piątek, 13 lipiec 2007 |
Materiał pochodzi z książki Fotografia cyfrowa. Photoshop Elements 4 i został zamieszczony dzięki uprzejmości wydawnictwa Helion.
Zapisywanie fotografii RAW w formacie Digital Negative firmy Adobe.
Format RAW budzi obecnie wiele kontrowersji związanych z olbrzymią różnorodnością jego odmian. Różnorodność ta wynika z braku jednego, uznanego standardu, który przyjęłaby większość producentów sprzętu fotograficznego. Tymczasem, każdy z nich promuje własną odmianę standardu RAW, co prowadzi do kłopotów z obsługą plików w różnych programach graficznych, lecz nie to jest najgorsze. Wyobraź sobie, co byłoby, gdyby jeden z czołowych producentów przestał rozwijać lub wspierać wypromowany przez siebie format i zająłby się opracowaniem kolejnego? Mogłoby to prowadzić do sytuacji, w której kilka lat po tej decyzji żadna aplikacja nie obsługiwałaby już i nie potrafiła poprawnie zinterpretować i wyświetlić takiego zdjęcia. Firma Adobe dostrzegła ten problem i opracowała uniwersalny format pod nazwą Digital Negative (DNG), który ma stać się przyszłością i jednocześnie sposobem na bezpieczną archiwizację zdjęć typu RAW.
Krok 1.
W chwili pisania tej książki, jedynie nieliczni spośród liczących się producentów aparatów cyfrowych wyposażyli swoje urządzenia w możliwość zapisywania zdjęć RAW w formacie DNG (choć uważam, że to jedynie kwestia czasu, a takie aparaty z pewnością się pojawią w ofercie każdego z nich). Jeśli Twój aparat nie obsługuje tej funkcji, to nie szkodzi — moduł importu zdjęć Camera Raw pozwala bowiem skonwertować do tego formatu dowolne zdjęcie zapisane w formacie RAW. Wystarczy wczytać fotografię przeznaczoną do konwersji i kliknąć przycisk Save (zapisz). Pojawi się wówczas okno dialogowe Save Options (opcje zapisu), które umożliwia zapisanie bieżącego pliku RAW w formacie DNG.

Krok 2.
Do dyspozycji oddano tutaj kilka innych opcji. Możesz zdecydować się na osadzenie oryginalnego pliku RAW w formacie DNG, co sprawia, że wynikowy plik staje się bardzo duży, lecz takie rozwiązanie ma zasadniczą zaletę: umożliwia wyodrębnienie źródłowego pliku RAW z pliku DNG w nienaruszonej postaci. Jeśli dysponujesz pojemnym dyskiem twardym lub będziesz archiwizował dane na płytach CD lub DVD — nie wahaj się i zaznacz opcję Embed Original Raw File (osadź oryginalny plik w formacie RAW). Dostępna jest opcja kompresji pliku (i jest to kompresja „bezstratna”, co oznacza, że nie powoduje ona utraty jakości, tak jak to ma miejsce w przypadku kompresji stosowanej w plikach JPEG). Jeśli chcesz, możesz też dołączyć do pliku DNG podgląd zdjęcia w formacie JPEG. To wszystko — po kliknięciu przycisku Save (zapisz) otrzymujesz gotowy plik DNG, który możesz archiwizować, otwierać w programie Photoshop lub przy użyciu darmowej aplikacji firmy Adobe.

|
|
|