie dość, że jest estetyczny i miły dla oka, to jest również przejrzysty, rozsądnie ułożony i logiczny.

W prawym górnym rogu znajduje się pięć przycisków udostępniających nam poszczególne moduły z narzędziami. I tak kolejno są to (licząc od lewej):

Library - czyli miejsce, w którym zarządzamy fotografiami. Możemy tutaj dodać wszelkiego rodzaju znaczniki, po katalogować fotki według własnych preferencji, ocenić je. Ciekawą sprawą jest to, że program nie ingeruje w strukturę plików źródłowych (zresztą o plikach tychże będzie dalej) zachowuje ją w pierwotnej "dyskowej" wersji. Dzięki tej zakładce szybko importujesz zdjęcia na komputer. Ciekawym narzędziem jest Key Metadata Browser. Przeglądarka ta daje nam szybki dostęp do najważniejszych znaczników zawiera zmodyfikowany system klasyfikacji i ocen zdjęć oraz posiada specyficzny system odrzucania i wyboru danych fotografii, który pozwala na szybkie "przesianie" najnowszej kolekcji zdjęć i wyboru tylko tych najlepszych.

Develop - czyli narzędzia do poprawiania zdjęć, usuwania uszkodzeń powstałych podczas robienia zdjęcia, poprawiania odcieni, nasycenia barw i jaskrawości obrazu i ogólnie pojętej ich korekcji. Przykładowe narzędzia to:
- Hue - modyfikacja odcieni,
- Saturation - modyfikacja nasycenia barw
- Luminance - modyfikacja jaskrawości,
- funkcja kadrowania i obracania zdjęcia,
- narzędzia ustawiania balansu bieli,
- funkcja modyfikowania krzywych tonalnych.

Adobe Photoshop Lightroom

Jest to, co być powinno... plus kilka bardzo ciekawych funkcji. Dzięki Clone i Healing możemy niedestruktywnie usunąć niedoskonałość fotografii. Jak już wcześniej wspomniano, program nie ingeruje w pliki źródłowe, więc zmian potencjalnych na fotografii możemy robić do czasu, aż braknie nam sił i chęci. A dzięki opcji Snapshot możemy dać sobie pofolgować nawet najbardziej wyuzdanym pragnieniom fotoedycyjnym. Funkcja ta robi "stopklatkę" z obecnego stanu obrazu i jeżeli np. nie możemy dokończyć teraz pracy, to nic nie stoi na przeszkodzie żeby wrócić do tego później. Wart jest jeszcze wzmianki fakt, że prawie każde ustawienie da się zapisać jako Preset. Niemały ubaw natomiast miałem z opcji Dust Buster. Przez producenta reklamowana jako "jedno-kliknięciowy" (one click) sposób na usuwanie zabrudzeń z fotografii. W praktyce trudno mi było gołym okiem ocenić jak owo narzędzie działa.

Slideshow - ten panel pozwala na tworzenie pokazów slajdów. Nie jest on może szczególnie rewolucyjny - wszystko wykonano solidnie i przyzwoicie. Można oprócz dostarczonych przez producenta zestawu teł dołączyć muzykę (oczywiście program w pełnie zintegrowany z iTunes).

Adobe Photoshop Lightroom

Print - zakładka do edycji wydruków. Tutaj skomponujesz wygląd strony i przygotujesz wszystko do wydruku. Ponownie: jest porządnie, bez zbędnych wodotrysków. Jest to po prostu właściwy zestaw potrzebnych narzędzi. Do plusów zaliczyć trzeba szybkość przetwarzania fotografii i przygotowywania wzorów wydruku. Ale nie jest to zaleta tylko i wyłącznie tej zakładki. Cały program działa zadziwiająco szybko i sprawnie (biorąc pod uwagę liczbę naraz wykonywanych operacji).

Web - w tej zakładce natomiast znajdziesz wszystkie potrzebne narzędzia do szybkiego stworzenia prezentacji w oparciu o HTML lub Adobe Flash i umieszczenia jej w sieci. Zestaw funkcji dostępny tutaj przypadł mi szczególnie do gustu, gdyż korzystanie z niego nie wymaga żadnej znajomości programowania lub pisania stron. Wszystko jest intuicyjne i można wykonać za pomocą myszki. Efekt naszej pracy możemy na bieżąco monitorować w oknie podglądu i dokonywać potrzebnych zmian.

Adobe Photoshop Lightroom

Jako ciekawy "bajer" uważam natomiast możliwość zrobienia swojej własnej pieczątki. Uprzednio przygotowany znaczek możemy następnie wtłoczyć na każde zdjęcie. Przydatne, jeżeli prowadzisz firmę lub chcesz oznaczyć swoją pracę i mieć pewność, że nikt nie skopiuje jej z Internetu. Mała rzecz, a cieszy.

W cieniu Wielkiego Brata?

Jak już wspomniano, Lightroom to najmłodszy członek rodziny edytorów Photoshop. O ile Photoshop, zwłaszcza w swojej najbardziej zaawansowanej wersji (CS3 Extended) może przytłaczać mnogością rzadziej lub częściej używanych funkcji, to siłą Lightrooma jest specjalizacja. Użytkownicy ze skłonnościami artystycznymi, graficy czy webdesignerzy nie mają absolutnie czego w programie szukać. Tylko fotograf, nie chcący znacząco ingerować w zdjęcie lub przeprowadzać skomplikowanych graficznych modyfikacji, może czerpać z używania Lightrooma należytą przyjemność.


Artykuł udostępniony dzięki uprzejmości digit.pl

Grafika i zawartość są chronione prawem autorskim - Cherub Gallery 2005-2021