Menu witryny
Start
Tutoriale i inne
Spis zawartości
Szukaj w serwisie
Autor witryny
Cherub
Galeria Fotodesign
Galeria Dark Fantasy
Kontakt
Regulamin

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w swojej przeglądarce.

powered_by.png, 1 kB
PSD 05/2007 (22)
poniedziałek, 20 sierpień 2007

PSD 05/2007 (22)PSD 05/2007 (22)

Spis treści

Orientalny plakat filmowy - praca na maskach
Krzysztof Kopciowski

Plakat filmowy na trwale wpisał się w pejzaż naszych ulic i niektórych galerii. Jego rolą jest zachęcanie oraz częściowe wprowadzenie odbiorcy w fabułę. Plakat, szczególnie w kinie komercyjnym, przedstawia filmowe postacie i spektakularne motywy, wokół których toczy się akcja. Wystarczy wybrać kilka ikon, wprowadzić odrobinę techniki i możemy w ciągu kilkudziesięciu minut zmontować nietrudny kawałek filmowego świata.

Ręka á la Caravaggio - chiaroscuro na ekranie komputera
Tymoteusz Chliszcz

Praca, którą tu prezentuję, została stworzona z myślą o bitwie organizowanej przez portal max3d.pl. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy na temat Małe jest piękne. Chciałem ukazać formę unoszącej się ręki, na której umieszczono małą kulę. Forma kuli to nieskończone piękno; najprostsza z form, a zarazem najbardziej złożona; kula to także symbol czystości, nieskończonego ideału. W niej delikatnie odbija się wnętrze pracowni oraz zarys mojego autoportretu. Rozwierające się palce sugerują ofiarowanie – Ofiarowanie Piękna. Ręka wychodząca z ciemnego tła to częsty motyw takich dawnych mistrzów malarstwa, jak choćby Caravaggio; to jego prace były dla mnie inspiracją. W tutorialu tym pokażę sposób rysowania realistycznej ręki, udzielę wskazówek, jak operować światłem i cieniem oraz opowiem, jak utworzyć końcówki pędzli, które pomogą nam stworzyć ciekawe struktury skóry oraz drobiny unoszącego się kurzu.

Po ścieżce do ilustracji - oraz wzorki i pędzle
Katarzyna Koleta

Podstawą tego ćwiczenia jest rysowanie na bazie ścieżek i wykorzystanie ich na różne sposoby. Ale nie tylko. Poznamy również sposób na teksturę, pędzelki i ozdoby, więc do dzieła!

Zmienne w Photoshopie - sposób na szablon

Małgorzata Zdunkowska

Photoshop daje możliwość opracowania szablonów dokumentów z dynamicznie zmieniającą się zawartością. Takie dokumenty mogą znaleźć zastosowanie przy projektowaniu powtarzalnych kompozycji: wizytówek, katalogów z fotografiami i opisami produktów. Szablony te oparte są na Zmiennych, dzięki którym do jednego dokumentu można podstawić różne fotografie i opisy. Photoshop oferuje trzy typy zmiennych: zmienna widoczności (Visibility), zmienna tekstowa (Text replacement), zmienna obrazkowa (Pixel replacement). W tutorialu przygotujemy fotografie różnych produktów wraz z ich opisami do katalogu. W kompozycji znajdą się zdjęcia identycznej wielkości, nazwa produktu, jego cena oraz w przypadku promocji – przy wybranych towarach – hasło. Pracę zaczniemy od zaprojektowania szablonu kompozycji Photoshopa: elementy znajdujące się na poszczególnych warstwach ustawimy jako zmienne, wprowadzimy właściwe dane i na tej podstawie wygenerujemy pozostałe kompozycje w postaci oddzielnych plików.

Photoshop do potęgi 3D - podstawowe narzędzia do edycji obiektów 3D w Photoshopie
Michał Kobierzewski


Projektując grafikę z wykorzystaniem elementów 3D, często stajemy przed dylematem czasowym; dotychczas zarówno modelowanie, mapowanie, jak i oświetlanie wraz z ustawianiem ruchu obiektu musiało się odbywać w programach przeznaczonych do grafiki 3D, dzięki czemu projektując w Photoshopie, by wprowadzić poprawki, skakaliśmy między programami, co z pewnością nie ułatwiało pracy. Teraz z pomocą przychodzi nam nowa funkcja Photoshopa w wersji CS3 Extended, dająca możliwość przeprowadzania żywych operacji na obiektach 3D. Dzięki temu do obiektu wyrenderowanego w 3D możemy wprowadzać zmiany, ustawiać i modyfikować go, do woli komponując, wedle uznania scenę i co ważne, zachowując jego właściwości. Przykładem niech będzie sympatyczny, acz mrukliwy, pomarańczowy malarz ze strony www.jupiland.com; jest to obiekt całkowicie przygotowany w programie 3D. Teraz, stosując nowe funkcje, jakie daje nam CS3 Extended, spróbujemy część prac wykonać w Photoshopie, korzystając tylko z samego modelu wyeksportowanego w formacie 3DS i jpga skórki pomarańczy.

Maskotka na sznurkach - czyli Puppet Master w praktyce
Artur Obrzut

W czasach szerokopasmowego dostępu do Internetu oraz obecnego w nim na dużą skalę wideo, coraz częściej od grafików wymaga się, by byli także animatorami. Najczęściej sprowadza się to do animowania w Adobe Flash, który jako narzędzie do animacji jest niestety bardzo niedoskonały. Bardzo dobra integracja pomiędzy Flash CS3 a After Effects CS3 zachęca, by skorzystać z bardzo sprytnej drogi na skróty. W poniższym tutorialu zobaczymy jak szybko i bez wysiłku zaanimować postać przy użyciu nowego narzędzia dostępnego w AE CS3, jakim jest Puppet.

Sekrety typografii część II
Krzysztof Kopciowski

Świat typografii nie zawsze otwiera przed nami szerokie horyzonty do rozważań nad kulturą człowieka. Często jest to twarda rzeczywistość spleciona z wielu różnych pojęć, terminów, nieścisłości oraz różnic geograficznych. Nad tym wszystkim góruje pasjonująca, aczkolwiek miejscami zawiła historia rozwoju pisma. W drugiej części naszego cyklu przeniesiemy się w bardziej zagmatwane rejony typografii.

Efekt 3D w Illustratorze - trójwymiarowe litery
Maciej Mleczko

Zapewne wielu czytelników .psd spotkało się już z literami/ symbolami wykonanymi w technice 3D. Większość zgodzi się również z tym, że są bardzo efektowne i nadają charakter niejednemu projektowi. Zastanawialiście się, jak osiągnąć efekt 3D, aby ożywić Wasze prace? Wbrew pozorom nie jest to takie skomplikowane. W poniższym tutorialu poznamy, w jaki sposób można osiągnąć taki rezultat. Do wykonania tego ćwiczenia posłuży nam program Adobe Illustrator. Wykorzystując efekt 3D, Rozmycie [Blur] oraz gradienty. Będziemy mogli tworzyć niesamowite litery, znaki w 3D i umieszczać je w projektach, co uczyni je wyjątkowo atrakcyjnymi. No to uruchamiamy program i zabieramy się do pracy!

Znaki zodiaku - byk
Tomasz Sarna

Kolejna część z cyklu znaki zodiaku to byk. Astrologia związana jest z niebem, czyli z lataniem, stąd pomysł, aby ten symbol stworzyć z fragmentów samolotów. Zobaczycie, że praktycznie każdą, nawet niekoniecznie dobrą fotografię, można z powodzeniem wykorzystać do tworzenia ilustracji czy grafiki. Wszystko zależy od umiejętnego posługiwania się narzędziami, jakie oferuje Photoshop – maski, narzędzia do deformacji czy warstwy korekcyjne. Zobaczycie, że łatwo się z nich korzysta.

Histogram część I
Artur Żarski

Coraz więcej producentów sprzętu fotograficznego wyposaża swoje aparaty fotograficzne w bardzo cenny instrument, jakim jest wyświetlanie histogramu wykonanego zdjęcia. Histogram jest bardzo ważną częścią fotografii cyfrowej i obróbki zdjęć. Dla niektórych jest to przyrząd wykorzystywany bardzo często, dla innych to diabeł, który wzbudza strach. Ten artykuł ma na celu zapoznać czytelników z pojęciem histogramu [wraz z jego matematyczną teorią] oraz z możliwościami jego wykorzystania. Mam nadzieję, że po tej lekturze będzie bardziej popularny i częściej używany.

Jak nie zepsuć wspomnień - czyli meandry fotografii ślubnej
Andrzej Petelski


Rozwodnicy głoszą wszem i wobec, że ślub to to samo co pogrzeb, tyle że na własne życzenie. Niezależnie od popularności tego powiedzenia, ilość par wstępujących w związek małżeński drastycznie nie maleje. Ba! W naszym kraju, gdzie tradycja urasta do miana dumy narodowej, nie obserwujemy na szczęście wyraźnego spadku zainteresowania instytucją małżeństwa. Dzięki temu rzesze fotografów ślubnych mają co do garnka włożyć. Myli się jednak ten, kto uważa, że to chleb łatwy, miły i szybki. Jak trafić w gusta nowożeńców, aby na tym specyficznym rynku być wziętym i dobrze opłacanym fotografem ślubnym? Złotej rady nie ma, ale parę podpowiedzi mogę Wam podrzucić...

Jak nie zepsuć wspomnień - czyli meandry fotografii ślubnej
Andrzej Petelski

Rozwodnicy głoszą wszem i wobec, że ślub to to samo co pogrzeb, tyle że na własne życzenie. Niezależnie od popularności tego powiedzenia, ilość par wstępujących w związek małżeński drastycznie nie maleje. Ba! W naszym kraju, gdzie tradycja urasta do miana dumy narodowej, nie obserwujemy na szczęście wyraźnego spadku zainteresowania instytucją małżeństwa. Dzięki temu rzesze fotografów ślubnych mają co do garnka włożyć. Myli się jednak ten, kto uważa, że to chleb łatwy, miły i szybki. Jak trafić w gusta nowożeńców, aby na tym specyficznym rynku być wziętym i dobrze opłacanym fotografem ślubnym? Złotej rady nie ma, ale parę podpowiedzi mogę Wam podrzucić...

Nowości w JavaScript - w Photoshopie CS3
Damian Sepczuk

Wraz z pojawianiem się Photoshopa CS3, światło dzienne ujrzała też nowa, bardziej rozbudowana edycja modelu obiektowego, dostępnego z poziomu skryptów pisanych w JavaSctipt, VB Srcipt oraz Apple Script. Mimo, iż w dalszym ciągu wspierane są wszystkie trzy języki, to pierwszy z nich cieszy się wyraźną sympatią projektantów, czego wyrazem jest dalszy rozwój jego rozszerzenia o nazwie ExtendScript. Tak samo jak pierwowzór, jest ono w pełni przenośne i działa zarówno w Windows'owej jak i Mac'owej wersji Photoshopa. Bardzo przydatne jest zupełnie nowe środowisko, Adobe ExtendScript Toolkit 2 (AEST2), które umożliwia sprawniejsze pisanie, testowanie skryptów oraz przeglądanie zmodernizowanego modelu obiektowego. Czy wprowadzone zmiany mają charakter rewolucji czy ewolucji, zostawiam do oceny czytelnikom. Pewne jest jedno – mechanizm skryptów staje się coraz potężniejszym narzędziem w rękach zaawansowanych użytkowników flagowej aplikacji Adobe, umożliwiając im jeszcze lepsze zautomatyzowanie pracy.

Reklama z folii - na ploter tnący
Sebastian Mozer


Niełatwy jest wybór najciekawszych form wykorzystania ploteru do druku na folii. Nie jesteśmy wcale skazani na banalne wycinanie standardowych liter. Wielu twórców reklam korzysta z zaawansowanych technicznie, dających wiele możliwości technologii cyfrowych. Moim zdaniem jest bardzo wiele możliwości projektowania ciekawych grafik wykorzystując folię samoprzylepną. Zdaje się jednak, że wielu twórców zapomniało o ploterze. A szkoda bo wybór i zastosowanie jest bardzo szerokie. Oto charakterystyka najciekawszych i najczęściej używanych folii ploterowych.

Kasa dla grafika - z drukarni
Anna Grabowska


Pojęcie grafik komputerowy jest bardzo szerokie. Swoim zasięgiem obejmuje zarówno webdesignerów odpowiedzialnych za wygląd strony internetowej, jak i storyboardzistów. Za pewną podgrupę tego zawodu można uznać grafika komputerowego, a raczej operatora DTP w drukarni. Jak zatem wygląda praca grafika w drukarni i jak bardzo jest ona twórcza? Na to i inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Test konsumencki kalibratorów

Często zastanawiasz się dlaczego kolory na ekranie monitora tak bardzo różnią się od kolorów na wydrukach lub zdjęciach które zrobiłeś? Najlepszym rozwiązaniem na uniknięcie takiej sytuacji jest proces zapewniający poprawne odwzorowanie barw na każdym podłączonym urządzeniu i na każdym etapie cyfrowej obróbki obrazu. Do zarządzania barwą w systemie komputerowym służy kalibrator. Obecnie na rynku dostępna jest cała gama różnych kalibratorów, do różnych zadań. By choć troszkę przybliżyć temat zarządzania kolorem przetestowaliśmy dwa modele kalibratorów EyeOne Display 2 i ColorVision Spyder 2 PRO.

CD / DVD

CD1: Multimedialny kurs. Zaawansowane techniki fotomontażu CD2: Materiały pomocnicze, pliki źródłowe do tutoriali, filmy instruktażowe, zdjęcia Royalty Free, Słownik Photoshopa.

Grafika i zawartość są chronione prawem autorskim - Cherub Gallery 2005-2021