Menu witryny
Start
Tutoriale i inne
Spis zawartości
Szukaj w serwisie
Autor witryny
Cherub
Galeria Fotodesign
Galeria Dark Fantasy
Kontakt
Regulamin

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w swojej przeglądarce.

powered_by.png, 1 kB
Filtr Virtual Photographer
niedziela, 22 lipiec 2007

Materiał pochodzi z książki Photoshop. Pluginy i efekty specjalne i został zamieszczony dzięki uprzejmości wydawnictwa Helion.

Filtr Virtual Photographer

Opisywany poniżej filtr można pobrać w dziale Download>Pluginy lub na stronie producenta.

Virtual Photographer to jeden z najlepszych filtrów używanych do przemiany kolorystycznej zdjęć. Wtyczka ta służy do podnoszenia atrakcyjności wizualnej fotografii poprzez zastosowanie bardzo zróżnicowanych, a zarazem niezwykle
interesujących efektów.

Instalacja wtyczki

Instalacja wtyczki jest intuicyjna i przebiega podobnie jak instalacja większości programów w systemie MS Windows. Wtyczka rozpowszechniana jest w postaci pliku .exe. Ponadto na stronie producenta można znaleźć dodatkowe ustawienia do pluginu, także rozpowszechniane w postaci pliku .exe. Podczas instalacji dodatkowych ustawień należy wskazać katalog, w którym te ustawienia mają zostać zapisane (może to być dowolny folder na dysku).

Okno wtyczki

Na górze okna pluginu Virtual Photographer znajduje się rozwijana lista nazwana Presets, w której jest wiele gotowych ustawień. Należy zwrócić uwagę, że część z nich jest przeznaczona do fotografii kolorowych, a część do fotografii czarnobiałych. Virtual Photographer nie tylko umożliwia zastosowanie gotowych efektów, ale także pozwala na ręczne zmienianie wyglądu zdjęcia. W sekcji Film Type możemy zmieniać jasność i kontrast. Przyciski opcji w tej sekcji pozwalają na symulację różnego rodzaju klisz fotograficznych. Na przykład zaznaczając jedną z opcji Slide, nadajemy zdjęciom wygląd slajdu. Sekcja Film Speed służy do dodawania do fotografii charakterystycznej dla wysokoczułych filmów ziarnistości.
Suwakiem, który znajduje się na dole, możemy wyregulować ilość szumu, tak aby osiągnąć odpowiedni efekt. Sekcja Photographic Style pozwala nadać fotografii cieplejsze lub chłodniejsze barwy, eksponować zieleń lub nadać delikatniejsze
odcienie. Suwakiem znajdującym się w tej sekcji możemy regulować siłę efektu.
W sekcji Photographic Style znajdują się również dwie opcje Effect i B/W, po zaznaczeniu których mamy dostęp do rozwijanych list z dodatkowymi efektami. Opcję Effect należy stosować do zdjęć kolorowych, natomiast B/W używamy w przypadku, gdy chcemy zmienić zdjęcie kolorowe na fotografię w odcieniach szarości lub w bichromię. Dodatkowe efekty dostępne po zaznaczeniu opcji Effect pozwalają np. zmiękczyć barwy zdjęcia lub uzyskać efekty filtrów nakładanych na obiektyw aparatu.
Aby zastosować wybrany przez nas efekt, należy nacisnąć przycisk Process. Okno wtyczki pozwala również na zapisanie własnych ustawień w pliku. Służy do tego opcja Save w sekcji Settings. Aby załadować zapisane przez nas bądź ściągnięte
z Internetu ustawienia, należy kliknąć przycisk Load znajdujący się w tej samej sekcji. Ponadto okno wtyczki pozwala na zmianę wielkości podglądu.

Filtr Virtual Photographer

Jak uzyskać efekt starych zdjęć?

Za pomocą wtyczki Virtual Photographer można stworzyć efekt starych zdjęć. Twórcy pluginu przygotowali kilka gotowych
ustawień, dzięki którym jest to bardzo łatwe zadanie. Wczytaj zdjęcie, któremu chcesz nadać stary wygląd.

Filtr Virtual Photographer

Efekt Aged

Wybierz z menu głównego Photoshopa opcję Filtr/optikVerve Labs/Virtual Photographer. W oknie wtyczki w sekcji Photographic Style zaznacz opcję On/Off. Upewnij się, że opcja Presets ustawiona jest na wartość Custom. W sekcji Photographic Style zaznacz opcję B/W i z listy rozwijanej wybierz ustawienie o nazwie Aged. W sekcji tej zaznacz również opcję Effect i z listy rozwijanej wybierz ustawienie o nazwie Colorize. W ten sposób dodałeś swojemu zdjęciu kilkadziesiąt lat.

Filtr Virtual Photographer

Jeśli uzyskany efekt nie zadowala Cię i chcesz, by zdjęcie wyglądało na nieco nowsze, zamiast ustawienia Colorize z listy rozwijanej Effect wybierz ustawienie Cyan.

Efekt 100years

Najlepszy rezultat postarzania zdjęć uzyskamy dzięki zastosowaniu efektu o nazwie 100years. Standardowo efekt ten nie jest dostępny po zainstalowaniu wtyczki Virtual Photographer. Aby mógł się taki stać, musisz pobrać ze strony producenta dodatkowy plik o nazwie 100years.vph stworzony przez Erica Dennisa. Następnie z menu głównego Photoshopa wybierz Filtr/optikVerve Labs/Virtual Photographer. W oknie wtyczki kliknij przycisk Load i wskaż plik 100years.vph. Naciśnij przycisk Process, aby zastosować efekt.

Filtr Virtual Photographer

Olśniewające zdjęcia

Główne zastosowanie wtyczki Virtual Photographer to tworzenie kolorystycznych efektów. Wśród wielu przygotowanych przez twórców wtyczki ustawień można znaleźć prawdziwe perełki. W tym podrozdziale zaprezentujemy zastosowanie efektów o nazwie Glamour, Bright shade i Satin steel.

Efekt Glamour

Glamour to jeden z najlepszych efektów przygotowanych przez twórców Virtual Photographer. My efekt ten zastosujemy do zdjęć ślubnych. Zaczynamy od wczytania zdjęcia źródłowego. Z menu głównego Photoshopa wybierz Filtr/optikVerve Labs/Virtual Photographer. W oknie wtyczki w sekcji Presets wybierz z listy rozwijanej opcję Glamour i naciśnij przycisk Process.

Filtr Virtual Photographer

Efekt Bright shade

Bardzo efektownie wyglądają zdjęcia ślubne po zastosowaniu efektu Bright shade. Aby go uzyskać, wczytaj zdjęcie źródłowe i z menu głównego Photoshopa wybierz Filtr/optikVerve Labs/Virtual Photographer. Z listy rozwijanej w sekcji Presets wybierz opcję Bright shade i naciśnij przycisk Process.

Filtr Virtual Photographer

Satin steel w kręgu bichromii

Satin steel to ustawienie, które pozwala stworzyć olśniewające fotografie w tonacji niebieskiej bichromii. Aby uzyskać ten efekt, wczytaj zdjęcie źródłowe i z menu głównego Photoshopa wybierz Filtr/optik Verve Labs/Virtual Photographer. Z listy rozwijanej w sekcji Presets wybierz opcję Satin steel i naciśnij przycisk Process.
Innymi bardzo interesującymi ustawieniami znajdującymi się w sekcji Presets, za pomocą których można uzyskać efekt
różnokolorowych bichromii, są: Concord, Copper, Cyanide, Sulphur i Old newspaper.

Filtr Virtual Photographer

Jak uzyskać efekt sepii?


Wśród efektów, jakie można zastosować za pomocą wtyczki Virtual Photographer, jest również sepia. Uzyskanie go
jest niezwykle proste. Wystarczy z menu głównego Photoshopa wybrać Filtr/optik Verve Labs/Virtual Photographer i następnie
w oknie wtyczki w sekcji Presets wybrać z listy rozwijanej ustawienie Sepia.

Filtr Virtual Photographer

Efektowna kolorystyka

Bardzo często, oglądając pocztówki, zastanawiamy się, czy miejsca na nich przedstawione rzeczywiście są tak niesamowicie kolorowe. Niejednokrotnie okazuje się, że pocztówki przed drukiem są poprawiane w Photoshopie. W tym podrozdziale zaprezentujemy ustawienia wtyczki Virtual Photographer, za pomocą których w prosty sposób można poprawić bądź zmienić kolorystykę zdjęcia.

Pocztówkowe kolory

Wczytaj zdjęcie źródłowe. Najlepiej, jeśli będzie to krajobraz zawierający kilka różnych odcieni.

Filtr Virtual Photographer

Z menu głównego Photoshopa wybierz Filtr/optikVerve Labs/Virtual Photographer i następnie w oknie wtyczki naciśnij przycisk Load. Jeśli wcześniej zainstalowałeś dodatkowe ustawienia z pliku vphSet7.exe, to znajdź na dysku efekt Postcard (plik postcard.vph). Po jego zastosowaniu kolory na zdjęciu staną się bardziej intensywne.

Filtr Virtual Photographer

Nocne zdjęcia — Bronzed i Silvered

Wśród dodatkowych ustawień instalowanych z pliku vphSet1.exe można znaleźć dwa Bronzed i Silvered, dzięki którym efekt
zdjęć robionych w nocy jest w zasięgu ręki. Jeśli zainstalowałeś dodatkowe ustawienia na dysku, to aby uzyskać efekty nocnych zdjęć, wybierz z menu głównego Photoshopa Filtr/optikVerve Labs/Virtual Photographer, a następnie wciśnij przycisk Load i wskaż plik bronzed.vph lub silvered.vph — w zależności od tego, który efekt chcesz uzyskać.

Filtr Virtual Photographer

Efekt Memories i podkreślanie za pomocą koloru

Wśród osób zajmujących się reklamą produktów bardzo popularna jest technika kierowania uwagi odbiorcy na przedstawiony na zdjęciu produkt poprzez zastosowanie artystycznych środków. Jednak technika ta świetnie nadaje się również do tworzenia niepowtarzalnych zdjęć. Szczególnie efektownie wyglądają fotografie, których elementy zostały podkreślone za pomocą koloru — a to umożliwi Ci efekt Memories. Zaprezentujmy tę technikę na przykładzie. Wczytaj zdjęcie źródłowe. Wybierz z menu głównego Photoshopa Filtr/optikVerve Labs/Virtual Photographer, a następnie wciśnij przycisk Load i wskaż plik memories.vph (plik ten jest dostępny po zainstalowaniu dodatkowych ustawień vphSet7.exe).

Filtr Virtual Photographer


Grafika i zawartość są chronione prawem autorskim - Cherub Gallery 2005-2021