Menu witryny
Start
Tutoriale i inne
Spis zawartości
Szukaj w serwisie
Autor witryny
Cherub
Galeria Fotodesign
Galeria Dark Fantasy
Kontakt
Regulamin

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w swojej przeglądarce.

powered_by.png, 1 kB
PSD 06/2007 (23)
piątek, 23 listopad 2007

PSD 06/2007 (23)psd 06/2007

Spis treści

Digital Painting - kolory i światło w ilustracji
Gracjana Zielińska

Tym razem przy malowaniu ilustracji w Photoshopie, poza omówieniem poszczególnych kroków, przyjrzymy się zagadnieniu światła: jak rozkładają się różne źródła światła, jak sprawić, by kontrastowe kolory współgrały ze sobą i mimo różnych zestawień kolorystycznych całość obrazka była zharmonizowana. Spróbuję też pokazać parę przydatnych do tego celu narzędzi oraz moich własnych sztuczek.

Walk with pets - grafika wykonana przy pomocy matte paintingu
Marcin Kowalczyk

Walk with pets– surrealistyczna grafika, wykonana metodą matte painting. Choć większość twórców nie chwali się np. retuszem postaci, nałożeniem pasującego do obrazu tła, czy kropli deszczu na jesienny krajobraz, to przykłady takich rozwiązań można próbować odnaleźć w wielu reklamach, na plakatach itp., choć zazwyczaj jest to niezwykle trudne do zauważenia. W naszym przypadku będziemy bazować na kliku zdjęciach z mojej galerii, oraz darmowych, które można znaleźć np. na aboutpixel.de. Przyda się też pędzel moon.abr, który pobrałem z deviantart.com. Tutorial wyjaśni Wam, jak przebiega proces tworzenia takiej grafiki w Photoshopie.

Sekrety typografii część III
Krzysztof Kopciowski

Świat typografii nie zawsze otwiera przed nami szerokie horyzonty do rozważań nad kulturą człowieka. Często jest to twarda rzeczywistość spleciona z wielu różnych pojęć, terminów, nieścisłości oraz różnic geograficznych. Nad tym wszystkim góruje pasjonująca, aczkolwiek miejscami zawiła historia rozwoju pisma. W drugiej części naszego cyklu przeniesiemy się w bardziej zagmatwane rejony typografii.

Wizualizacja 3D w Photoshopie
Kamil Ladyżyński

Photoshop jest narzędziem umożliwiającym stworzenie każdego możliwego obrazu. Jedynym ograniczeniem w naszych poczynaniach, w tym, jak i wielu innych programach graficznych, jest stopień wiedzy. Posiadając jednak pewną dawkę świeżego spojrzenia na rzeczywistość i funkcje, jakie kryje przed użytkownikiem Adobe PS każdy jest w stanie stworzyć coś, co odbiega od standardów i wydaje się być wykroczeniem poza pierwotne funkcje programu. Dlaczego więc nie mielibyśmy spróbować naśladować 3D?

She 2 herself - Illustrator plus Photoshop
Zuzanna Patocka

W poniższym tutorialu będziemy poruszać się między dwoma programami: Photoshop i Illustrator. Dowiemy się, że Obiekt Inteligentny (Smart Object) jest naszym przyjacielem i znacznie ułatwia dialog między wymienionym wyżej oprogramowaniem. Cel tego tutorialu to przekonanie Was do pracy w dwóch programach i łączenie efektów wektorowych z rastrowymi, a także doskonalenia umiejętności rysowania i posługiwania się tabletem. Jeśli nie posiadacie takowego, poniższe ćwiczenia możecie wykonać za pomocą myszki. Powodzenia!

Gothic lolita - spotkanie z japońską kulturą

Krzysztof Kopciowski

Gothic lolita to specyficzny styl związany z japońską kulturą popularną. Obejmuje głównie modę, muzykę i sztuki wizualne takie, jak komiks i animację. Czerpie z motywów wiktoriańskich oraz gotyckich. Przebieranie się na styl gothic lolita jest jedną z form wyrażania swoich fascynacji. W poniższej pracy postaramy się przekształcić regularne zdjęcie modelki w styl typowy dla gothic lolita.

Pejzaż z topielcem w tle - zabawa światłem w fotomontażu
Krzysztof Kopciowski


Duchy, topielce, ruiny to popularne atrybuty romantycznego malarstwa. Postaramy się skorzystać z tych motywów i wybudować kompozycję opartą na grze kontekstów i napięć wewnątrz obrazu. Jest to znakomity punkt wyjściowy do dalszej pracy nad cyfrowym przekształceniem zdjęcia w kierunku malarskiej ikony.

Histogram część II
Artur Żarski


W poprzedniej części mówiliśmy, czym jest histogram. Wiadomo, że jest opisywany matematycznie. Wiemy również, że histogramy stosowane są w prawie wszystkich naukach opartych na obliczeniach statystycznych, w szczególności na opisie prawdopodobieństwa. Z naszego punktu widzenia histogram to zestaw 4 wykresów, opisujących, jak wygląda nasze zdjęcie, jak bardzo nasycone jest poszczególnymi kolorami oraz jaka jest jego jasność. Wspominaliśmy również, że przy pomocy histogramu bez problemu możemy obrabiać zdjęcia, aby ich kolorystyka była zbliżona do oryginału. W tej części chciałbym pokazać, jak w praktyce używać histogramów do obróbki zdjęć.

Camera RAW i Smart filers
Tomasz Rybak

Camera RAW to plug-in firmy Adobe stworzony przez ojca Photoshopa – Thomasa Knolla. Jest to plug-in, ale za razem niejako osobny program, z którego możemy korzystać w Photoshopie lub przeglądarce Bridge, Lightroom czy After Effects. Aby robić zdjęcia w formacie RAW, nie musimy dysponować najdroższym sprzętem, wystarcz aparat ze średniej półki. Każdy kto porówna format JPG z RAW, zawsze będzie starał się robić zdjęcia w tym drugim formacie. Camera RAW 4 dołączona do Creative Suite 3 daje ogromne możliwości. Mając do dyspozycji narzędzie zbliżone do Healing Brush, możemy poddać korekcie zdjęcia bez utraty ich jakości. Dodajmy do tego fakt że zdjęcia z Camera RAW możemy otworzyć już jako Smart Object i poddawać dogłębnym zmianom za pomocą filtrów, a wszelkie zmiany będą niedestrukcyjne i nie ucierpi ani jeden piksel. Ponadto mamy możliwość edycji wszelkich wprowadzonych efektów i zmian (teraz także tekst!), a nawet odzyskiwania danych ze zdjęć prze świetlonych. Za chwilę poznamy wszystkie te nowości.

Nauka fotopływania czyli jak nie utopić się w powodzi zdjęć
Andrzej Petelski

W ostatnim moim artykule dotyczącym ogólnych zasad rządzących fotografią ślubną obiecałem, że ułatwię Wam tzw. etap postprodukcji, czyli pomogę przygotować zdjęcia zanim obejrzą je Państwo Młodzi. Przyznam szczerze, że wywiązuję się z tej obietnicy tylko dlatego, że bardzo przywiązuję się do raz danego słowa. Temat to nudny, typowo techniczny, pozbawiony tak wielbionej przeze mnie możliwości wymądrzania się. Broni się jedy nie tym, że każdy może na podstawie tego, co opisałem stworzyć swój własny, kreatywny sposób obróbki foto grafii cyfrowej. Słowem, jeśli będziecie ślepo naśladować proponowane przeze mnie ustawienia, gwarantuję, że nie osiągniecie zadowalających efektów. Jeśli jednak opierając się na moich sugestiach zaczniecie szukać i kombinować – szybko staniecie się specami w udoskonalaniu własnych fotografii. Nie zniechęciliście się jeszcze? No skoro tak, to do dzieła. Czas odpalić Adobe Lightroom.

Praca wykładowcy - na uczelni
Marta Skierniewska

W grafice komputerowej brakuje wysoko wykwalifikowanej kadry wykładowców, która będzie z pasją i powołaniem pracować z młodymi ludźmi, przekazywać im wiedzę, kształtować ich kunszt i twórczo inspirować. Z rozmów w środowisku akademickim wynika, że w większości doświadczeni graficy komputerowi nie są zainteresowani zdobywaniem tytułów naukowych i dalszym kształceniem się w zakresie nauki. Na własnym przykładzie chciałabym przybliżyć Wam pracę na wyższej prywatnej uczelni w zakresie grafiki komputerowej.

Kapitan Pixel #7

Przed Wami kolejna odsłona przygód kapitana Pixela i jego przyjaciół. Zapraszamy do lektury!

Test konsumencki - kart graficznych

Wszyscy wiemy, że pamięć RAM w komputerze jest bardzo ważna. I nie tylko ta w płycie głównej ale również ta, która znajduje się na karcie graficznej. Ciągłe ulepszanie domowego PC`ta stało się niemal modą i dobrze, bo dzięki temu nasze narzędzie pracy staje się coraz sprawniejsze i wydajniejsze. W zależności od potrzeb powinniśmy wybrać taką kartę, która będzie miała nawet zapas pamięci, gdyż nie będziemy mogli jej dołożyć. Specjalnie z myślą o tych, którzy zastanawiają się nad kupnem karty graficznej powstał ten test. Dzięki niemu zorientujecie się na którą półkę cenową patrzeć, aby wydajność karty Was satysfakcjonowała. Poznacie również opinie grafików pracujących na testowanych modelach. Mamy nadzieję, że to pomoże Wam przy wyborze odpowiedniego narzędzia do Waszej pracy.

CD / DVD

CD1: mutimedialny kurs instruktażowy Photoshop Lightroom cz. I CD2: materiały pomocnicze, pliki źródłowe do tutoriali, filmy instruktażowe, zdjęcia Royalty Free, słownik Photoshopa.

Grafika i zawartość są chronione prawem autorskim - Cherub Gallery 2005-2021